Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Asus K8N si Kingston 512MB PC3200 CL2

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
klub_guy

klub_guy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2007
Am placa asta de baza Asus K8N socket 754, nVidia nforce3 250 Ht 800, DDR 400. Pana zilele trecute aveam un singur dimm de memorie Kingston HiperX de 512 MB care mergea la 400MHz. Am cumparat inca un dimm exact la fel, dar acum amandoua merg la 333MHz. In manualul placii de baza scrie clar cum trebuiesc montate memoriile in functie de SS sau DS. Le-am montat dupa instructiuni si degeaba. Merg la 333MHz. In plus in manual apar o lista de producatori de memorii cu respectivele modele care sunt testate si "calificate" de Asus ca fiind compatibile cu placa de baza. Memorile astea apar in lista respectiva. Oare ce nu e bine? Ce nu ii convine? Puteti sa ma ajutati? Memoriile sunt perfect identice adica amandoua au timing-uri de 2.5-3-3-8 la 200Mhz si 2.0-3-3-7 la 167MHz....

#2
bobo1976@sinaia

bobo1976@sinaia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.01.2007
Ce frecventa iti arata exact in bios? Presupun ca ele functioneaza dual channel.

#3
klub_guy

klub_guy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.03.2007
Cand imi detecteaza toate componentele imi arata 333MHz. In bios imi zice Memory Clock 160MHz. Nu stiu daca sunt sau nu in dual channel. Nu prea cred ca are placa asa ceva.

#4
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 31.03.2005
nu ai treaba cu dual chanel pe k8n.
incearca sa-i dai frecventa manual sau daca este pe manual dai auto.
se simte diferenta asa mare intre 333 si 400 ?
si sa nu crezi tot ce scrie pe componentele luate loco.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate