Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...
 Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto
 Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 

Autorizatie de la primarie pentru antena satelit?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006
A auzit cineva taxa  de autorizatie de instalatie pentru antene satelit individuale ,chiar si pentru cele vechi, ce ar trebui platit la serviciul urbanism,in caz contrar se va amenda bietul om.In plus numai prin firme autorizate se va putea instala pe viitor.Se pare ca se va considera ca si constructie provizorie(cu toate ca in legea nr. 50  a constructiilor asa ceva nu exista)Oricum in orasul meu se incearca introducere acestei taxe, probabil de platit o singura data,insa trebuiesc niste acte depuse.
Este  legala pentru asa ceva?Care lege sau  HG  prevede?
Astept cu interes opiniile voastre ,eventual hotariri locale asemanatoare in localitatiile voastre.

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
In ce oras locuiesti, mai exact ?
Eu nu am auzit inca de asa ceva dar oricum trebuie sa ne asteptam la legi noi, ca doar suntem in Europa acum... pot sa confirm insa 100% ca Electrica a observat antene parabolice pe consolele lor si a trimis avertismente catre proprietari!

#3
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 01.02.2006
Legea 50/'91 .Si nu este constructie provizorie .Si va trebui proiect ( avizat ) inclusiv urbanism , autorizatie de constructie .Si viteza vintului luata in calcul este 150 Km/h in RO. Si amenzile pt contraventii/infractiuni la L50 incep de pe la 5000 ron .Si se vor demola pe cheltuiala ,,apropritarului" constructiile ilegale .
PS Si prin decembrie aveau in satadiul de ,, ancheta publica " < Codul constructiilor > pe siteul MCTC

Edited by smv167, 17 January 2007 - 04:03.


#4
bandi

bandi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006

 smv167, on Jan 17 2007, 04:01, said:

Legea 50/'91 .Si nu este constructie provizorie .Si va trebui proiect ( avizat ) inclusiv urbanism , autorizatie de constructie .Si viteza vintului luata in calcul este 150 Km/h in RO. Si amenzile pt contraventii/infractiuni la L50 incep de pe la 5000 ron .Si se vor demola pe cheltuiala ,,apropritarului" constructiile ilegale .
PS Si prin decembrie aveau in satadiul de ,, ancheta publica " < Codul constructiilor > pe siteul MCTC
Am citit cat de cat atent legea , dar nu am gasit nimic concret, iar pe site-ul ministerului mai nimic.
Inteleg ca o "farfurie" de 110- 120 cm are ceva efect minim(nesemnificativ) asupra comportarii cladirii, dar oricum nu se compara cu un turn (schelet) inalt montat ulterior pe bloc(care nu s-a calculat la structura de rezistenta initial) plin de antene ,nu numai parabolice
Daca poti sa ne oferi ceva concret:ce prevedere legala si in ce articol se stipuleaza aceste probleme?
Eventual daca stie cineva daca in alte tari sunt legi,taxe asemanatoare?
Interesant prin plata acestei taxe nu se va reduce numarul antenelor montate probabil nici nu se urmareste acest lucru numai sa sa-ti mai scoata ceva lei grei din buzunar.Nu este vorba numai despre blocuri ci si pentru case particulare .Nu cred ca o antena asa mica sa rastoarne o casa .

#5
jijisan

jijisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.01.2007

 bandi, on Jan 17 2007, 15:11, said:

Am citit cat de cat atent legea , dar nu am gasit nimic concret, iar pe site-ul ministerului mai nimic.
Inteleg ca o "farfurie" de 110- 120 cm are ceva efect minim(nesemnificativ) asupra comportarii cladirii, dar oricum nu se compara cu un turn (schelet) inalt montat ulterior pe bloc(care nu s-a calculat la structura de rezistenta initial) plin de antene ,nu numai parabolice
Daca poti sa ne oferi ceva concret:ce prevedere legala si in ce articol se stipuleaza aceste probleme?
Eventual daca stie cineva daca in alte tari sunt legi,taxe asemanatoare?
Interesant prin plata acestei taxe nu se va reduce numarul antenelor montate probabil nici nu se urmareste acest lucru numai sa sa-ti mai scoata ceva lei grei din buzunar.Nu este vorba numai despre blocuri ci si pentru case particulare .Nu cred ca o antena asa mica sa rastoarne o casa .
Aceste legi sunt satbilite la fiecare localitate inparte depinde de consiliul local pot interzice numai pe constructi istorice (case foarte vechi).Ex. centru istoric Budapesta  :coolspeak:

#6
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,129
  • Înscris: 01.02.2006

 bandi, on Jan 17 2007, 18:11, said:

Am citit cat de cat atent legea , dar nu am gasit nimic concret, iar pe site-ul ministerului mai nimic.
Inteleg ca o "farfurie" de 110- 120 cm are ceva efect minim(nesemnificativ) asupra comportarii cladirii, dar oricum nu se compara cu un turn (schelet) inalt montat ulterior pe bloc(care nu s-a calculat la structura de rezistenta initial) plin de antene ,nu numai parabolice
Daca poti sa ne oferi ceva concret:ce prevedere legala si in ce articol se stipuleaza aceste probleme?
Eventual daca stie cineva daca in alte tari sunt legi,taxe asemanatoare?
Interesant prin plata acestei taxe nu se va reduce numarul antenelor montate probabil nici nu se urmareste acest lucru numai sa sa-ti mai scoata ceva lei grei din buzunar.Nu este vorba numai despre blocuri ci si pentru case particulare .Nu cred ca o antena asa mica sa rastoarne o casa .
Vezi in lege exceptiile , daca nu sint si antenele pt receptie sat .... ginion .( Se va cere autorisare si pt reclame , spatii de expunere )
Analogie : culoarea masinilor - culoarea fatadelor cladirilor ~ ambele se modifica reglementat .
Codul constructiilor :http://www.isc-web.ro/proiect/codul_v_f.pdf   ~ 16 MB ?! ( scuze pt MCTC - unde ar fi trebuit sa fie )
Se vor reduce nr. antenelor ( care DTH va fi mai jmecher sa monteze antena ,, colectiva" va avea un atu mare . Asemanari cica cu legea din Spania privind instalatiile aferente constructiilor ) .Daca bagati de seama nu prea se mai glumeste cu cei care pot da amenzi .
La casa vei scoate autorizatie exact ca si la construirea unui garaj sau la saparea unui putz pt apa .

#7
madradu

madradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.07.2006
Nasoale momente vor fi. Inevitabil se va ajunge aicea. Este o prea mare explozie (tranzitie) de la firmele de cablu spre DTH.
In plus trebuie sa recunoastem o singura antena trece neobservata pe un bloc, ceea ce nu se intampla daca sunt >5 pe o fatada a blocului.
Daca locuiesti intr-o zona centrala aspectul este esential.

#8
jijisan

jijisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.01.2007

 madradu, on Jan 19 2007, 18:24, said:

Nasoale momente vor fi. Inevitabil se va ajunge aicea. Este o prea mare explozie (tranzitie) de la firmele de cablu spre DTH.
In plus trebuie sa recunoastem o singura antena trece neobservata pe un bloc, ceea ce nu se intampla daca sunt >5 pe o fatada a blocului.
Daca locuiesti intr-o zona centrala aspectul este esential.
Parerea mea antenele vorfi mutate pe bloc si acolo nul deranjeza pe nimeni :rolleyes:

#9
frek menta

frek menta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 01.09.2005

 jijisan, on Jan 20 2007, 18:10, said:

Parerea mea antenele vorfi mutate pe bloc si acolo nul deranjeza pe nimeni :rolleyes:

Cam greu sa muti 50-60 de antene pe un bloc...

#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,228
  • Înscris: 05.05.2003
Este exclus din start asta... locatarii fac un scandal monstru si cand e vorba despre o singura antena de montat, ce sa mai spun de 5-6-10
S-au cheltuit bani multi pentru reparatiile acoperisurilor si vor refuza categoric instalarile pe bloc

#11
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Am vazut in germania sute de antene pe balcoanele blocurilor... Si fiti siguri ca aceia aveau doar autorizatia proprietarului, in caz ca erau chiriasi...

#12
madradu

madradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.07.2006

 frek menta, on Jan 20 2007, 20:19, said:

Cam greu sa muti 50-60 de antene pe un bloc...
Blocul meu de exemplu este acoperit cu tigla. O antena o scoti dar mai multe cu greu. :cursing:

#13
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 10.10.2005
Atunci ar trebui sa ceara autorizatie si pentru aparatele de aer conditionat ca si ele se monteaza in exteriorul cladirlor

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate