Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

P4 2.4 Northwood vs. P4 2.8 Prescott

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
Diferențele pe care le știu eu acum: 400 Mhz în plus, HyperThreading, FSB800 în loc de 533 (ceea ce înseamnă și viteză mai mare la RAM, dacă îl am--îl am :) )

Dacă-mi puteți spune și alte diferențe m-ar interesa, dar cel mai mult aș vrea să știu niște păreri avizate despre un upgrade de la 2.4 la 2.8, dacă merită, dacă se va simți diferența, dacă consumă mai mult prescott etc.

Mulțumiri :smoke:

#2
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
nimeni, nimic? o părere, un sfat ? :helpsmilie:

#3
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Daca e vb de 100 ron eu zic ca merita. Odata L2 la prescott 1 Mb ai si HTT FSB-ul conteaza si ala + 400 MHz dar eu zic ca lejer duce 3.2GHz + ca Prescott stie si SSE3. Daca as fi in locul tau l-as lua fara sa stau pe ganduri. Dezavantaj ar fi doar temperatura si consumul ceva mai ridicat. Pt oc nu-ti recomand coolerul stock

#4
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
la diferenta asta merita sa iei Prescott-ul.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu stiu unde mai gasesti Northwood decat la sh. Eu as lua Northwood-ul, daca nu l-as avea deja :D In toate testele pe care le-am facut e cam la fel sau chiar un pic mai rapid decat Prescott-ul la 2.8. Si e si overclockabil - eu il folosesc la 3GHz cand am nevoie. Iar FSB-ul de 800 daca ai memorii in Dual Channel e va simti zdravan.

#6
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004

View Posteiffel, on Jan 22 2007, 13:11, said:

Pai nu stiu unde mai gasesti Northwood decat la sh. Eu as lua Northwood-ul, daca nu l-as avea deja :D In toate testele pe care le-am facut e cam la fel sau chiar un pic mai rapid decat Prescott-ul la 2.8. Si e si overclockabil - eu il folosesc la 3GHz cand am nevoie. Iar FSB-ul de 800 daca ai memorii in Dual Channel e va simti zdravan.

Am deja Northwood-ul la 2.4, da are FSB la 533 și din păcate nu am dual channel (am greșit când am luat RAMu de 1024  :confuzzled: ).

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Am deja Northwood-ul la 2.4, da are FSB la 533

Interesant, nu stiam sa existe la 533... doar de Prescott stiam.

#8
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004

View Posteiffel, on Jan 22 2007, 14:33, said:

Interesant, nu stiam sa existe la 533... doar de Prescott stiam.


http://en.wikipedia....ium_4#Northwood

Păi e varianta mai veche, fără HT   :cursing:

#9
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
detalii procesoare intel

#10
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
mai omule ai grija mare ce faci cu prescottul ala si mai ales cu ce placa de baza il asociezi!!!  am vazut cu ochii mei prescott la 3 GHz care statea la 93 de grade cu cooler stock (prafuit e drept) ,iar colegul meu de camera a bagat 4 mil jumate in racire pentru un prescott la 3 GHz doar ca sa-l poata folosi!!!!!!! (pe o placa de baza abit)  te trezesti ca dai drumu la Winamp si primesti bluescreen.or maybe it's just me





P.S.  zicea cineva ceva de oc la prescott?? :lol:  :lol:  :lol:  :lol: :nonobad:

Edited by nicolaie, 28 January 2007 - 16:10.


#11
AZOMISS

AZOMISS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 23.05.2006
la mine mai mult de 70'C nu a ajuns si atunci cu vechime de 3 luni la praf :)

i-am dat un test de oc software cu softul de la abit l-a dus pana la 3.7 deci merge oc cu racire buna.

#12
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Postnicolaie, on Jan 28 2007, 16:07, said:

mai omule ai grija mare ce faci cu prescottul ala si mai ales cu ce placa de baza il asociezi!!!  am vazut cu ochii mei prescott la 3 GHz care statea la 93 de grade cu cooler stock (prafuit e drept) ,iar colegul meu de camera a bagat 4 mil jumate in racire pentru un prescott la 3 GHz doar ca sa-l poata folosi!!!!!!! (pe o placa de baza abit)  te trezesti ca dai drumu la Winamp si primesti bluescreen.or maybe it's just me
P.S.  zicea cineva ceva de oc la prescott?? :lol:  :lol:  :lol:  :lol: :nonobad:


Mama ce-ai vazut tu e cam putin probabil... mai probabil un senzor bulit sau pur si simplu un proc bulit... (acu nu tre sa genaralizezi) Prescott-urile pe la 80 si ceva de grade au protectie care inchide automat calculatoru deci... Si ce racire la 4.5 mil cu apa? Ia uite tu in semnatura mea tot prescott am si il tin la 3 GHz in full se opreste pe la 55 - 57 grade Celsius asa ca nu mai bate campii...

#13
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Depinde de multe lucruri temperatura la proc, cum ar fi :
    -revizia
-controlul vitezei ventilatorului
-aerisirea carcasei
-temperatura aerului

Iar prescott, orice ai zice este un procesor energofag. Desi intel a declarat un TDP de 89W, el in realitatea full-loadului ajunge la 100-110 :).

Ca idee de comparatie, X2-urile au 80-85 iar Core2 Duo 70-75(dar la intel chipset-urile au ajuns sa consume aberant de mult).

Edited by cods, 29 January 2007 - 19:49.


#14
sneaker

sneaker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 04.04.2004
L-am luat! Revin cam târziu, știu, dar am tot ezitat :-)

Am atașat o captură din CPU-Z și una din SpeedFan, care nu prea știu cu ce se mănâncă :-( în sensul că nu știu de unde vin temperaturile alea.. în afară de ACPI care probabil e procesorul și HD care probabil e hardul... Any suggestions welcome :-)

Attached Files



#15
cods

cods

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 05.06.2005
Incearca sa-l subvoltezi(oricum nu te lua dupa voltajul afisat de CPU Z).

Ventilator pe carcasa, un AS5 ..

#16
Horatzio

Horatzio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 11.12.2006
Sneaker Din poza afisata de CPU Z rezulta ca procesorul este un Prescott pe soket 478 de 3.0Ghz cu bus 800 , cu HT , Revizia G1 .
In acelasi timp tot din ce arata CPU-z nu ai HT-ul . Banuiesc ,ca nu este activat din BIOS ,caci modelul acesta de procesor are HT sigur. Ce placa de baza ai ? Suporta HT ?
O alta problema o reprezinta temperatura procesorului . Prescott pe soket 478 Revizia G1 este cea mai noua (ultima de fapt) revizie de Prescott P4 Sk 478 ,iar aceasta revizie este cea mai "rece" . In perioada asta relativ rece nu trebuie sa ai mai mult de 50 gr. in full load cu Box-ul !!! Deci vezi care e problema , schimba pasta termocondductoare , curata praful , vezi sa ai un airflow bun , turatia cooler-ului , vezi daca e corect montat cooler-ul ( contact-ul dintre radiator si procesor) .
Si temperatura HDD-ului e mare , mai incearca si cu un alt program de afisat temperaturi ,eventual vezi in Bios cat arata.
De voltajul procesorului..... ,nu mai zic...

Edited by Horatzio, 24 March 2007 - 11:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate