Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...
 Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...
 Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 

Peugeot 307

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Zilele astea Peugeot are o promotie frumusica la 307
1000euro reducere
Avans 15%
4 ani leasing

Vreau sa ma bag dar sunt in dilema: disesel sau benzina? Nu pretul de cumparare e diferenta si nici nu conteaza asa mult diferenta de consum.
Cea benzina:
http://www.peugeot.c...sumField2=19967

Cea diesel
http://www.peugeot.c...sumField2=21341

Ce ma sfatuiti? Care e optima, la performante? La care sunt costurile de intretinere mai mari?
Orice sfat e binevenit.

#2
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Eu unul as prefera varianta diesel. Din cate am inteles eu motoarele astea noi (HDI) sunt foarte fiabile si zgomotul a fost mult redus.
E drept ca am in cap si costul ceva mai redus al motorinei care la multi kilometri parcursi inseamna ceva economie.
Am o prietena care are un 307sw 2.0 HDI si e foarte incantata de el. E drept ca nu alearga cu el, in schimb de multe ori cara diverse de pe la metro/carrefour.
Costurile de intretinere banuiesc ca sunt asemanatoare.

#3
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Diesel.

Viata lunga.
Consum mai mic.
Autonomie mult mai mare la drumurile foarte lungi.
"Trage" bine la turatii joase.
HDI-ul "fuge" excelent pentru un diesel.

Lista continua...

#4
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
mda... diesel it is, 2000cc, 110cp

#5
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 21.08.2003
...fa-ti socoteala cu atentie si daca ai bani ia-ti dieselul...adica daca tot e sa platesti ani de zile barem sa fie investitie serioasa!
Nu are nici un rost sa vorbim despre avantajele si dezavantajele celor doua motoare...pentru costuri mai mici dieselul ofera ofera aceleasi performante,cam asa s-ar pune problema....dezavantaje:
asigurarea mai mare si revizii mai dese decat cele pe benzina...si intradevar HDi -ul e un motor plin de vlaga dar si cam foarte sensibil la motorina romaneasca...de fapt intreaba la reprezentanta care sunt cele mai frecventa operatiuni la dieseluri:curatatul injectoarelor si schimbatul filtrelor,or sa-ti spuna...cel mai bine, pune-o de o discutie serioasa acolo,referitor la preturi TOTALE...dieselul va iesi oricum in avantaj,dar nu chiar asa de mare ca in cazul in care comparatia s-ar face numai din perspectiva pretului la pompa,intelegi?...banii sunt ai tai,tu faci comanda!
Eu am 307 break cu 1.6 benzina110cai...motorul se descurca onorabil cu masa destul de mare a masinii...nu e o masina de fuga,dar in romania este ARHISUFICIENT !!! ...pentru consum de de dacie am aer conditionat si ceva performante...a fost cumparat tot la oferta (anul trecut,la expozitia de la mamaia,deci reducere)si achitat integral (alta reducere)...din motive '' obiective'' (banii,adik) am preferat varianta asta cu toate ca aveam leasingul aprobat pentru un sw diesel cu de toate...pur si simplu nu m-a incantat idea ca in urmatorii 2 ani (asa aveam eu) sa ma duc sa le dau la aia o gramada de bani,cand puteam sa folosesc banii aia la altceva...asa,m-am sacrificat odata si bine,am pierdut tva-ul pe care nu mi-l mai deduce nimeni dar am scapat de rate ...acum fiecare si le stie pe ale lui....
cu bine,C.

Attached Files

  • Attached File  20.jpg   227.04K   33 downloads


#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Deja am lansat comanda. Masina asta este:
http://www.peugeot.c...sumField2=21513
Culoarea: bleu recife
Cristian_sen sa-ti traiasca! Cum s-a descurcat la drum lung?

#7
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 21.08.2003
felicitari si s-o stapanesti sanatos!...nu stiu ce masina ai acum,dar iti zic eu ,din asta nici nu o sa-ti mai vina sa te dai jos...in oras sau la drum lung nici nu simti cand mergi...adica datorita marimii masinii senzatia de viteza nu e chiar asa de puternica ca la un model obisnuit...pozitie inalta de condus,suspensii beton,frane tzepene..ce mai ,masina adevarata!!! ...bravo tie,ai facut o alegere foarte buna ca motorizare si talpa sa ai,ca drumuri sunt destule!
cu bine,C.

#8
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Acum am un Cielo Executiv. Sunt convins de diferenta..

#9
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 21.08.2003
eu am avut inainte Ford focus cu 5 usi,tot 1.6 benzina...dar nu aveam aer conditionat,de fapt de acesta a fost principalul motiv pentru ...'' upgrade''!!! ...diferente:fordul consuma mai putin cu vreo 0.5>1l si era mai agil,mai ''fashnetz'',treptele de viteza erau mai scurte,dar se ''plafona'' destul de repede pe la 140-150km/h....307 e mai stabil,mai ''monolitic'' daca intelegi ce vreau sa zic,motorul este mai elastic,se tureaza mai lejer si mai frumos (se aude chiar mai frumos!),dar oricum nu trebuie depasita buna cuviinta cu el !!..oricum ,vara in oras,nu regret nici un moment litrul consumat in plus din cauza aerului conditionat...in schimb iarna,cum a fost ghetzusul asta,tot nova e mai buna!! (asta nu din cauza mea ci din cauza  unor ''participanti la trafic'' care fac balet pe strada cu tot cu masina!) ...in rest numai  de bine,
in mod sigur " conul Tiger''  va aprecia spatiul portbagajului...
cu bine,C.

#10
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 05.02.2002
Marfa masina !

Btw care e diferenta intre 307 break si 307 sw ..(stiam ca sunt acelasi lucru) ?

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 14.04.2002
Pavilion vitrat (plafon de sticla) si scaunele spate independente care se pot monta si intr-un al treilea rand (space Wagon)

#12
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,249
  • Înscris: 21.08.2003
..intradevar nu exista diferente de motorizari sau gabarit,iar cel de-al treilea rand de scaune se monteaza contra cost (optiune)...marea gaselnita este intradevar pavilionul de sticla colorata,asta este valabil pentru ocupantii masinii...soferul se va bucura de privelistea de deasupra doar daca opreste masina....
luminozitate este oricum era mai mult decat suficienta datorita parbrizului si geamurilor laterale...mi-ar fi suras si mie un sw ,dar daca nu  stau la munte...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate