Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Fiat Marea SH

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
ImmoralBoss

ImmoralBoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006
Intentionez sa cumpar un Fiat Marea breack, 1.9, benzina, din 1997, peste 150 000 km.
Pretul e de 3800 E si probabil o sa mai negociez (masina fiind inmatriculata in romania)
Acum ideea e ca nu stiu prea multe despre aceasta masina (costuri intretinere/preturi piese)
Cine are asemenea masina sau detine cunostinte in domeniu sa ma lumineze si pe mine :rolleyes:
Multumesc anticipat!

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
nu am masina da stiu ca se scrie break si nu breack(ai scris si in titlu deci nu e greseala de tastare.) B)

#3
ImmoralBoss

ImmoralBoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006

 v3lsatis, on Apr 26 2007, 21:03, said:

nu am masina da stiu ca se scrie break si nu breack(ai scris si in titlu deci nu e greseala de tastare.) B)

Vai.... merci mult, exact ce ma interesa!!! Apropo, la topic description am dat copy/paste din texul scris
mai jos, alte explicatii nu iti dau ca am alta treaba mai importanta, daca mai observi ceva greseli te rog
sa nu mai dai reply ca nu suntem la ora de romana.

#4
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Am un prieten care are una, in cinci pistoane, diesel. Troncane de o gasesc dracii, a avut o gramada de belele cu ea, piesele sunt cam scumpe, desi mai gasesti pe la dezmembrari. Mie sincer imi place cum arata, dar nu as recomanda una decat dusmanilor mei. Are un rulaj mare si o sa inceapa sa cada piesele pe rand. Daca o cumperi sper sa nu am dreptate.

#5
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

 ImmoralBoss, on Apr 26 2007, 18:00, said:

Intentionez sa cumpar un Fiat Marea breack, 1.9, benzina, din 1997, peste 150 000 km.
Pretul e de 3800 E si probabil o sa mai negociez (masina fiind inmatriculata in romania)
Acum ideea e ca nu stiu prea multe despre aceasta masina (costuri intretinere/preturi piese)
Cine are asemenea masina sau detine cunostinte in domeniu sa ma lumineze si pe mine :rolleyes:
Multumesc anticipat!
Nu te sfatuiesc sa cumperi Fiat mai ales aia din 1997. Atunci aveau mari probleme de fiabilitate. Nu merita 3800 E. Orienteaza-te spre altceva daca nu vrei sa cunosti service-urile  :cigar:

Edited by exorcistul, 27 April 2007 - 21:16.


#6
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Nu numai ca o sa cunosti service-urile, dar s-ar putea ca cei de pe acolo sa nu prea cunoasca ce e de facut pe la masina. :o

#7
ImmoralBoss

ImmoralBoss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.09.2006

 TrapJaw, on Apr 27 2007, 22:23, said:

Nu numai ca o sa cunosti service-urile, dar s-ar putea ca cei de pe acolo sa nu prea cunoasca ce e de facut pe la masina. :o

Aici cam ai dreptate. Cel de la care vreau sa cumpar masina o are cam de 4 ani, a avut probleme doar cu ABS -ul si in
Rm. Valcea de unde suntm noi nu a gasit mecanic, a facut-o in Pitesti.
Daca nu o cumpar ce masina imi recomandati de 4000 E ?

#8
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 18.03.2006
Nu stiu cat de fiabile sunt cele din 1997, insa anul trecut si-a cumparat un prieten Fiat MAREA WEEKEND din 2001 cu atentie 6.700 euro din Germania. Am ras cu lacrimi de teapa ce si-a luat-o, pina cand mi-a zis sa vin sa io vad si sa ma dea o tura cu ea. Vreau sa zic ca mi-am inghitit limba cand am vazut-o. Barele portbagaj pavilion cromate pina la stopuri, bordul cu cadrane albe, nici un scartait sau zgomot in interior, doar zumzetul de albina al turbinei cand o calca. Motorul are 115 cai, confortul interior e super, cd-ul nu-i sare defel. Pina acuma nu a avut nici o problema cu ea.

#9
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Din pacate, astea care au imbatranit pe strazile din Romania arata si se comporta cu totul altfel.
E greu de dat sfaturi despre ce sa cumperi la 4000 euro, aici intervine subiectivitatea fiecaruia, despre Marea ti-am povestit ce stiu din cazuri concrete, asa, ce sa zic, daca as avea 4000 euro...poate un Golf3 din 94-95 daca gasesti, pare o masina care se mentine bine in timp si este rezonabila la intretinere.

#10
VictorBaicu

VictorBaicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.01.2007
Eu am avut un Fiat Marea Weekend din '97 2.0 benzina 20v 155 cai si l-am vandut acum o luna.
Masina am luat-o din Italia cand avea 60 000 si am dat-o la 130 000 cu 4 300 E.
In 7 ani am schimbat toba de esapament,cilindru de ambreiaj + consumabilele.
Este o masina solida, nu ca plasticele din ziua de azi, facuta pt mers la drum lung.Eu am facut toata Europa cu ea de mai multe ori, si nu am avut probleme cu ea.
Verifica masina,urc-o pe rampa,pune tester-ul pe ea sa vezi ce-i cu motorul si nu te lua dupa indivizii cu, cunostinte indoielnice despre masini care vorbesc din auzite.
Mult noroc !

#11
TrapJaw

TrapJaw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 16.04.2007
Este o mare diferenta de rulaj intre masina ta si cea pe care doreste el sa o cumpere, unde mai pui ca tu ai luat-o la 60000 facuti in afara iar el o ia la peste 150000 din care poate 100000 facuti in Romania. Eu nu m-as risca. Marea in niciun caz nu e solida, hai sa fim seriosi, este o masina frumoasa cu ceva valente sportive, ca mai toate masinile italiene, dar este cat se poate de firava in destule aspecte. De ex., amicului meu i se dusesera bucsile de la bara stabilizatoare si troncanea de ziceai ca se rupe in doua. Problema era insa ca acele bucsi nu se schimba (!), ci trebuie sa iei bara stabilizatoare noua care nu costa decat 940 RON.

#12
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004
Baia de ulei la Fiat Mareea nu e are scut de protectie.Asta e cam naspa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate