Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Chiptuning la motoare TDI. Se merita? Apar probleme?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
Sunt interesat daca exista pe forum cineva care si a facut chiptuning , in special la motor TDI . As vrea sa stiu daca a avut cineva probleme cu asa ceva dupa ce l-a montat. Asa din ce am citit si ce m am imformat pe toate siturile stiu si eu ca nu ar trebui sa fie probleme si totul e bine si frumos si mai puternic , dar ma intereseaza daca este cineva care a experimentat asa ceva si daca este multumit dupa ceva timp - nu a doua zi. Multumesc

PS : V6 2.5 TDI 150hp

#2
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
probleme directe daca e lucrare bine facuta nu sunt. dar indirect esti tentat sa soliciti motorul mai mult, acum ai masina din alta "categorie" si ai alte pretentii, cum el saracu e destul de "incordat", daca il turezi rau, il omori .
dar asta de 150 cp se misca bine si suporta bine tuning-ul, dar sa ai putina mila de el. ca de altfel cu orice motor. si nu uita sa-i schimbi la timp uleiul, sa fie de calitate, filtru etc, gaz-ul la fel. cat vrei sa mai tii masina? uzura motorului oricum se va accelera usor. hai ca am scris o gramada, raspuns final, da se poate fara mari riscuri daca esti atent cu masina.

#3
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@bmcdro

Nu stiu daca e un criteriu pentru tine, dar am auzit ca te cam rupe la consum dupa aceea....mai ales daca nu e facut cu cap

:cya:

#4
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Ai mare grija si la garantie, daca mai ai. Intreaba la reprezentanta VW/Audi inainte sa pui chip.

#5
bmcdro

bmcdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 06.11.2003
nu mai am garantie . motorul are 160.000 km real si 2 ani . ulei pun numai aral 5w40 si schimb toate filtrele la fiecare schimb. motorina - OMV euro 4 . astea nu ar trebui sa fie probleme. dar e cineva care are tuning sa zic de 5 luni si poate sa mi spuna cum i s a comportat masina dupa tuning? consum - oricum pentru un diesel il am mare 10-11 mediu dar asta e normal cand mergi 160-170 si franezi des, masina are 1,7 t . thanks for reply

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate