Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Ajutor la alegererea memoriei

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Buna,
As dori sa-mi pun mami multa memorie si nu stiu din care. Am patru sloturi de memorie pe placa de baza, dual chanel, si am doar 256mb/400mhz pc3200 memorie. Cand am cumparat computerul am zis ca mai bag si alta data memorie mai multa si acum cred ca i-a venit randul. Am un procesor Intel P4 de 2800, FSB800 mhz, placa de baza Intel Rock Lake 865 PERL DDR400 dual sata. Ce memorie ma sfatuiti sa iau, si la ce viteza, latenta etc. In ceea ce priveste capacitatea as dori sa-mi iau de 1GB pentru ca atata suporta maxim un slot de memorie. Am vazut ca exista memorii cu 500 mhz, 600 mhz. Sunt bune alea pt. mine? sau mai bine raman la 400 mhz.

#2
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Sistemul nu suportă decât memorie la maxim 400MHz, adică DDR 400 sau PC3200.
Ca sugestie, dacă îți dă mâna astea ar fi o sugestie, deși la sistemul ăla parcă nu se merită atâția bani.

#3
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Mercy. Intradevar sunt foarte scumpe, dar m-am gandit sa le iau pe rand, adica acuma 1gb/slot, peste un timp aceeasi marca aceeasi latenta, aceeasi capacitate si frecventa, si asa mai departe pana nu umplu toate sloturile. Se poate face asa si sa ajungi sa ai dual chanel?

#4
tutankamon06

tutankamon06

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 07.01.2007
Am un AMD Sempron de 2800+ si 512 MB RAM. As dori sa iau o memorie de 512MB sau de 1GB RAM. Trebuie sa fie un anumit tip ca sa se potriveasca?

Edited by tutankamon06, 17 February 2007 - 13:11.


#5
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postcristiantel, on Feb 15 2007, 12:28, said:

Sistemul nu suportă decât memorie la maxim 400MHz, adică DDR 400 sau PC3200.
Ca sugestie, dacă îți dă mâna astea ar fi o sugestie, deși la sistemul ăla parcă nu se merită atâția bani.

Buna sugestie! pai memoriile alea is mai scumpe decat tot sistemul. la sistemul ala iti recomand un kit dual channel de 1 GB ( kingmax, kingston sau corsair value) in nici un caz memoriile alea si nu vad de ce 2 GB momentan 1 GB e mai mult decat suficient pt. sis. tau.

#6
cristiantel

cristiantel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 22.07.2005
Sugestia a fost dată în plesneală, ideea era să arăt tipul memoriei. Nefericirea a făcut să am deschis site-ul ăla care prezenta numai DDR scump, care nu se pretează pentru sistemul în cauză, după cum am și conchis.
Într-adevăr, 1GB DDR 400 ieftin e suficient.

#7
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Eu m-am gandit la un Kingston Hiper X de 1GB CAS 2 la 298 RON dar intr-un topic de pe acest forum am citit ca nu ar fi bune si ca mai bune ar fi memoriile de la Geil CAS 2.5 cu radiator de aluminiu. Nu mai stiu ce sa iau, si se apropie ziua cu salarul. Imi dati un sfat?

#8
Manny AC

Manny AC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,249
  • Înscris: 01.05.2006
La tine zic eu ca e destul KingMax 1 GB 400 MHz Super RAM sau hai sa zic Geil Value 1GB 400MHz , cred ca nu prea are rost sa alegi ramul x ca are latenta mai mica cu 0.5 decat y

#9
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Da, dar vezi ca unii spun ca Kingston Hiper X nu e bun deloc pentru ca nu merge la specificatiile care sunt precizate, altii spun ca Geil se incalzeste foarte tare iar despre Corsair nu comenteaza nimeni nimic. Am gasit si Corsair, adevarat la CAS 3 tot de 1GB PC3200, la pret de 277 RON http://www.pcfun.ro/...-VS-1024-MB-DDR si cred ca la urma il iau pe asta. Acuma nu stiu care e mai bun. Cu 20-30 RON in plus sau in minus nu ma saracesc dar nici nu ma inbogatesc. Ideea e ca nu vreau sa am probleme de genul: se incalzeste, sistem instabil etc. Iar placa mea suporta ddr dual chanel, 1GB pe slot. De aceea as vrea ca chipul de memorie sa fie de 1gb/slot neaparat, ca mai tarziu sa mai bag aceeasi memorie tot de 1gb sa am dual de 2 gb. Un fel de esalonare a platii. Se poate?? 800 RON deodata e mult, dar in doua transe parca mai merge. Ca nu merita, asta e partea a doua. Eu consider ca nu voi mai lua alt calculator intr-un viitor apropiat si pentru ce imi trebuie mie, configuratia mea e OK. Oricum ramane in familie! :D

#10
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Stimati forumisti vin si eu cu o intrebare pentru cunoscatori. Pe langa 1 GO RAM se merita sau nu sa mai pui 1 GO de RAM? Adica se vede sau nu diferenta? E vorba de sistemul din semnatura.
NB- PC il folosesc ca tot romanul la joace, filme, editare video, ars DVD-uri, etc din astea...Thanks in advance!

#11
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006

View Postjohnnybegoode, on Mar 10 2007, 08:34, said:

Stimati forumisti vin si eu cu o intrebare pentru cunoscatori. Pe langa 1 GO RAM se merita sau nu sa mai pui 1 GO de RAM? Adica se vede sau nu diferenta? E vorba de sistemul din semnatura.
NB- PC il folosesc ca tot romanul la joace, filme, editare video, ars DVD-uri, etc din astea...Thanks in advance!
Eu cred ca da. Cu cat mai multa memorie cu atat mai bine. Cat priveste partea pecuniara, aici fiecare stie cat vrea sa investeasca in propriul sistem iar faptul ca merita sau nu, ma refer financiar, este foarte subiectiv.  :rolleyes:

#12
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Stie careva ce chipuri foloseste Corsaire la aceasta memorie http://www.pcfun.ro/...-VS-1024-MB-DDR?   Am intrebat cativa distinsi vanzatori care habar nu aveau, sau poate nu au vrut sa-mi spuna. Orice imi spuneau eu oricum nu ma prea pricep asa ca va intreb pe voi. Mercy. :mellow:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate