Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Connex, cea mai profitabila companie din Romania, Orange a 2-a!

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

Poll: Connex, cea mai profitabila companie din Romania, Orange a 2-a! (5 member(s) have cast votes)

Connex, cea mai profitabila companie din Romania, Orange a 2-a!

  1. Mobifon (29 votes [45.31%])

    Percentage of vote: 45.31%

  2. Orange (30 votes [46.88%])

    Percentage of vote: 46.88%

  3. Telemobil (3 votes [4.69%])

    Percentage of vote: 4.69%

  4. Romtelecom (2 votes [3.12%])

    Percentage of vote: 3.12%

Vote Guests cannot vote

#1
Merce

Merce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 19.04.2003
Pareri, opinii?
Desi nu sunt cele mai mari companii din punct de vedere al numarului de angajati, sau al veniturilor, iata ca aceste 2 companii de telecomunicatii sunt in topul celor mai profitabile companii din Romania.
Se pare ca in Romania se castiga bine din telecomunicatii, iar poporul roman e cam vorbaret:))!
Curiozitatea mea e cine va fi in 2003 mai profitabila, Connex-ul sau Orange-ul?
Voi ce credeti?

PS: desi nu am formulat corect intrebarea sondajului, am introdus ca optiuni de vot, si ceilalti operatori, pt corectitudine!

#2
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by Merce
Pareri, opinii?
Desi nu sunt cele mai mari companii din punct de vedere al numarului de angajati, sau al veniturilor, iata ca aceste 2 companii de telecomunicatii sunt in topul celor mai profitabile companii din Romania.
Se pare ca in Romania se castiga bine din telecomunicatii, iar poporul roman e cam vorbaret:))!
Curiozitatea mea e cine va fi in 2003 mai profitabila, Connex-ul sau Orange-ul?
Voi ce credeti?

PS: desi nu am formulat corect intrebarea sondajului, am introdus ca optiuni de vot, si ceilalti operatori, pt corectitudine!


Ne intrebi care e cea mai profitabila companie telecom din anul 2003 sau daca sintem de acord cu parearea ta? Oricum, raspunsul e sugerat: Connex sau Orange.

Nu cred ca se poate pune problema in acesti termeni aparent simpli, pentru ca, de exemplu, MobiFon are datorii, la fel si Orange. In cazul Orange, datoriile sunt la nivel international (compania din Romania are profit).

Profitul in cazul celor doua companii va fi exprimat in euro (Orange) si in dolari (Connex), asa ca va fi mai putin vizibil din prima cine e liderul.

Nu putem compara situatia pentru GSM/CDMA cu cea de la RomTelecom si Atlas Telecom, pentru ca structura abonatilor e total diferita. Numarul utilizatorilor de telefonie mobila l-a depasit de citeva luni bune pe cel al telefonie fixe si diferenta tot creste.

#3
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
Da' si când o termina de platit Orange-ul datoriile ... (care de fapt sunt investitii).  :cool:

#4
Hexawa

Hexawa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.10.2003
Profitul nu este un indicator care arata cine e market leader.

Orice companie cauta metode de reducere a profitului pt a plati impozit pe profit cat mai mic - exista o serie intreaga de inginerii financiare si oameni special pregatiti care au ca obiectiv reducerea taxelor catre stat.

Eu cred ca pe piata de telecom cifra de afaceri arata cine e market leader.

#5
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@Merce

Cati ani ai? Sau esti angajat la Connex? Ce chestionar e asta cand tu ne spui deja din titlu ca Connext is 1st si Orange 2nd

:rolleyes:...ce ii cu unii.....nu stiu :rolleyes:

:cya:

#6
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Si ,pana la urma, ce conteaza ?! De unde putem stii noi ?!
Important este ce retea imi place mie, ce retea imi face cea mai buna oferta si ma respecta asa cum se cuvine...

#7
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pai daca ne luam strict dupa numarul de abonati rezulta clar ca orange este mai profitabila deaorece are mai multi abonati bussines....si daca mergem tot pe aest rationament ZAPP scoate mai multi bani de la clientii ei...sa ne gandim cat de rentabil ar fi zapp cu un numar de clienti comparabil cu cel al marilor opertori gsm ro...

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu de ce dar cred ca va inselati cu totii... Romtelecom este cea mai profitabila... !!!

:)

#9
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Sau poate Cosmorom :P

#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Mda...chiar a nevoie de niste angajati care sa le invarta bani in pod ca sa nu putrezeasca :)

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003
Romtelecom chiar sta bine fata de multe alte firme din Romania... a fost cea mai profitabila inainte sa apara gsm...

Cosmorom e teapa...

#12
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Andrei Cioaca iara bati campii...
Cum draq sa fie mai profitabila RTC cand vor sa concedieze mii de angajati?? Sau pt tine asta e un semn de bunastare???

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,375
  • Înscris: 07.02.2003
Este... gandestete la salariile celor care ramin si la faptul ca e operator national...

Ce n-as da eu sa lucrez la iei...

#14
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Bertino are o obsesie cu "cimpii" (am mai vazut exact aceeasi replica intr-un alt post/thread al lui). E probabil una dintre replicile lui favorite. :) Tine loc de argumente.

Nu stiu de unde pina unde companiile cu datorii uriase sint si falimentare. E o idee gresita si fara exemple in realitate. Aproape ca nu exista companie profitabila care sa nu aiba datorii semnificative... Concedierile sint normale in orice companie din orice stat civilizat si reprezinta o masura pentru limitarea cheltuielilor si cresterea profitului.

#15
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
aberatzi, aberatzi, la greu fratilor...
pai daca e sa te iei dupa nivelul salariilor, si seful radet are un salariu urias si e in fruntea unei gauri negre a economiei...
RTC a concediat 7000 de oameni si a redus programul de relatii cu publicul, plus au inchis cateva reprezentante... e clar un semn ca vor sa isi restranga activitatea care produce pierderi la greu...
... si in privinta datoriilor... in momentul in care datoriile depasesc 40% din valoarea activelor (cum e cazul RTC) e clar ca e o companie falimentara...
Ma rog, intr-un fel va inteleg, nu aveti studii economice, si din punctul de vedere al inginerului treaba se vede altfel :)

#16
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Originally posted by Bertino
aberatzi, aberatzi, la greu fratilor... (...) Ma rog, intr-un fel va inteleg, nu aveti studii economice, si din punctul de vedere al inginerului treaba se vede altfel :)


N-ai nimerit-o!  :nu: Si pina la urma ce ai cu inginerii? In telecomunicatii lucreaza si ingineri! Eu nu sint inginer si nici nu lucrez in IT&C, dar economie te asigur ca stiu destula. Dar asta are mai putina importanta...

Daca ai citi mai atent, ai observa detaliile... Degeaba vii cu cifre inexacte si concluzii pripite, pentru ca o companie telecom nu se poate compara decit cu o alta companie telecom. Alaturarea cu RADET sau alta regie din alt domeniu e fortata rau de tot.  :rolleyes:

#17
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003

Quote

Originally posted by Allex
N-ai nimerit-o!  :nu: Si pina la urma ce ai cu inginerii? In telecomunicatii lucreaza si ingineri! Eu nu sint inginer si nici nu lucrez in IT&C, dar economie te asigur ca stiu destula. Dar asta are mai putina importanta...

Daca ai citi mai atent, ai observa detaliile... Degeaba vii cu cifre inexacte si concluzii pripite, pentru ca o companie telecom nu se poate compara decit cu o alta companie telecom. Alaturarea cu RADET sau alta regie din alt domeniu e fortata rau de tot.  :rolleyes:
touche !!  ;)  :OK:

#18
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
nu sunt cifre inexacte, ci doar ceea ce a aparut in ziare...
Din punctul de vedere al analizarii contabile a activitatii, putin conteaza ca firma lucraza in sectorul IT&C sau in comertul cu cartofi. Sunteti primii care va aud ca spuneti ca RTC este o companie profitabila. A, ca ar putea fi, asta e cu totul alta, problema, dar se pare ca e departe de a fi asa...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate