Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
clima cu sunet ciudat

Baterie Externa Solara, Power Ban...

Am vazut odata un film...

Problema scurgere apa rama termop...
 Durata estimata de viata a unei i...

Identificare filet butelie r290

Sifon pe circuitul frigorific.

Vizibilitate Hard Disk nefolosit ...
 Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus

Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit
 Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...

Final Cut Camera

Z6III vs Z8
 

Probleme marsarier Logan

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
sorincis

sorincis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2007
Ciao
    Am un Logan 1.6 mpi de 4 luni dar deja a inceput sa imi aminteasca de vechea berlina;problema, ca si cea pe care o aveam la berlina am probleme cu cuplarea c.v. in marsarier. Trebuie sa ridic piciorul de pe ambreiaj si apoi sa apas din nou si apoi mere....
     Care ar fi solutia baieti.....sa  merg cu ea in service? Dar la ce service-uri avem poate o sa mearga mai prost..........
      Ce credeti?

#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
La fel ca la berlina, forteaza si tu un pic si merge. :D

#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Inca un posesor de Logan norocos. :)
Man, sincer imi pare rau pentru tine. Du-te in service, ai grija sa ungi pe cine trebuie pe acolo cu ce trebuie ca sa fie baieti finuti si sa nu-ti inlocuiasca ceva de pe masina si roaga-te sa ai bafta sa fie doar o problema simpla la maneta@bucsi si ce-o mai avea pe acolo si nu la cutia de viteze... ca ma gandesc cu groaza ce ar insemna sa-ti dea cutia jos si apoi sa o monteze dupa inlocuire/reparare. (dat fiind experientele anterioare cu sevice-urile Dacia). Fi foarte atent la detalii, nu lasa nimic in portbagaj si in general in masina. Bafta!

#4
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

 sorincis, on Feb 17 2007, 00:47, said:

Ciao
    Am un Logan 1.6 mpi de 4 luni dar deja a inceput sa imi aminteasca de vechea berlina;problema, ca si cea pe care o aveam la berlina am probleme cu cuplarea c.v. in marsarier. Trebuie sa ridic piciorul de pe ambreiaj si apoi sa apas din nou si apoi mere....
     Care ar fi solutia baieti.....sa  merg cu ea in service? Dar la ce service-uri avem poate o sa mearga mai prost..........
      Ce credeti?
Pai e ceva normal, trebuie sa debreiezi o data, mai ales daca te grabesti si esti in miscare, vrei sa treci din 1-a in marsarier. Se intampla la toate masinile .Cutia de viteze are cele 5 rapoarte sincronizate, dar marsarierul, nu :coolspeak:

#5
sorincis

sorincis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2007

 Delano, on Feb 17 2007, 13:49, said:

Pai e ceva normal, trebuie sa debreiezi o data, mai ales daca te grabesti si esti in miscare, vrei sa treci din 1-a in marsarier. Se intampla la toate masinile .Cutia de viteze are cele 5 rapoarte sincronizate, dar marsarierul, nu :coolspeak:

  Nu cred ca la toate masinile...... ^_^  Decat sa o bag in service mai bine o mai tin o perioada si apoi o vand;poate ar fi bine sa incerc un AVEO....e frumusica dar nu stiu cat e de buna....poate e ca Loganul.
Asta e 7500  dai de pe ea pe atat de buna e...........

#6
mardarg3

mardarg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.10.2006
Si noul meu Logan face la fel. Asa facea si fosta Solenza. Eu zic ca "asa face toate". Daca mergi in service cu ea ai 2 variante: 1. o iei la fel    2. o iei mai bulita!

#7
sorincis

sorincis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2007

 mardarg3, on Feb 17 2007, 17:12, said:

Si noul meu Logan face la fel. Asa facea si fosta Solenza. Eu zic ca "asa face toate". Daca mergi in service cu ea ai 2 variante: 1. o iei la fel    2. o iei mai bulita!

   Ai dreptate ...cred ca trebuie sa ma obisnuiesc cu ea asa.....
   Poate dupa ce se mai rodeaza mere mai bine :D

#8
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@maximus
De obicei la masini apesi o singura data ambreajul si intra in marsarier.  :peacefingers:

#9
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,977
  • Înscris: 22.08.2006

 mardarg3, on Feb 17 2007, 17:12, said:

Si noul meu Logan face la fel. Asa facea si fosta Solenza. Eu zic ca "asa face toate". Daca mergi in service cu ea ai 2 variante: 1. o iei la fel    2. o iei mai bulita!

Si fosta mea Solenza si fostul meu Logan faceau la fel. Asa face si noul meu Megane :) E clar ca asa face toate. :)

#10
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005

 M@nuel, on Feb 17 2007, 22:48, said:

Si fosta mea Solenza si fostul meu Logan faceau la fel. Asa face si noul meu Megane :) E clar ca asa face toate. :)
Am un prieten al cărui Megane - cumpărat acum câteva luni - făcea la fel. S-a dus cu el în service. Cică îi cunoștea pe unii de acolo. Pot să vă spun că din toată povestea asta s-a ales doar cu o ceartă cu ăia de la service pe care zicea că-i cunoștea... :)

#11
sorincis

sorincis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 15.02.2007

 M@nuel, on Feb 17 2007, 22:48, said:

Si fosta mea Solenza si fostul meu Logan faceau la fel. Asa face si noul meu Megane :) E clar ca asa face toate. :)

Poate au o pb toate masinile din grupul Renault dar e clar ca nu asa tre sa mearga.....oricum sunt alte Loganuri la care nu exista problema asta;cred ca e ceva din uzinaj ca dantura de la roata de marsarier e dreapta asa ca cuplarea este mai dificila.....Poate ii trece...sunt optimist nu  :peacefingers:

#12
hardvare

hardvare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 02.08.2005
Dar de ce ai tu nevoie să mergi în spate, că n-am înțeles?

#13
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 hardvare, on Feb 17 2007, 23:24, said:

Dar de ce ai tu nevoie să mergi în spate, că n-am înțeles?

Chiar, la ce iti trebe tie optiunea asta de lux? Nici macar posesorii de Megane nu beneficiaza de avantajul burghez pe care il ceri tu...

#14
WildChild

WildChild

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 11.05.2006

 Delano, on Feb 17 2007, 13:49, said:

Pai e ceva normal, trebuie sa debreiezi o data, mai ales daca te grabesti si esti in miscare, vrei sa treci din 1-a in marsarier. Se intampla la toate masinile .Cutia de viteze are cele 5 rapoarte sincronizate, dar marsarierul, nu :coolspeak:
Nu se intampla la Matiz, si se intampla la alte masini mai scumpe? Asta e problema de service, nu de forum, clar! Decat sa lovesti pe cineva in parcare cu problema asta, mai bine te duci in service, nu e normal sa-ti faca asa (decat daca ai 100 km/h cand incerci sa bagi in marsarier).
Pentru cei care se bucura de problemele Logan-ului, lasati-o balta,  e un caz izolat! AKA, nu incepeti alt versus!

#15
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
@WildChild
Eu tind sa cred ca nu e un caz izolat si ca asa face toate.
http://www.daciaclub...?showtopic=8464  :naughty:

#16
frantic

frantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 31.07.2006
Nu e tocmai un caz izolat. E o problema intalnita pe multe exemplare, inclusiv pe masina tatalui meu. Pe daciaclub.ro era parca un topic dedicat acestei probleme.

#17
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Vorbesti de topicul din lincul de mai sus dat de mine? :smoke:

#18
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 frantic, on Feb 18 2007, 12:22, said:

Nu e tocmai un caz izolat. E o problema intalnita pe multe exemplare, inclusiv pe masina tatalui meu. Pe daciaclub.ro era parca un topic dedicat acestei probleme.
si eu care credeam ca doar mie mi se intimpla si ca eventual e si din cauza mea... :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate