Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...
 Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...
 Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...
 Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...

Folii faruri - plastic sau sticla...
 

Ce dispozitiv VOIP imi trebuie?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005
Scenariu: Am doua locatii (1 si 2) , ambele cu internet.
La locatia 1 am si telefonie RDS, la locatia 2 nu am (si nici nu pot sa pun).
La locatia 2 am un adaptor ATA configurat cu serviciul Smartcall (569.xx.x2) fara abonament (pot fi doar sunat, nu pot suna decat in ret. SmartCall)
Intrebare> Ce dispozitiv/adaptor VOIP imi trebuie la locatia 1, astfel incat sa pot cupla la el si RDS, iar eu sa pot suna de la locatia 2 prin Smartcall acel dispozitiv, iar acesta (in urma unui pin, cod numeric, prefix tastat la locatia 2) sa comute si sa sune oriunde prin intermediul RDS !?!

p.s.Doresc utilizarea in regim de Home-use , low-budget, nu vreau solutii gen centrale telefonice, asterix si alte boxuri super scumpe.

#2
vensel

vensel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.03.2007
Trebuie sa folosesti un adaptor care are si un port FXO, la care legi linia RDS. Iti propun SPA3000 daca ai router la locatia 1, iar daca nu ai SPA3102. Pretul lor este cca 100 usd. Dupa configurarile de rigoare, poti accesa linia RDS de la locatia 2.

Obs: cu Smartcall poti suna - fara sa ai credit - orice numar din oricare retea open network, apeland numarul in format SIP URI. Inclusiv se pot apela numerele Eurovoice.

#3
hotm

hotm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.06.2005

View Postvensel, on Mar 26 2007, 22:15, said:

Trebuie sa folosesti un adaptor care are si un port FXO, la care legi linia RDS. Iti propun SPA3000 daca ai router la locatia 1, iar daca nu ai SPA3102. Pretul lor este cca 100 usd. Dupa configurarile de rigoare, poti accesa linia RDS de la locatia 2.

Obs: cu Smartcall poti suna - fara sa ai credit - orice numar din oricare retea open network, apeland numarul in format SIP URI. Inclusiv se pot apela numerele Eurovoice.

In primul rand multumesc de raspuns!
Eu am deja un adaptor Artdio comercializat de la Smartcall, pe care am setat un numar pt reteaua lor. Adaptorul are un port FXS pe care am legat telefonul meu fix de la care vorbesc, dar are si un port FXO la care pot cupla orice linie PSTN (RTLC, RDS, etc). Adaptorul in pagina de web nu-mi permite ca de la apelarea altui nr. de smartcall sa comute pe linia PSTN. Acest lucru pot sa-l fac doar de la telefonul cuplat direct la el, prin apasarea tastei #.
Oricum am inteles ca la SPA3000 poti seta pana la 10 provideri de sip, ceea ce ar fi super!
Cum pot suna pe Euroweb din Smartcall?
Si unde as putea gasi SPA 3000 sau 3102?
Mersi

#4
vensel

vensel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.03.2007

View Posthotm, on Mar 27 2007, 14:19, said:

Cum pot suna pe Euroweb din Smartcall?
Si unde as putea gasi SPA 3000 sau 3102?
Mersi

Suni Euroweb din Smartcall cel mai usor folosind adresa SIP, astfel: tastand [email protected], unde xx este prefixul judetului si yy prescurtarea judetului (ex. 64 si cj in cazul cand numarul Euroweb este din judetul Cluj). Daca telefonul nu permite introducerea caracterelor alfanumerice, problema se complica deoarece Smartcall nu face ENUM lookup (cel putin nu in favoarea clientului) si nu permite folosirea prefixului Sipbroker.

O solutie ar fi urmatoarea:

Prima data in paranteza:
- din pacate Euroweb acorda clientilor din diferite judete adrese SIP cu domain diferit, consecinte: este greoi sa faci un dial plan
- din fericire Euroweb in mod automat mapeaza la baza de date ENUM numarul PSTN alocat in format international, consecinte: nu trebuie sa-i spui cunostintelor clienti Euroweb sa faca acest lucru (poate nici nu sunt in stare)
- acum ramane sa gasesti un serviciu care face ENUM lookup, si este in stare sa colaboreze si cu Smartcall

Ti-as propune Voxalot, furnizat de o firma din Australia (dar au server si in SUA si in Europa), iar servicul lor este stabil si gratuit. Pasii de urmarit sunt:
- faci cont la Voxalot (www.voxalot.com)
- te loghezi si in meniu la Providers inregistrezi Smartcall-ul, avand grija ca sa alegi Yes la optiunea SIP Register
- in cca 30 min, Voxalot se va inregistra la Smartcall ca UAS, si de acum incolo si apelurile primite prin Smartcall vor fi routate catre contul tau Voxalot
- la Dial plans adaugi urmatoarele - numai se pare ca este complicat, atentie: sa intri direct in Advanced mode!!!
>>>> Priority / Pattern / Replacement / Provider / ENUM replacement / ENUM lookup / Observatie
>>>> 1 / _03171 / 004${EXTEN} / Voxalot / 004${EXTEN} / Yes / - pentru numere Euroweb de Bucuresti
>>>> 2  /      _0040371   /     ${EXTEN}  /          Voxalot /       ${EXTEN}         /           Yes /              - idem, apelate in format international
>>>> 3   /    _03XX71    /     004${EXTEN} /      Voxalot   /     004${EXTEN}      /         Yes   /            - pentru numere Euroweb de provincie
>>>> 4    /   _00403XX71 /   ${EXTEN}       /     Voxalot    /    ${EXTEN}             /       Yes     /          - idem, apelate in format international
>>>> 998 /    _0[237]       /   ${EXTEN}      /      Smartcall  /                               /        No      /         - restul numerelor format Romania
>>>> 999  /   _X               /   ${EXTEN}       /     Smartcall   /                               /       No       /        - toate ce ramane
- Geographic number lasa liber la fiecare, GEO lookup No, Active Yes la toate, explicatiile le gasesti la tutorial
- Setezi contul Voxalot in telefon IP, ATA sau softphone

Acum poti primi si initia apeluri prin contul Smartcall, si poti apela numerele Euroweb, acestea din urma gratuit.
Obs. Pentru numerele Euroweb din Bucuresti poti folosi si prefixul Sipbroker tastand *2363171xxxxx, unde *236 este prefixul Euroweb Bucuresti si restul numarul clientului Euroweb.


Cu privire la SPA3000 si 3102, nu mai tin minte la care magazin online din Romania am vazut la pretul de 100 usd (am dat cautare Google). Daca ai ocazia, sa aduci din SUA incepand cu 70 usd, sau Germania incepand cu 60 euro. Daca aduci din SUA sa ai grija ca adaptorul sa fie 100-240 V / 50-60 Hz, si normal sa fie unlocked.

Sunt sigur ca te descurci, dar totusi daca nu, stau la dispozitie!

Edited by vensel, 27 March 2007 - 20:19.


#5
arsenieciprian

arsenieciprian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 17.08.2005
daca tot ai smartcall sunama seara dupa ora 20 sa iti explic 0215697900 este tot numar de smartcall caree gratis

#6
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005

View Posthotm, on Mar 23 2007, 16:15, said:

Scenariu: Am doua locatii (1 si 2) , ambele cu internet.
La locatia 1 am si telefonie RDS, la locatia 2 nu am (si nici nu pot sa pun).
La locatia 2 am un adaptor ATA configurat cu serviciul Smartcall (569.xx.x2) fara abonament (pot fi doar sunat, nu pot suna decat in ret. SmartCall)
Intrebare> Ce dispozitiv/adaptor VOIP imi trebuie la locatia 1, astfel incat sa pot cupla la el si RDS, iar eu sa pot suna de la locatia 2 prin Smartcall acel dispozitiv, iar acesta (in urma unui pin, cod numeric, prefix tastat la locatia 2) sa comute si sa sune oriunde prin intermediul RDS !?!

p.s.Doresc utilizarea in regim de Home-use , low-budget, nu vreau solutii gen centrale telefonice, asterix si alte boxuri super scumpe.

In termeni tehnici vrei:
- rutare apel
- autentificare pe baza de DTMF (cod PIN)

Nu stiu sa exista ATA FXO/FXS care sa suporte asa ceva, fara si fie si centrala telefonica, eventual sa fie si cu interfata grafica gen click&go, sau si mai bine sa-l infigi in priza si sa mearga fara sa-ti bati capul cu vreo configurare...

#7
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005
La data de 20.dec.2006, conform spuselor unui coleg de la tehnic: "Implementarea 9.6.5.1.2.0.4.e164.arpa. e in curs . Asteptam ingaduitori Rnc sa inregistreze zona si Anrc sa isi dea acordul."

La data de 21.martie.2007 am primit un mesaj de la acelasi coleg de la tehnic: "Numerotatia Smartcall este disponibila prin enum query @e164.arpa ."

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate