Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie house veche aprox 2011

Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative
 Slovacia / Kosice

Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?
 Problema unezeala grinda de lemn ...

Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92
 Parere cartier Uverturii/Virtutii...

inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar
 

SCRIEREA INFORMATIILOR DE PE SIM

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
find2distroy

find2distroy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 27.11.2006
Salutare..am gasit de curand un sim-card-reader pe un site de licitatii...
Problema e ca nu am prea lucrat in domeniu si nu ma preapricep la chestiile astea si aveam nevoie de ceva ajutor...
Practic ce as putea face cu : citez descrierea : "Cititor / Inscriptor cartele SIM GSM. Permite citirea datelor de pe SIM si modificarea agendei telefonice.Detalii tehnice: Dejan's SIM reader + USB-RS232 in aceeasi carcasa. Se pot face multe cu el (in afara de citire/scriere agenda +SMS-uri) ;-).Google : "Dejan SIM Reader" ? site-ul era aici : http://www.okazii.ro....html#div_photo
Desi am dat google, am gasit tot felul de chestii tehnice si mi-am cam prins urechile...:)
IMSI ce s-ar vrea a fi? Ce caracteristici pot modifica asupra unui sim? Daca am un sim vechi si dezactivat pot introduce datele unui sim activ pe el? Mai e posibila clonarea lor?
pls...help

#2
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
E posibilă clonarea de SIM.. Poți avea chiar mai multe sim-uri pe unul. Dar asta nu cu "ieftinituri"

#3
C++

C++

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.07.2006

View PostSVF, on Feb 22 2007, 16:32, said:

E posibilă clonarea de SIM.. Poți avea chiar mai multe sim-uri pe unul. Dar asta nu cu "ieftinituri"

Era posibila clonarea doar la modelele vechi de SIM-uri. La cele noi ma indoiesc ca mai merge ! Nu mai ai cum sa folosesti forta bruta la cautarea KI

#4
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Păi eu de aia ziceam că nu merge cu sculele astea de 100 de euro (care-s bune numa de fript sumul). Alea profi nu știu cum fac.

#5
C++

C++

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 01.07.2006

View PostSVF, on Feb 23 2007, 02:19, said:

Păi eu de aia ziceam că nu merge cu sculele astea de 100 de euro (care-s bune numa de fript sumul). Alea profi nu știu cum fac.

Ma tem ca nu "scula"  e de vina, ci protectia mai buna la noile generatii de SIM-uri. Alea profi nu stiu care sunt, poate dai un exemplu !

#6
Paul_Tulcea

Paul_Tulcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 11.04.2005

View PostC++, on Feb 22 2007, 23:41, said:

Era posibila clonarea doar la modelele vechi de SIM-uri. La cele noi ma indoiesc ca mai merge ! Nu mai ai cum sa folosesti forta bruta la cautarea KI
Clonarea unui sim a fost posibila, este posibila si va fi intotdeauna posibila!

#7
profu

profu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 06.02.2003

View PostPaul_Tulcea, on Apr 10 2007, 10:12, said:

Clonarea unui sim a fost posibila, este posibila si va fi intotdeauna posibila!
Stimate domnule Tucea, va admir entuziasmul, DAR:

SIM-urile noi - "noi" insemnand cu algoritm de criptare comp 128 v.2 nu se pot clona pentru ca informatiile necesare - IMSI si Ki nu se pot extrage de pe SIM. Indiferent daca ai o "scula" de 10 euro sau de 100,000 de euro. Evident, nu vorbim aici de o clonare autorizata pe care o poate face operatorul, ci de una facuta la tine acasa.
SIM-urile vechi, cu comp 128 v1 se pot clona - adica se poate extrage IMSI si ki. Pentru romania nu stiu cat mai are sens, de ani buni operatorii au schimbat algoritmul.

In concluzie, parerea mea e sa lasi jucaria ca nu merita sa arunci banii de pomana. A propos, daca platesti mai mult de 50-60$ pe toata treaba iei teapa.

numai bine

PS
Dejan Kaldjevici a fost printre pionierii clonarii de GSM, el a dezvoltat programul SIMScan care a stat la baza tuturor soft-urilor de cloning - arasi, vorbim de solutii practice si comercial viabile, cloning-ul ca posibilitate exista si inainte, dar nu era practic datorita puterii mari de procesare necesara.
A cam intrat in istorie acum... :)

Edited by profu, 11 April 2007 - 23:41.


#8
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postfind2distroy, on Feb 22 2007, 12:23, said:

IMSI ce s-ar vrea a fi?
http://www.google.ro...=...AIMSI&meta=

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate