Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Pomii fructiferi nu mai pot fi plantati la gard

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
Pomii fructiferi nu se plantează lângă gard

realitatea.net
Marți 10 Aprilie 2007, 13:33

Quote

Pomii fructiferi nu vor mai fi plantați oriune și oricum! Ministerul Agriculturii a introdus, începând cu această lună, reguli noi pentru cei care vor pomi fructiferi în propria curte ori grădină. Nu au scăpat de reglementări nici copacii răzleți!

Potrivit legii pomiculturii, valabilă din această lună, cei care vor să planteze pomi fructiferi în grădini și curți trebuie să respecte anumite distanțe față de proprietatea vecinilor: doi metri de la gard în cazul pomilor de talie mică și trei, în cazul celor mai înalți.

Noua lege a pomiculturii introduce reguli stricte și în privința tăierii pomilor fructiferi. Astfel, nucii și castanii pot fi tăiați doar pe bază de autorizație, obținută de la Direcția Agricolă Județeană. Cererea trebuie depusă cu cel puțin o lună mai devreme și numai dacă nucul este foarte bătrân sau uscat. Excepție sunt cazurile în care, primăria vrea să construiască ceva pe locul unde crește nucul!

Ministerul spune aceste reguli fac parte din sistemul european de bune practici, iar Ministerul Agriculturii vrea să sprijine cu bani asociațiile pomicole și pe cele care respectă aceste reguli.


:angry:

Edited by Courage, 08 May 2007 - 22:31.


#2
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
cand s-o respecta legea in romania, eu voi fi demult oale si ulcele ^_^

#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 trestie-de-balta, on Apr 11 2007, 04:43, said:

cand s-o respecta legea in romania, eu voi fi demult oale si ulcele ^_^
de acord. problema este insa cand ai un vecin dus cu capul in stare sa te reclame, legea ii tine isonul   :cursing:

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
intr-un fel mi se pare normal. Poate eu ca vecin nu vreau ca copacul ala sa tina umbra si tot asa. Atata timp cat e proprietatea lui , cred ca poate avea pretentia sa nu aiba copaci de la vecini.  Eu tin minte si acum cate certuri am avut cu un tampit care tot trecea la noi in curte sa culeaga poamele date de copacii pusi de el.  :lol:

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 romaximusro, on Apr 11 2007, 19:41, said:

intr-un fel mi se pare normal. Poate eu ca vecin nu vreau ca copacul ala sa tina umbra si tot asa. Atata timp cat e proprietatea lui , cred ca poate avea pretentia sa nu aiba copaci de la vecini.  Eu tin minte si acum cate certuri am avut cu un tampit care tot trecea la noi in curte sa culeaga poamele date de copacii pusi de el.  :lol:
citeste mai atent stirea.nu vei putea planta pomi fructiferi la o distanta mai mica de 2-3 metri de gardul vecinului. daca ai o deschidere la teren de 10 m e perfect: doar pe mijloc poti pune pomi  :cursing:

in schimb poti pune stejar, baobabi, tuia , brazi, salcii  cati cuprinde. de parca ghinde si conuri nu cad in curtea vecinului.

si apoi vecinul tau e magar: pana si in bucale regula bunului simt este ce cade din pom in curtea ta e al tau .

#6
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005

 romaximusro, on Apr 11 2007, 09:41, said:

Eu tin minte si acum cate certuri am avut cu un tampit care tot trecea la noi in curte sa culeaga poamele date de copacii pusi de el.  :lol:

Trebuia sa-l iei la suturi !. Sa-si taie crengile care ii atarnau peste gardul tau...

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai de luat l-am luat, da era un mos tampit :lol: rad si acum cand imi aduc aminte ca odata s-a enervat asa de tare mutul incat a chemat-o pe nevasta sa ne arate fundul :lol: deh.. taranoi ce sa zic

#8
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
dar langa gard spre drum se mai pot planta pomi?
Eu vreau multi pomi in gradina, langa terenul meu pe doua laturi este drum de servitute, nu vor fi case, vecini eventual peste drum, la 7 metri. Se aplica regula asta?

#9
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,124
  • Înscris: 02.07.2006

 turbo trabannt, on Apr 11 2007, 10:19, said:

citeste mai atent stirea.nu vei putea planta pomi fructiferi la o distanta mai mica de 2-3 metri de gardul vecinului. daca ai o deschidere la teren de 10 m e perfect: doar pe mijloc poti pune pomi  :cursing:

in schimb poti pune stejar, baobabi, tuia , brazi, salcii  cati cuprinde. de parca ghinde si conuri nu cad in curtea vecinului.

si apoi vecinul tau e magar: pana si in bucale regula bunului simt este ce cade din pom in curtea ta e al tau .
ioi doamne si cand ma gandesc ca anul trecut la tara la bunici am plantat 10 pomi chiar langa gardul vecinilor, nu au un metru distanta.Eee, de stiam lucrul asta anul trecut nu acuma.Vecinii nu au avut nimic impotriva, ziceau ca o sa mance si ei peste cativa ani pere din pomii aceia ;)

#10
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
la casa parintilor vecinul ( spre sud) si-a plantat, acum vreo 15 ani, 2 nuci la aproximativ 1 metru de gard. :nonobad:   sa vedeti umbra de la nucii aia, nu creste nici iarba sub ei. sunt la 2 metri unul de altul. noroc ca ce pica la noi este al nostru.

#11
marcelb

marcelb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 22.10.2005
Si pomii astia trebuie pusi cu cap, nu oriunde ii pui iti aduc foloase.
Uite aici un articol interesant pe tema asta:
http://www.casesigra...-locul-potrivit

#12
aditomoo

aditomoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.07.2009
Buna ziua:-)
La ce distanta pot planta pomi decorativi, tuia, fata de gardul vecinului?
Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate