Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Evitati Scoala de soferi "Gabriel"

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
roxi80

roxi80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 23.02.2007
Scoala de soferi "Gabriel" e o mare bataie de joc! In primul rand nu va luati dupa site - n-are nici o legatura cu ce e scoala de fapt. Gazduita de o casa veche, nerenovata, de pe Calea Mosilor, in doua incaperi murdare. Te inscriu fara nici o problema, adica iti iau repede avansul si dupa aia afli: pe Matiz si pe Logan e foarte aglomerat, nu vrei tu sa faci pe o Solenza sau pe Super Nova? Pe Solenza instructor e Mihai Parlapan , si vreu sa zic ca e cel mai mare rau care i se poate intampla unui cursant. Tipul e complet paranoic, se crede un geniu neinteles, spune mereu ca el isi stie valoarea, ca dovezile sunt "in spate" - adica vezi tu cadourile pe care le primeste de la elevi. Am facut o singura sedinta cu el si m-a enervat groaznic.

In primul rand a vorbit 1 h si 10 min la foc automat. Daca puneam vreo intrebare facea la mine: Am terminat ce aveam de spus? Si astepta ca un idiot ca eu sa spun "Nu", dupa care: Intrebarile se pun la sfirsit. Dupa 20 min nici nu mai eram atenta si i-am spus ca tehnica lui e deficienta, trebuie sa facem si ceva practic. L-a durut in cot, si s-a apucat sa-mi dicteze ce manuale trebuie sa-mi cumpar si ce trebuie sa stiu eu si in vis, de parca nu putea sa-mi dea un Xerox cu toate chestiile astea! Tragea de timp, ce mai! A terminat sedinta cu 20 min mai devreme, si la observatia mea am mai stat 15 si m-a enervat mai rau ca in intreaga ora care trecuse. La orice intrebam, si intrebam chestii firesti despre bordul masinii, se uita la mine de parca ii ceream un rinichi. Un idiot!

Mi-a atras atentia ca, daca sunt intrebata la examenul de la Politie, sa spun ca am facut intai orele de legislatie si dupa aia am intrat in trafic, ca asa prevede legea. La "Gabriel" evident ca orele de legislatie se tin doar pe site-ul ala mincinos, ca in realitate in camaruta aia pitica nu sunt locuri decat pentru patru cursanti. Daca am veni toti in cele doua zile alocate "orelor de legislatie" ce s-ar intampla oare? Una peste alta, a doua zi am cerut la secretariat schimbarea instructorului si am cerut sa fiu repartizata pe Matiz. Am vorbit la telefon cu noul "instructor" si ce mi-a zis  ca o sa facem orele de la 9 seara! Adica eu vin de la office la 6 - 7.00 p.m. , termin orele cu el la 22.30 si mai dorm o laie.

Acum situatia sta in felul urmator: ma gandesc sa renunt la nenorocitul ala de milion dat avans, si sa ma inscriu la o alta Scoala, eventual la Rodell, chiar daca e la dracu-n praznic, dar macar are reputatie buna. Instructor particular n-am gasit, se pare ca au fost rasi conform noii legislatii.
Cu cine am vorbit mi-a spus ca a fost nemultumit de Scoala de soferi pe care a facut-o, dar a suportat pentru ca avea nevoie de permis. Nu inteleg un lucru, suntem o gramada cu facultati, masterate, etc, persoane cu functii in companii, care am avea de unde sa dam o suma mai mare, pentru a beneficia de niste cursuri bune, cu instructori civilizati, politicosi, care sa respecte timpul alocat cursului si sa-si faca meseria. De ce nu exista astfel de scoli?

Ce s-ar intampla daca i-am trata si noi la fel cand vin sa ia un credit de la bancile unde lucram, sau au nevoie de serviciile firmelor unde suntem angajati?

Posted Image Dreptul la replica Posted Image

 gabriel1967, on 7th May 2012, 14:17, said:

Buna ziua,

In oarecare masura roxi80 avea dreptate la momentul respectiv.

Intre timp situatia s-a schimbat radical la Scoala de Soferi Gabriel si anume: sediul a fost renovat, sala de clasa are o capacitate de 12 locuri pe scaune si este dotata conform normelor in vigoare, iar autovehiculele Logan si Cielo corespund normelor de siguranta si agreere.

Este adevarat ca dl instructor Mihai Parlapan este inca angajatul scolii noastre dar acest fapt se datoreaza experientei si rezultatelor bune pe care le are in procesul de pregatire al cursantilor.

Orele de teorie se tin cu fiecare serie in parte(6 zile pe saptamana de luni pana sambata) iar interesul si aprecierele cursantilor sunt pozitive. In anumite situatii cursantii nu inteleg ca trebuie respectata programa de pregatire si considera plictisitoare anumite sedinte, dar asta nu inseamna ca nu ne facem datoria si ne batem joc de banii si timpul lor.

In cei doua zeci de ani de functionare am avut situatii in care cursantul nu a promovat examenul practic de conducere auto pentru ca nu a cunoscut semnificatia si utilitatea instrumentelor de bord.

Noi la Scoala de Soferi Gabriel incercam sa multumim clientii, pentru ca suntem constienti de faptul ca numai multumirea lor poate sa ne aduca mai multi clienti. Daca am reusit sa va conving ca ne-am schimbat, nu ezitati sa contactati si sa incercati serviciile Scolii de Soferi Gabriel.

ing. Gabriel LINTA - administratorului Scolii de Soferi Gabriel


#2
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
da-l incolo de milion ca doar lucrezi in banca :) si apeleaza la altii

#3
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005

 cutler, on Apr 29 2007, 10:20, said:

da-l incolo de milion ca doar lucrezi in banca :) si apeleaza la altii

la select auto e si mai rau. am avut 4 instructori!! iar la examen s-a prezentat un tatae (al 5-lea instructor!) aflat la PRIMUL examen din viata lui.  l-am intrebat cum sa merg (am facut si o tura exact pe unde am dat si examenul), am facut ca el si am picat.
si ca sa fie totul si mai naspa. in ziua aia a plouat. pana atunci facusem ore doar pe soare. si ce surpriza am avut?? dezaburirea nu mergea. gaborul m-a luat la misto ca nu vedeam nimic decat in fata.

noroc ca exista intructori particulari care colaboreaza cu scolile.  am dat un milion la unu, am facut inca 2 sedinte + examenul pe masina lui si am luat. ( la select ma costa 500X2 sedintele si inca 500 taxa de masina examen)

#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
La urma urmei mai bine pierzi un milion decat sa te scarbesti de tot de soferie din cauza unui retardat care se crede profesor. Acum cu trasul de timp sa stii ca la majoritatea scolilor instructorii incearca sa mai traga de timp, pentru ca mai ales in perioada asta e aglomeratie si oamanii lucreaza fara pauze cate 10 ore. Asa ca mai fura de la tine 10 minute, mai de la altul si asa isi mai lipezeste si el gandurile. 10 minute pierdute la o sedinta nu inseamna nimic, mai ales in conditiile in care in restul de timp omul iti explica bine si calm ce ai de facut ca sa ajungi sofer.

#5
albu11

albu11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2007
nasol ce se intampla la gabriel. ma gandeam sa ma inscriu la gabriel auto dar acum nici nu ma mai gandesc. despre select auto stie cineva cum este?

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

 filipxxx, on May 3 2007, 13:28, said:

La urma urmei mai bine pierzi un milion decat sa te scarbesti de tot de soferie din cauza unui retardat care se crede profesor. Acum cu trasul de timp sa stii ca la majoritatea scolilor instructorii incearca sa mai traga de timp, pentru ca mai ales in perioada asta e aglomeratie si oamanii lucreaza fara pauze cate 10 ore. Asa ca mai fura de la tine 10 minute, mai de la altul si asa isi mai lipezeste si el gandurile. 10 minute pierdute la o sedinta nu inseamna nimic, mai ales in conditiile in care in restul de timp omul iti explica bine si calm ce ai de facut ca sa ajungi sofer.


se mai trage de timp si pentru combustibil. adica omul ala are niste bani pentru combustibil primiti de la scoala de soferi, daca trece peste aia practic omu intra in salariul lui. de aia la particulari vei merge mai mult, pentru ca banii nu mai trec printr-o mana intermediara pana sa ajunga la instructor

#7
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005

 albu11, on May 3 2007, 15:35, said:

nasol ce se intampla la gabriel. ma gandeam sa ma inscriu la gabriel auto dar acum nici nu ma mai gandesc. despre select auto stie cineva cum este?
omule tu nu vezi ce am scris de select???
e adevarat ca am pus orele cand am vrut eu. dar nu cred ca vrei sa faci scoala de soferi cu 5 instructori ( si am facut-o in 35-40 de zile nu intr-un an).   eu am facut pe supernova si era praf.
i s-a stricat ceva pe la motro si se oprea motorul chiar si cand nu era in viteza. trebuia sa o accelerez la stopuri cand eram pe liber. le-a trebuit 2 saptamani sa o repare.
iar instructorii sunt sub orice critica. unul singur mi-a placut pentru ca omul nu fura din timp deloc, si nu ma plimba prin oras. ma punea sa fac manevre non-stop. parcari laterale, garari si plecari din rampa. am facut din astea de mi-au sarit capacele. pacat ca am facut doar 5 sedinte cu el.
ceilalti erau praf. primul avea chef de povesti, in primele 2 sedinte am condus 30 min!!! era paranoic omul, din 10 in 10 secunde imi zicea sa nu trag de volan in dreapta cand ma sperii. altul ma ducea mereu la el acasa sa-si bea cafeaua!!!! si eu il asteptam jos 10-15-20 minute. lua si cheile ca altfel vedea el.
altul la ultima sedinta m-a dus in poligon. nu prea ma mai interesa pe mine. vroiam doar sa termin odata. dar ce sa vedeti dupa ce am condus pana acolo am stat vreo 15 minute si am plecat. si culmea culmilor. a condus el l-a intoarcere!!!! imi venea sa-l iau la bataie. la ultima sedinta sa conduca  instructorul???  
dar cel mai  tare a fost la examen. a venit un tatate aflat la primul examen din viata lui!!!!!  

cum am dat la rodell si m-a trimis la favorit, eram sigur ca ma pune sa fac intoarcere printre scuaruri. i-am dat 20 lei la instructor sa facem o tura (5min) exact cat sa intorc la scuar. cand sa intorc erau ocupate primele 2 benzi (pe partea celalta)  si el mi-a zis sa o iau pe bada de langa scuar ca e libera si sa nu incurc circulatia.   la examen am facut identic (cu toate ca eu stiam ca trebuie sa intru pe prima banda) si am fost picat.  chiar am strans cam multe puncte pentru ca la un semafor rosu cu sageata verde intermitent pt drepta m-am bagat (cel din spate era la vreo 20 de metrii si nu a trebuit nici sa franeze, dar totusi era examen si eu trebuia sa acord prioritate) asa cum am invatat la select auto unde masina se parcheaza in rond la obor, sub semnul de oprirea interzisa.

#8
avanzato67

avanzato67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.07.2005
Am si eu o intrebare: daca iau sala dar pic la condus , data viitoare , dupa ce m-or reprogramat , mai tre sa dau sala ? sau ma baga direct la condus si imi ia in considerare sala luata?

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
da, trebuie sa o dai. Odata ce ai picat oricare din alea doua, trebuie sa dai examenul complet: sala+traseu. Poti insa sa iei sala si sa iti amani traseul, daca nu te crezi in stare sa dai in acel moment, insa asta inseamna o noua reprogramare, caz in care vei da doar traseul

#10
amisoft

amisoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.08.2004

 dr4qul4, on May 4 2007, 15:10, said:

omule tu nu vezi ce am scris de select???
e adevarat ca am pus orele cand am vrut eu. dar nu cred ca vrei sa faci scoala de soferi cu 5 instructori ( si am facut-o in 35-40 de zile nu intr-un an).   eu am facut pe supernova si era praf.
i s-a stricat ceva pe la motro si se oprea motorul chiar si cand nu era in viteza. trebuia sa o accelerez la stopuri cand eram pe liber. le-a trebuit 2 saptamani sa o repare.
iar instructorii sunt sub orice critica. unul singur mi-a placut pentru ca omul nu fura din timp deloc, si nu ma plimba prin oras. ma punea sa fac manevre non-stop. parcari laterale, garari si plecari din rampa. am facut din astea de mi-au sarit capacele. pacat ca am facut doar 5 sedinte cu el.
ceilalti erau praf. primul avea chef de povesti, in primele 2 sedinte am condus 30 min!!! era paranoic omul, din 10 in 10 secunde imi zicea sa nu trag de volan in dreapta cand ma sperii. altul ma ducea mereu la el acasa sa-si bea cafeaua!!!! si eu il asteptam jos 10-15-20 minute. lua si cheile ca altfel vedea el.
altul la ultima sedinta m-a dus in poligon. [...]

Subscriu, Scoala de Soferi Select e cea mai infecta organizatie cu care am avut de-a face. Incepand de la programari pana la calitatea sedintelor totul este execrabil. Nu vreau sa mai adaug alte lucruti in plus ci doar sa va avertizez de sansele minime de a lua examenul cu ajutorul acestei scoli.
P.S. M-am dus zilele trecute sa achit taxa de masina pentru examen si am remarcat ca era foarte pustiu (ceea ce nu se intmpla pe la ei). Sper sa n-am vreo surpriza si mai neplacuta.

Edited by amisoft, 13 March 2008 - 11:15.


#11
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Si eu tot la Select am facut scoala ,pe o supernova grena si aia era tot praf insa instructorul calm si cumsecade ,am inceput in noiembrie 2005 ,am facut 2 sedinte ,apoi a plecat instructorul ,am stat vre-o 15 zile pana a venit altul ,am facut iar vre-o 3 sedinte si au venit sarbatorile pana pe 10 ianuarie ,am mai facut 2 sedinte si am schimbat instructorul si matizul ,lucru pentru care iar am pierdut timp ajungand bine in februarie .Precizez ca Select asta avea o filiala la pod la Colentina unde am facut eu ,care s-a mutat intr-un bloc spre Calea mosilor Fiica-mea a facut cu unul particular de pe 23 ianuarie pana pe 18 februarie - inclusiv sambata ,duminica ,pe 19 am dus dosarul ,pe 22 a avut examen si pe 26 avea permisul in buzunar .

#12
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,045
  • Înscris: 02.07.2007
cel mai bine e sa faci cu un instructor particular. Eu asa am facut cu ani in urma, nu am avut nici o problema. Ce e drept, nu am facut ore de legislatie, dar asta pentru ca nu am vrut eu sa fac si instructorul a fost de acord.

#13
chitziman

chitziman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 843
  • Înscris: 08.11.2004

 Genesis, on Mar 18 2008, 19:39, said:

cel mai bine e sa faci cu un instructor particular. Eu asa am facut cu ani in urma, nu am avut nici o problema. Ce e drept, nu am facut ore de legislatie, dar asta pentru ca nu am vrut eu sa fac si instructorul a fost de acord.


pai da ai dreptate asa am luat si eu teapa cu aia de la dinu 2000 de la domenii...20-30 de min stateam sa-si bea ala cafeaua...cucu parcari laterale decat 1 sau 2....is varza tot la particulari e mai bine ca isi dau interesul mai bine.. ca apoi poti sa le aduci clienti...am facut cateva ora si cu un particular..da am condus nene...

#14
N3buNuTza

N3buNuTza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 17.09.2006
Eu eram hotara sa fac scoala de soferi la "Gabriel"... tataitza care e instructor pe Logan sta in blocul de langa mine si parcheaza masina in fatza geamului meu...am vazut ca e glumet si pare de treaba dupa cum vorbeste cu lumea...si e si foarte (poate chiar exagerat) atent ku masina...mereu spala la ea, curata, etc... dar akum chiar nuj ce sa fac... A facut cineva cu el? Si daca ma pune sa ma duk pana la scoala la fiecare sedintza...mai bine nu... (Stau lanaga piatza progresu...). Alte scoli de soferi prin zona stiti? Sau un instrutor bun, dispus sa explice, nu sa tipe daca gresesti, si sa nu te manance nici de bani?  :down: :down:

Edited by MAK, 01 April 2008 - 22:09.


#15
sonymusic

sonymusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 16.08.2006
referitor la timpul alocat unei ore pentru scoala de soferi:
- 40 min practica;
- 10 min teorie (unde ori te intreaba instructorul, ori il intrebi tu ce nu ai inteles din legislatie);
- 10 min pauza;

PS: nu sunt instructor, nu vreau sa iau apararea acestora, stiu ca multi dintre ei sunt praf, mai ales in Bucuresti unde sunt o multitudine de scoli.
N3bunutza, daca vrei o scoala buna (sau cel putin asa era acum ceva timp) incearca la Ilioara -> cu un search pe google o gasesti.

Numai bine si bafta tuturor la sala si la oras!

#16
N3buNuTza

N3buNuTza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 17.09.2006

 sonymusic, on Apr 3 2008, 11:02, said:

referitor la timpul alocat unei ore pentru scoala de soferi:
- 40 min practica;
- 10 min teorie (unde ori te intreaba instructorul, ori il intrebi tu ce nu ai inteles din legislatie);
- 10 min pauza;

PS: nu sunt instructor, nu vreau sa iau apararea acestora, stiu ca multi dintre ei sunt praf, mai ales in Bucuresti unde sunt o multitudine de scoli.
N3bunutza, daca vrei o scoala buna (sau cel putin asa era acum ceva timp) incearca la Ilioara -> cu un search pe google o gasesti.

Numai bine si bafta tuturor la sala si la oras!
pai nu vreau sa le iau la incercare... si la ilioara am auzit persoane care s-au plans :( vreau un nume de instructor de la cei care au terminat si n-au avut probleme :D

#17
sonymusic

sonymusic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 16.08.2006
stii, intotdeauna o scoala (ca-i facultate, ca-i liceu, ca-i scoala de soferi) nu va putea sa-si multumeasca toti cursantii
mereu vor exista si nemultumiti si e normal sa fie asa, ca sa ai de unde alege

#18
N3buNuTza

N3buNuTza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 17.09.2006
m-am inscris la perfect auto vyo ;;) sunt deja la a 3-a sedintza si totul e bn pana akum...doama de la inscrieri (care am aflat ca e sotia patronului) e foarte de treaba si mi-a explicat absolut tot...mi-a zis de la inceput de toate taxele care trebuie sa le mai platesc si etc :P si instructorul e super ok pana akum :D e calm nu tzipa nu urla imi explica ce nu stiu deja pt ca m-a intrebat daca am invatat sau imi explica el si e glumet  :rolleyes: exact cum vroiam  :wub: akum sa vedem cum e pana la sfarsit  :scratchchin:

Edited by N3buNuTza, 23 May 2008 - 08:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate