Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Toshiba Satellite A100 - 7xx

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Deschid acest topic in speranta ca va fi unul foarte util pentru posesorii de Satellite uri A100, mai exact modelele 784/785/786 si inca cateva apropiate acestei game.

Al meu e un 785, cumparat ieri.Pana acum sunt foarte multumit de achizitie.Singura neplacere obervata pana acum este unitatea optica cam zgomotoasa.trebuie sa mentionez ca sunt EXTREM de subiectiv intrucat e 1ul meu nbook si nu am nici un pc de reper (adica alt laptop prin preajama deocamdata, ca sa pot face comparatii)In rest, la toate capitolele numai de bine.Cu timpul sigur mai gasesc eu noduri in papura :))) voi revenii cu un REVIEW FULL in cateva zile.Dar pana atunci tebe sa ma ocup urjent de o mica problemea cu care se confrunta (cred) cam toti utilizatorii acestei serii: faptul ca vine cu Vista Home Basic preinstalat.De ce problema? pentru ca multi is suf de multumiti cu Xp ul lor care nici n papa multe resurse si, parca e la fel dew user friendly ca vista :)).Deci inainte de review uri si fanfare sa vedem daca facem sa merga XP ul.Nu ma intelegeti gresit...laptop ul toarce de minune si cu Vista, doar ca , daca pot instala XP, a-si ramane la ala. :)

Notebook ul a venit deci cu vista pe el.Mai exact am citit manualele etc lam aprins si el a inceput sa isi faca linistit treaba, adica sa instaleze vistau.Nu mi-a cerut key nimica.Pe baza nb ului este un actibild a la soft original Microsoft pe care apare ceva product key (adica key ul de la Vista cred).SINGURUL CD cu care a venit e Toshiba Product Recovery.Ceea ce ma intereseaza pe mine e sa il formatez, sa bag XP si sa ma apuc sa vad cum pot combina driverele sa puste o config stabila.DACA il formatez pierd vistaul?????Este vreo modalitate de al salva (Visata ul)??Mi-ar pare rau pt ca la urma urmei am dat bani si pe ala, si nu am garantia ca obtin o config stabila XP.Eu am dwnld cam tot ce am gasit legat de xp si seria A100 de la toshiba...cam vreo 500 mb.la prima vedere cam am ce imi trebe.Mentionez ca exista o recovery partition de vreo 2 GB.Aia nu stiu ce contine (cre ca ii de la producator natura hidden nu?)  

PS (pt Paul Tulcea): Deocamdata tre sa rezolv faza asta cu Vista si apoi crede ma ca o sa incerc sa ma ocup si drivere.Doar e si in interesul meu nu? ;).Pls, oricine ,daca afla orice noutate postati aici  de-acum incolo :).MS.Pa.Sorry pt type os das pe fuga!

#2
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
PS 2..nam putut edita postu anterior ca ma delogasem.A primit careva web cam bonus la el??.Oferta mag de unde l-am achiz specifica "bonus web cam"da nam primit nimic.In actele specifice cumpararii: proforma contract garantie etc, nu se specifica nimic de web cam.Am dreptu sa fac scandal? nu e vb de web cam ci mai de graba de principiu, si de dobitocenia lor.Sal all.

#3
cotoi1

cotoi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 23.03.2007
Nu inteleg de ce tii neaparat sa instalezi XP. Ai Vista original, de ce tii mortis sa pui XP-ul? XP stabil. Ride oricine. Unixu e stabil.

#4
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Pt ca e home basic si XP UL il consider superior/Xp manaca mai putine resurse, vista ul sta la 450 500 Ram consum idle/Xp prof cu sp 2 e cat de cat stabil/ nu mam interesat inca cum se prezinta linuxu pe un astfel de laptop pentru ca aplicatiile pe care le folosesc ruleaza sub win/nu ma prea stiu in linux.Dar mai bine miai da un sfat daca poti :).

PS. Am restartat notebok ul cu un cd XP prof bootable.Mia vazut 3 partitii: 1) Recovery partition + 2) partita cu So ul + 3)Restul (mentionez ca HDD ul a venit gata partitionat.O partitie cu Vista si una pt date.Cam ~60 fiecare). Intrebarea mea este urmatoarea.Daca las partitia recovery in pace si formatez celelalte 2, bag Xp ul bla bla, exista vreun risc sa pierd vista ul??.Repet, notebook ul avea vista preinstalat, pe baza lui are lipit un actibild Microsoft cu key ul de la vista iar cu laptop ul nu am primit decat un cd : Toshiba product recovery :).Ce ma sfatuiti sa fac in conditiile in care nu vreau sa pierd Vista ul dar vreau sa incerc sa bag XP prof pe curat.Mersi anticipat.

#5
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Am revenit cu review ul promis.Sper sa va fie de folos.Cer scuze pt greselile de ortografie care vor aparea :P sau pentru orice alta stalcire a lb. romane.De asemenea nu uitati ca, pe alocuri, inevitabil va exista o doza de subiectivitate, mai ales ca e primul laptop pe care il am.

REVIEW:

Laptop ul pe care l-am cumparat de curand este un TOSHIBA Satellite A100 - 785.Este un laptop din categoria medie ,si zic asta avand in vedere dotarile si pretul.A venit cu un Recovery CD si manualele standard.De asemenea, pe laptop am gasit si manualul in format digital.Nu avea multe porcarii preinstalate :).Configuratia notebook ului este aceasta:

Tip procesor:Intel Core Duo
Model Procesor:T2350
Frecventa procesor (MHz):1860
FSB (MHz):533
Dimensiune Cache procesor (KB):2048
Display & Video
Tip display:WXGA TFT
Diagonala LCD (inch):15.4
Chipset video:
Intel Graphic Media Accelerator 950
Rezolutia optima (pixeli):1280 x 800
Tip memorie video:Shared
Capacitate memorie video (MB):128 + 128 shared
HDD & RAM
Tip HDD:SATA, 5400rpm
Capacitate HDD:120GB - Hitachi
Memorie RAM standard (Mb):1024 (2 x 512) - Hyunday
Memorie RAM maxima (Mb):4096
Tip RAM:DDR2 533
Multimedia
Unitati citire/scriere:DVD±RW SuperMulti Double Layer - Matshita DVD RAM
Audio:Toshiba Bass Enhanced Sound (microfon si boxe integrate)
Cititor de carduri:5-in-1 (SD, MS, MSP, MMC, xD-Picture)
Comunicatii
Retea:10/100 NIC
Wireless:Bluetooth 2.0+EDR / Intel 802.11a/b/g
Modem:56k V92
Porturi: 1 x S-Video,1 x Microfon,1 x RJ-45,4 x USB 2.0,1 x VGA,1 x Casti,1 x RJ-11
Baterie:Lithium Ion
Greutate (Kg):2.72
Dimensiuni (W x D x H mm):360 x 267 x 29.8
Sistem de operare:Microsoft Windows Vista 32bit Home Basic
Garantie:12 luni.

Am cumparat acest laptop pentru ca desktop ul meu imbatranise rau si pentru ca imi e foarte folositoare mobilitatea pe care o ofera un notebook.Aceasta configuratie imi satisface toate nevoile.Am oscilat intre HP nx 7300 si benQ p52.Intre HP si Toshiba nu erau diferente mari, asa ca am luat cu inima impacata Toshiba ul.Referitor la BenQ, acesta m-a atras foarte mult dar pana la urma am ajuns la concluzia ca pot renunta la video ul dedicat al acestuia, urmand sa merg pe mana lu Toshi ;).

Cumparat acum ~2 sapt din magazin din CJ ( www.atex.ro pt cei interesati) la pretul de ~3400 RON.

Exteriorul + Displayul: Per ansamblu acest notebook are o constructie calitativa: plasticul e unul solid, placut la atingere, o imbinare potrivita de argintiu cu negru.Nu scartie, nu se lasa etc, cu exceptia unor zone mai sensibile, cum ar fi zona balamalelor de la display, unde, daca ti laptop ul in pozitii mai aiurea (inclinat, in pat etc) scoate niste sunete slabe daca misti prea repede de ecran.Plasticul scoate sunet si daca apas tare in zona card reader ului.Ce m-a deranjat cel mai mult insa, a fost plasticul de la exteriorul unitatii optice.Mai exact, in zona unde scrie DVD multirecorder RW etc, acel plastic se lasa un pic spre interior daca apas (cred ca o fi prea subtire sau ceva de genu).Balamalele sunt solide si tin bine displau ul.Daca iau laptop ul din lateral si il scutur nu foarte tare, displayul se zgaltaie si el un pic.Dar cred ca asta e valabil cam la toate laptop urile din segmentul asta de piata (useri cu nevoi si resurse materiale medii).Vorbind strict din pdv estetic, laptop ul are un aspect placut,si poate fi dus si la birou si la prietena acasa sa vizionati niscaiva DVD uri.Poze gasiti pe net destule, si si pe siteul oficial.O sa pun si eu cateva daca va fi nevoie, doar ca , deocamdata aparatu meu digital e imprumutat unui tovaras.Despre display, numai de bine.E wide , stralucitor, culori placute, si nu am avut ghinioane de pixeli morti sau alte dracovenii.Lam comparat cu display urile unui Asus Asus A9RP-5A073 XGA TFT si a unui HP NX6235 SXGA TFT si a fost clar peste ele.Asta nu inseamna ca nu sunt displayuri mult mai bune ca cel de care scriu dar alea cred ca si costa mai mult. Referitor la "light leaking" putem spune ca nu e deloc deranjanta.Personal consider ca aproape nu exista, poate un pic la baza display ului, dar cum am zis, e neglijabila.Display ul e si foarte confortabil pt ochi.

Sunetul: Boxele acestui laptop sunt normale.In nici un caz Harman Kardon, dar nu am ce reprosa.Sunetul e unul clar iar taria lui e acceptabila.Sa nu va asteptati totusi sa faceti disco doar cu laptop ul.Parca la NX6235 e cu ffffff putin mai clar sunetul decat la Toshiba.Acasa oricum am un 2.1 Logitech asa ca nu ma prea intere aspectu asta.In rest, boxele fac fata cu brio la sunetele Win, la ceva mp3 uri iar la vizionatu filmelor nu cred ca o sa aveti vreo problema.

Interiorul (sau ce se afla sub capota :)) ):Dupa cum puteti observa din configuratia postata mai sus, aceasta e una bunicica consider eu, ideala pentru o utilizare normala: net filme office dar si pentru (multi)taskuri mai complexe.Nu am apucat sa fac niste teste aprofundate ***** , dar pot spune ca de ex photoshop ul mergea ok, si asta avand in vedere ca GPU ul e o varza de Intel :P.

Caldura + Zgomot: Laptopul nu se incalzeste decat putin in urmatoarele zone: sub el, la baza display ului (acolo unde scrie Toshiba) si in aporoape de touchpad.Nici una din chestiunile enumerate anterior nu deranjeaza in vreun fel userul!!!!!.Si va zic asta dupa ce a stat aprins ~10h in continuu.Nu am nimic de reprosat la capitolul caldura.Despre zgomot spun doar ca e apropae inexistent, laptop ul fiind foarte silentios.Poate doar unitatea optica e ceva mai zgomotoasa.E adevarat ca nu lam fortat foarte tare, dar pana acum nu am ce reprosa in privinta zgomotului.

Tastatura + Touchpad: Am fost placut surprins de taste.Acestea sunt silentioase, ergonomic amplaste, placute la apasat, si dau impresie de calitate. Poate nu era rau sa faca Space ul un pic mai mare.Tot space ul, am observat ca daca il apas in anumite locuri, scartaie ff putin.Pe marginea stanga exista niste taste ergonomice care pot fi folosite cu Windows Media Player si cu diferite softuri multimedia, cu care vine laptop ul.Nu mar mira sa existe si vreun plugin pt Winamp.Deocamdata nam cautat.Desi sunt foarte multumit de tastaura de pe Toshi, cred ca cele mai valabile tasturi sunt pe lenovo si HP (si poate si BenQ dar dala nam vazut pe viu si nu ma pot pronunta exact).Asta am zis-o asa, ca o paranteza :).Touchapdul e super ok, si acesta placut la atingere, cu scrool vertical si orizontal.Butoanele se apasa fara efort si sunt silentioase.

SO-ul: E, dupa cum puteti vedea mai sus, un vista home basic.Laptop ul il duce cu brio, si cunosc persoane care au rulat is Aero pe 785 si 784 si n-au fost probleme.intel GMA 950 e un minim suficient pt a rula interfata Aero ok.Am incercat si XP Pro dar nu am reusit safaca sa meraga sunetul si placa de retea.In rest totul era OK.Dar asta o sa mai lamuresc cu forumistii de paici.Sigurat, daca ne punem mintea mai multi, facem sa mearga si XP ul.

BATERIA: Interfata de power mangement ne lasa sa selectam 3 moduri: High performance / Balanced / Power saver, care cica mentin laptop ul in functiune de la 2h si 53 min pana al 4h si 04 min.Personal nu am incercat sa vad cat ma duce doar pe baterie.Dar daca e sa ne luam dupa practica si nu dupa teorie, luam timpii de mai sus si scadem cam 30 de min.Diferentele intre profilele de power saving sunt de viteza  procesorului , luminozitate a displyului etc.Acum de exemplu am deschise winamp ul + IE (navighez vreo 3 siteuri) + Wireless ul. In tray imi arata 3h si 17 min (in profilul power saver).In performance arata 2h si 12 min.Asta ca sa va faceti o impresie.Singurul test (daca ii pot zice asa) a fost urmatorul:lucram in  office +aveam deschis winamp (la casti) si dupa vreo 1 ora si vreo 20 de min tot mai aveam cam 1 h de power.Personal, am fost placut impresionat si de faptul ca bateria se incarca destul de repede.

CONCLUZIE: Sunt multumit si nu regret alegerea facuta.Calitate generala buna+aspect agreabil+o multitudine de porturi si alte features care nu trebuie trecute cu vederea.Deocamdata nu am avut absolut nici o problema cu el.Ma bucura ca exista si extensii de garantii si pt notebook urile de a 1 la 2 sau 3 ani :).
NOTA pe care iasi da-o ar fi de un 8,75 din 10.Mentionez ca am incercat sa fiu cat mai obiectiv, punand chiar accentul pe critici.

*****M-am folosit in alcatuirea acestui review si de cateva informatii de aici: http://www.notebookr...=Satellite A135 unde se prezinta un model aproape identic, difera doar denumirile sculelor.Acolo puteti gasi cateva teste ok: Pi, HDTune etc.In ceea ce priveste partea de hardware, nu am vazut nici o diferenta majora intre ce am eu si ce se prezinta acolo.

#6
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Referitor la XP. A reusit careva sa il instaleze in asa fel incat sa nu-i arate vreo problema in device manager.Eu am reusit toate in afara de sunet si placa de retea.Daca poate careva sa puna niste linkuri pt drivere sau orice fel de informatii...pls mult.Ms anticipat. :)

#7
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Aproape am reusit sa instalez Win Xp. Mai e o mica problema care ma sacaie. Anume, aest unknown device ( am pos poze mai jos).Mentionez ca ACPI ul (de care cred eu ca e vorba) nu facea scheme in Vista. De pe forumuri am inteles ca ACPI ul asta ar fi ceva legat de hibernare sau de sleep.Are care va idee ce problema am?e ceva grav? (ce risc mult daca raman pe XP?) Si cum se rezolva?? PLS.Laptopul e un toshiba satellite a100 785 care a venit cu vista preinstalat.

Attached Files


Edited by octavy, 21 April 2007 - 22:51.


#8
octavy

octavy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.02.2007
Am reusit sa instalex Xp ul ..merge super ok... Niste temperaturi idle 41-43 full load 55-56. Nu am incercat jocuri.Nici un fel de probleme.Parca putin se mai putea lucra la plastic...dar asta e doar o  parere subiectiva, oi fi io prea pretentios cre :).. In rest ..numai de bine.Salutare.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate