Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Repartitionare HDD - please

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
guy147

guy147

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2004
Am un HDD Seagate 40 GB.   Momentan am 2 partitii una de

10 GB (- aici am OS)


si cealalta de 30 GB.

   Vreau sa-mi impart c - ul in doua ca sa-mi pun 2 windows-uri


Cum sa fac.

C-ul e PRIMARY PARTITION


Am incercat cu si nu a mers.

#2
Darlock

Darlock

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 04.06.2002
Foloseste Prtition Magic pentru a obtine spatiul liber necesar (faci resize la partitia cu OS-ul pana la dimensiunea pe care o vrei). Restul spatiului nu-l partitiona.

Eu m-am folosit ca OS manager de System Commander pentru o foarte buna bucata de timp. Am renuntat la el doar pentru ca acum am cate un HDD pentru fiecare OS pe care il vreau si totul e facut pe sertare.

Modul in poti lucra: creezi inca o partitie primara (total 3) si inca o partitie extinsa in a treia zona. Pe a doua partitie primara instalezi OS-ul pe care il doresti suplimentar, iar pe cea extinsa o folosesti ca partitie comuna.
Observatie: toate managerele de OS pe care le-am testat eu au probleme cand doresti sa instalezi doua sisteme de tip NT (NT4, 2000 sau XP). Nu zic ca nu se poate, dar evita daca poti.

Fa rost de System Commander si revino cu intrebari daca e cazul, sau zi daca te-ai descurcat.

NOTA: Poti gasi si un OS manager freeware la Raster Software care se cheama GAG. Din pacate eu nu l-am testat in lucru ca sa pot sa spun cat de bine merge.

Succes,

#3
adymoritz

adymoritz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.10.2003
Folosesc managerul Symon si 2 OS : XP si... XP2 (pentru teste de programe, drivere ...) si nu am avut niciodata probleme. Un manager foarte simplu si eficient.

#4
MacromediaMX

MacromediaMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 29.12.2003
poti folosi . iti faci partitiile cum vrei tu.nu am avut probleme cu el.

#5
guy147

guy147

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 15.01.2004
mersi

  am sa incerc inca o data cu si o sa

va spun daca a mers

#6
hErr

hErr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 16.12.2003
Ai grija ca PM 6 nu se impaca cu XPul. Cred ca PM 8 mearge brici, desi nu l-am testat.

#7
tzitza

tzitza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 07.01.2004
pm8+boot magic

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate