Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

2x512 MB, 2 memorii diferite?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Salut. Am 2 placute de rami in PC, 2x512. Pana acum totul a fost ok, nu am luat reseturi, decat la un singur joc, Flatout2. Nu am reusit sa ii dau de capat, ori ca o fi placa video, ori altceva... nu stiu.

In seara asta ma uitam prin Everest, si am observat ceva ciudat... lucru de care nu mi-am dat seama pana acum:

Attached File  x1.JPG   107.58K   54 downloads  &  Attached File  x2.JPG   102.95K   40 downloads

Ceea ce inseamna ca una din placute e PC 3200 (200 MHz) iar cealalta e PC 2700 (166 MHz).
Asta ar fi modivul din care mi se bloca mie jocul Flatout? Ar trebui sa fac rost de alta placuta tot PC 3200, sa fie ambele identice?

#2
Nic

Nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.01.2004
Important pentru lucrul memoriilor este BUS-ul procesorului. Daca procesorul merge la 333 MHz si memoriile sunt setate 1:1, vor merge si ele tot la aceeasi frecventa (166 Mhz - DDR). Cred ca probleme pot aparea mai ales daca sunt puse sa lucreze in Dual Channel, conditionand ca ele sa aiba aceleasi specificatii daca nu si model/firma pentru a merge fara probleme.
Daca sunt in Dual, incearca sa le pui in sloturi a.i. sa nu fie vazute ca Dual CHannel kit in BIOS de catre placa de baza.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Nu ar strica sa dai un memtest sa verifici cat de compatibile sunt memoriile tale. In general e bine sa fie identice. In cazul tau ele functioneaza doar la 333MHz ( PC2700 ), adica frecventa cea mai mica dintre ele.
Daca memtest-ul zice ca e ok, nu ar trebui sa-ti faci griji. Tinand cont ca doar intr-un singur joc iti face figuri e posibil sa fie de la drivere sau chiar de la joc.

#4
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005
Inca 3 imagini, cu procesorul si placa de baza:

Attached File  x3.JPG   96.36K   25 downloads Attached File  x4.JPG   99.59K   19 downloads  Attached File  x5.JPG   115.41K   22 downloads


Ma tem ca nu sunt puse sa lucreze Dual Channel. Dar nu sunt cert. Asta vad din bios?

Daca imi cumpar alta memorie tot PC 2700 (200 MHz) se va simte vre-o diferenta la viteza de rulare a PC-ului? Cam cu cat i-ar creste performanetele?

Voi cauta si un mem test, sa vad ce zice..

Edited by nasorum, 15 March 2007 - 14:51.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu sa existe Dual channel pe 845, si tinand cont ca e chipset E si nu PE, cred ca memoria merge doar la 333MHz frecventa maxima, chiar daca vor fi ambele DDR400 ( PC3200 ).

Daca vei cumpara memorie tot PC2700 in locul celei PC3200 nu se va intampla nimic la capitolul performante. Probabil nici la cel compatibilitate daca nu e identica, dimpotriva, daca la astea de-acum s-ar putea sa nu ai erori, e posibil sa apara la celelalte. MemTest-ul va decide asta.

P.S Si nu pre ai sanse sa mai gasesti PC2700 decat la SH.

Edited by eiffel, 15 March 2007 - 15:39.


#6
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005

Quote

Daca imi cumpar alta memorie tot PC 2700 (200 MHz) se va simte vre-o diferenta la viteza de rulare a PC-ului? Cam cu cat i-ar creste performanetele?
PC 3200 (200 MHz) voiam sa zic!

Ok, deci chiar daca imi schimbi ramii, sa fie 2 placute sau una singura mai puternica, ea va rula slab pentru ca nu imi duce placa de baza mai mult. Recomandati-mi o placa de baza pentru procesorul care-l am, care sa suporte si ramii care-i am acum, dar si niste rami mai puternici iar acestia sa functioneze in parametri maximi, nu cat ar duce placa, cum patesc acum.

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ok, deci chiar daca imi schimbi ramii, sa fie 2 placute sau una singura mai puternica, ea va rula slab pentru ca nu imi duce placa de baza mai mult. Recomandati-mi o placa de baza pentru procesorul care-l am, care sa suporte si ramii care-i am acum, dar si niste rami mai puternici iar acestia sa functioneze in parametri maximi, nu cat ar duce placa, cum patesc acum.

Imi pare rau dar nu pot sa-ti recomand nimic, ptr ca nu se mai produc de ceva ani... Daca vrei sa schimbi ceva, va trebui sa schimbi tot.

#8
nasorum

nasorum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 19.11.2005

Quote

Imi pare rau dar nu pot sa-ti recomand nimic, ptr ca nu se mai produc de ceva ani... Daca vrei sa schimbi ceva, va trebui sa schimbi tot.
Adica procesorul meu P4 la 2400 MHz e prea vechi? :) Sigur nu asta ar fi trebui sa inteleg eu.

Ok, atunci zice-mi te rog o placa de baza (nu neaparat tot MSI) care sa-mi suporte:
    * CPU: Intel Pentium 4, 2400 MHz (18 x 133)   (cat si altceva mai bun)
    * VGA: RADEON 9600 SEC Family   (cat si altceva mai bun)
    * HDD: SATA cat si ATA
Evident, am nevoie si de o pereche de rami 2x512MB sau 1x1GB pentru placa de baza recomandata, deci zi-mi si ramii care i s-ar potrivi.

Multumesc de timpul rupt pentru acest thread :kisstogether:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate