Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...

Durata estimata de viata a unei i...
 Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...

Salariu minim european in Romania
 verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua
 Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...
 

VW Golf 1.6 sau 1.6 FSI

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
saptamina viitoare o sa imi comand un golf 5. Raman cu intrebarea 1.6 sau 1.6 FSI . ce spuneti ?

#2
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
diferentele nu sunt prea mari intre ele! 10 cai in plus pt fsi daca nu ma insel! care e dif de bani si ce anume te nedumereste la motoare?
1.6le e mai vehci ca generatie dar nu stiu sa fie probleme ! nici despre fsi nu stiu sa fi auzit pe cineva cu probleme deci aici sunt egale! fsi e putin mai sensibil la benzina dar nu am auzit din nou spun pe nimeni plangandu-se !
eu as merge pe 1.6 fsi ca e o generatie mai noua dar depinde si cat de mult costa in plus!

#3
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
sant cam 1300 de euro in pluc ceea ce mi se pare mult pentru 10 cai. Pe de alta parte sensibilitatea lui fsi este recunoscuta si de astia de la Porsche care mi-au spus ca mai vin oameni cu fsi uri la service. Nedumerirea consta in faptul ca 1300 de euro mi se pare foarte mult pentru zece cai dar ma gandeam sa sant alte avantaje sa cazi lat de care eu sa nu stiu

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu n'as da atata pentru diferenta asta. As da 1300 in plus pentru optiuni de confort, dar nu pt asta.

#5
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
asta am si facut ..... :rolleyes: arata bine zic eu rosie la doua usi sportline ....bla bla bla i-as fi pus 1.4 TSI la 140 de cai si era perfecta dar portofelul se opune ha ha ha

#6
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
da nu merita zic si eu !mai bine confort la optionale decat 10 cai!despre fsi eu pot sa zic numa de bine!daca bagi benzina buna nu ai ptobleme cel putin mie nu mi-a facut probleme!
da un 1.4 tsi ar fi fost ceva dar e ok si asa!
ai lansat deja comanda?daca nu pot sa-ti dau un sfat ce as lua eu din optionale ,dar depinde si de ce anume vrei tu de la masina si cum circuli cu ea!
eu as lua xenon si incalzire in scaune!de astea 2 nu m-as despartii pt nimik!

Edited by ryco78, 28 February 2007 - 18:37.


#7
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
am un freelander cu tot ce trebuie pentru iarna iar de xenon nu sant convins ca merita. mi-am pus un sistem audio mai tare, conectare i pod ( eu sant fan cu muzica ) echiparea sportline cu genti pe 17, scaune sport bla bla bla , cruise control ( e bun pe autostrada ) , compuer de bord plus, clima bi zona si .... cred ca atat ca nu am configuratia la mine la birou acum. sant deschis la sugestii ......

#8
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
E diferenta mare de pret intre 1.6fsi si 1.4tsi de 140cp?
Daca diferenta e mica, mai bine renunti la tempomat sau jenti pe 17 si iei motorul. Tempomat si jenti poti sa ii pui si dupa ce o iei.

#9
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
2700 de euro ........

#10
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Good point :)
Eu am avut un golf 5 1.4fsi 90cp. Si pt ca mi se parea la limita decentei i-am facut un remap. La 100cp. Ceva ceva s-a simtit.
Insa am mers zilele trecute iar cu ea... si sincer am impresia ca masina e caruta. Extrem de puturoasa.. chiar neplacut... e aiurea sa te inveti cu cuplu si multi cp.
Ce vreau sa zic ca golfu 5 de 100cp e destul de puturos pt un om normal si extrem de puturos pt unu invatat cu ceva cp.
De 1.6fsi am auzit ca consuma mult, iar 1.6mpi e in 8v.. cica vechi Cum o dai tot rau e se pare.
Dieselu de 105cp e extrem de zgomotos, iar cel de 2L cam scump.
E pacat ca VW nu mai are un motor de 1.8 si 130-140cp. Cred ca ar fi fost compromisul perfect pt cei care vor ceva cp dar nu vor diesel sau motor scump.

#11
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
eu am facut un drive test cu un golf plus de 102 cp si intr adevar e cam lenes .........dar nu te sinucizi sau ... te sinucizi dupa ce dai banii pe el ?

#12
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Eu n-as mai cumpara golf 5 de 100cp pe benzina in veci. Banuiesc ca dieselu e ceva mai uman.. la reprize din cauza la cuplu. Sportiv tot nu e.

#13
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

 NetFlow, on Mar 1 2007, 15:13, said:

Eu n-as mai cumpara golf 5 de 100cp pe benzina in veci. Banuiesc ca dieselu e ceva mai uman.. la reprize din cauza la cuplu. Sportiv tot nu e.

Motorul 1.6 sau 1.6FSI nu e smecherie.....adica oricum ambele sunt pentru un mers linistit ^_^ ideea e sa-ti iei ceva cat mai nou ca tehnologie dar nici sa arunci cu bani pe 10cp.Pt. diesel in schimb cel 2.0TDI(140cp) este ceva diferit(acum sa nu intelegi ca-s fi un maniac cu dieselurile).
Ia-ti xenon(este altveva) daca mai poti.Face toti bani si cred ca la VW este bi-xenon(faza lunga+faza scurta).

#14
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
da este bixenon si crede-ma eu nu as mai merge fara xenon! am pe leonul meu si e adevarat circul mai mult noaptea sau seara si ai supervizibilitate! din cate stiu si farurile cu xenon sunt diferite de la firma la firma asa ca e posibil sa fi impresionat ,dar ti-am zis asta in cazul in care mergi mult si noaptea sau ai drumuri lungi!
eu am prins o furtuna asta vara in drum spre moldova si eram singurul de pe drum care mergea restul stationau si asta ca banuiesc ca doar eu vedeam !
si au fost memente cand am condus masina unor prieteni fara xenon si credeam ca am uitat sa aprind farurile!
alegi cum crezi ...
alta optionala ar mai fi dupa cum ti-am zis si scaunele incalzite care iarna avand in vedere ca nu suport hainele f groase si pana se incalzeste masina e superplacut! se incalzesc repede si ala chiar confort!
de asemenea oglinzile antiorbire sunt excelente la un drum lung de noapte ca nu te mai streseaza nbimeni din spate !
cred ca astea ar fi cel mai indicate si eventual o cotiera care in afara de sustinere mai itzi ofere incalzire la locurile din spate(2 guri de aerisire)!
sper sa-ti fiu de ajutor! sunt curios ce o sa alegi!

#15
Babybear

Babybear

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.02.2007
situatia e asa:
cotiera cu ipod. pachetul de lumini cu oglinda antiorbire, pdc, cd ul cu 10 boxe, scaune incalzite nu ptr ca o sa merg numai vara cu masina asta, compuer plus, echiparea este sportline deci cu scaune sport , sant in dilema cu tempomatul si cu xenonul care este destul de scump 930 de euro plus tva.

#16
NetFlow

NetFlow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 15.12.2005
Tempomat ii poti pune in service si te costa jumate..
Xenon merita.. mie imi pare rau ca nu i-am pus (comanda tu cu xenon si facem schimb de faruri :D)

#17
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
tempomatu nu e mare scofala e dragut sa zic asa dar nu prea il folosesc!la drumurile foarte lungi si alea pe autostrazile romaniei care nu prea sunt!:( parerea mea nu se merita dar cum am mai spus xenonu e de nota 10!

#18
Alex_82

Alex_82

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,372
  • Înscris: 18.02.2007

 Babybear, on Mar 1 2007, 16:36, said:

situatia e asa:
cotiera cu ipod. pachetul de lumini cu oglinda antiorbire, pdc, cd ul cu 10 boxe, scaune incalzite nu ptr ca o sa merg numai vara cu masina asta, compuer plus, echiparea este sportline deci cu scaune sport , sant in dilema cu tempomatul si cu xenonul care este destul de scump 930 de euro plus tva.

Dupa cum spunea si NetFlow o sa-ti para rau ca nu le-ai luat.Masina o cumperi o data la 2-4 ani.Iar faza ca poti sa le pui dupa  mai bine uita pt. ca pretu' e prohibitiv.
Daca o iei in leasing nu e mare efortul.Iti creste cu cativa euro pe luna.In schimb tempomatul e o frectie...vezi lucrurile importante nu toate prostiile care umplu lista de optionale.
Nu stiu daca la varianta Sportline mai are jantele de 16'' Imola(care oricum sunt c-am uratele).Vezi variante:Avignon si Siena ambele pe 17''(sunt vreo 400E ca optional parca).Daca vrei sa para mai sportiva ....Imola cred ca au jumatate din Golfurile din Bucuresti. :deadtongue:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate