Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Boicotarea OMV/Petrom/PetrOMV

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#73
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
caline...ti-am pus o intrebare simpla...e greu sa-mi raspunzi?

#74
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
Initial am vrut sa-ti raspund cu aceeasi moneda cu care mi-ai raspuns la intrebarea "de ce ii tii in brate pe OMV/Petrom", dar, ca sa nu zici ca sunt rau:
- aceeasi perioada - 400l, si ~1000km, din care 700 cu incarcatura.
Multumit?

P.S. Benzina din Lincoln nu se pune, plinul a fost facut in Septembrie....

Edited by calinkgb, 21 January 2011 - 00:57.


#75
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
mda...chiar nu mai am ce comenta, ai spus totul. bafta multa la boicotul ala...sa ma anunti si pe mine cand il termini ce-ai rezolvat.

#76
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 12.06.2004

View Postcalinkgb, on 21st January 2011, 00:38, said:

Faci ce vrei, nimeni nu te obliga la nimic. Daca vrei, te alaturi protestului, daca nu, nu. Simplu.
[...]
Pacat ca nu ai inteles nimic....
N-ai cu cine. Ramai cu "turma" ta, care gandeste doar pe linia impusa de "la centru", si nu concepe ca cineva sa calce in afara liniei.
Asta e!
Bineinteles ca o sa fac ce vreau; ar fi si culmea sa-si inchipuie careva ca ma poate obliga. Reticenta voastra la a gandi dincolo de vaga idee cum ca Petrom/OMV trebuie "pedepsiti" (ei si numai ei, pe ceilalti ii ajutam) ma face insa sa am dubii. Va urmez, OK; dar de ce si incotro? Asa, orbeste? (ca tot ziceai de "turma")
Observ ca nu comentezi referitor la sugestia de-a "strange cureaua", i.e. de-a reduce consumul de carburant. Adica boicot, boicot, dar sa nu depunem vreun efort...  :rolleyes:

P.S. Sa zici ca musai-musai asa trebuie sa gandesti (mai precis, sa executi fara sa discuti), altfel ramai pe "linia impusa de la centru" e... priceless ;)

#77
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
K , ideea principala nu e cea de-a pedepsi petrom. Vrem sa aratam benzinarilor ca romanii pot fi uniti de o cauza si la nevoie ii putem face sa piarda.
Am vazut ca se vaita unii pe aici ca scadem veniturile petrom dar le crestem pe ale concurentei. Asa este. Insa fiti siguri ca si concurenta intelege ca oricand le poate veni randul sa piarda.
Sau, vai, nu pot scadea preturile ca au taxe, cheltuieli..etc. N-au decat sa faca presiuni la guvern pentru eliminarea unor taxe incasate oricum degeaba.

Eu am redus si consumul de carburant, pe langa boicotarea petrom.Fiecare e liber sa gandeasca si sa-si stabileasca daca si cum protesteaza.

#78
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 12.06.2004
Inteleg ce zici si cum am spus acesta e motivul pentru care as fi inclinat sa particip.
Vad ca si tu ii iei oarecum peste picior pe cei ce semnaleaza (nu "se vaita" despre) niste lucruri evidente. Dimpotriva, trebuie sa va ganditi foarte bine la acest aspect; ok, tu te gandesti si mai important, reactionezi. Altii iti baga pumnu-n gura daca indraznesti sa spui ceva.
O alta idee: ne bazam exclusiv pe producator sa faca presiuni pentru reducerea taxelor, ca urmare a acestui boicot. Nu stiu ce sa zic; poate-o sa mearga - dar sunt prea multi factori.

In fine... sa vedem ce iese. Pot astepta nitel :)

Edited by Kunzite, 21 January 2011 - 09:21.


#79
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008

View PostKunzite, on 21st January 2011, 02:13, said:

Bineinteles ca o sa fac ce vreau; ar fi si culmea sa-si inchipuie careva ca ma poate obliga. Reticenta voastra la a gandi dincolo de vaga idee cum ca Petrom/OMV trebuie "pedepsiti" (ei si numai ei, pe ceilalti ii ajutam) ma face insa sa am dubii. Va urmez, OK; dar de ce si incotro? Asa, orbeste? (ca tot ziceai de "turma")
Observ ca nu comentezi referitor la sugestia de-a "strange cureaua", i.e. de-a reduce consumul de carburant. Adica boicot, boicot, dar sa nu depunem vreun efort...  :rolleyes:

P.S. Sa zici ca musai-musai asa trebuie sa gandesti (mai precis, sa executi fara sa discuti), altfel ramai pe "linia impusa de la centru" e... priceless ;)

Sef, ca idee, doar. Nu simt nevoia sa ma justific in fata nimanui, si nici nu cred ca este vreun post in care EU ma plang de pretul benzinei. Ceea ce conteaza in protestul asta e faptul ca asa reusim sa-i scoatem pe romani din starea de somn al natiunii in care stau de 20 de ani. Poate se va reduce pretul, poate nu - dar adevaratul castig e faptul ca reusim sa-i unim pe romani. Citeste topicul celalalt ca sa vezi despre ce e vorba.
Cat despre tovarasul AlinE, discutia e  simpla daca ii urmaresti posturile. De cand a inceput sa posteze pe subiectul asta i-a luat pe OMV/Petrom in brate, si ii da inainte ca NU trebuie boicotati. Asta era LINIA la car ma refeream. Btw, chestia cu "turma" e copyright AlinE :)

Referitor la sugestie, am mai redus consumul - de obicei fac mai multi km, in aceeasi perioada de timp, dar daca am transport, nu renunt la el. :)

Also, imprastierea protestului pe mai multi operatori e ineficienta. Nu suntem (inca) atat de multi. De aceea trebuie lovit unul. Cum OMV/Petrom se foloseste de petrol romanesc, care nu costa cat cel de pe piata externa......tinta a fost desemnata.

Edited by calinkgb, 21 January 2011 - 11:10.


#80
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 12.06.2004
Ca idee, nu-ti cer sa te justifici in fata mea. Vreau insa suficiente informatii pentru a lua eu o decizie, si eventual sa ne putem asigura ca actiunea ar avea impactul necesar.
Deocamdata singura concluzie pe care pot s-o trag e ca dam in Petrom/OMV fara vreun motiv sau finalitate anume, doar ca sa demonstram ca suntem uniti. Cool. Insa asta-i doar primul pas, degeaba suntem uniti daca nu avem o tinta clara. Zic si eu.

Sunt curios, cat costa petrolul romanesc? Spre deosebire de e.g. cel rusesc si rafinat in tara. Ai niste cifre?
Apoi, sunt curios de ce Petrom/OMV ar trebui sa vanda sub pretul pietei doar pentru ca-si permit (aka preturi de dumping). Oricum m-ar mira sa ne permita UiE sa avem preturi prea mici (precum cele absolut ridicole vehiculate de unii, pe topicul ala de ma indemni tu sa-l citesc); pacat insa ca nu pun piciorul in prag si cand e vorba de calitate.

Evident ca "imprastierea" inseamna esec garantat, mai ales in conditiile in care lumea nu e dispusa sa reduca drastic consumul.

#81
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008
So, concluziile ti le-ai tras singur. Nu mai am nervii necesari sa o iau de la inceput.
Fa cum crezi ca e bine! :)
Spor!

Edited by calinkgb, 21 January 2011 - 22:20.


#82
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
caline....sa zicem ca boicotam TOTI soferii petrom/OMV si anul asta are profit fix 1 euro sau pierderi majore. bugetul statului are de suferit cu aprox 500 mil euro (doar din dividende). la cat de "in galeata" suntem ca tara, guvernul va forta sa recupereze acesti bani instaurand prin septembrie-octombrie noi taxe sau majorari procentuale semnificative (in caz ca nu mai au de unde sa se imprumute) sau din ian 2012 (in caz ca au de unde sa ia 500 mil euro pana la sfarsitul lui 2010). asa statul o sa ne bage in adevaratul sens al cuvantului mana in buzunar. asta ca tema de gandire pt la noapte. nu este nevoie sa-mi raspunzi sau sa ma faci in toate felurile.

#83
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,956
  • Înscris: 09.12.2004
si pina acum crezi ca nu ti-a bagat mina in buzunar? crezi ca traiai cumva intr-un paradis fiscal?!?!?

#84
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
pentru moment ma descurc bine, nu am de ce sa ma plang. dar poti sa stii cu ce inventii mai vin astia si ne ducem dracu?

#85
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007

View PostAlinE, on 21st January 2011, 23:00, said:

pentru moment ma descurc bine, nu am de ce sa ma plang. dar poti sa stii cu ce inventii mai vin astia si ne ducem dracu?
si aici ai venit sa susti petrom/omv ?
chiar te platesc asa bine ?

Edited by aalinn, 21 January 2011 - 23:13.


#86
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
citeste postul #82. daca intelegi ceva din el bine, daca nu ura si la gara.

#87
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,848
  • Înscris: 15.08.2008

View PostAlinE, on 21st January 2011, 22:46, said:

caline....sa zicem ca boicotam TOTI soferii petrom/OMV si anul asta are profit fix 1 euro sau pierderi majore. bugetul statului are de suferit cu aprox 500 mil euro (doar din dividende). la cat de "in galeata" suntem ca tara, guvernul va forta sa recupereze acesti bani instaurand prin septembrie-octombrie noi taxe sau majorari procentuale semnificative (in caz ca nu mai au de unde sa se imprumute) sau din ian 2012 (in caz ca au de unde sa ia 500 mil euro pana la sfarsitul lui 2010). asa statul o sa ne bage in adevaratul sens al cuvantului mana in buzunar. asta ca tema de gandire pt la noapte. nu este nevoie sa-mi raspunzi sau sa ma faci in toate felurile.

Omule, eu ti-am mai zis - daca Miorita ne-a definit ca fraierii lumii, care accepta orice fara sa comenteze, acum o dam pe povestea cu drobul de sare, recte "ce poate face guvernul".
Guvernul poate face multe, poate chiar sa si-o ia urat de tot, DE NOI DEPINDE. Dar in mometul in care nu facem nimic de frica ca "ce o sa ne faca guvernul", ma scuzi, dar e jenant.
De asta au putere asupra noastra, pentru ca ne e frica si de umbra noastra, nu mai avem mandrie, nu mai avem nimic  :death:

Edited by calinkgb, 21 January 2011 - 23:29.


#88
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,427
  • Înscris: 23.10.2003

View PostAlinE, on 21st January 2011, 22:46, said:

caline....sa zicem ca boicotam TOTI soferii petrom/OMV si anul asta are profit fix 1 euro sau pierderi majore. bugetul statului are de suferit cu aprox 500 mil euro (doar din dividende). la cat de "in galeata" suntem ca tara, guvernul va forta sa recupereze acesti bani instaurand prin septembrie-octombrie noi taxe sau majorari procentuale semnificative (in caz ca nu mai au de unde sa se imprumute) sau din ian 2012 (in caz ca au de unde sa ia 500 mil euro pana la sfarsitul lui 2010). asa statul o sa ne bage in adevaratul sens al cuvantului mana in buzunar. asta ca tema de gandire pt la noapte. nu este nevoie sa-mi raspunzi sau sa ma faci in toate felurile.

O gandire total gresita. Daca tot romanul cumpara de la altii decat Petrom/OMV, statul va incasa aceleasi accize. Doar ca in loc ca OMV-ul sa aiba profit de 30% din pretul carburantului, Lukoil si Rompetrol si care or mai fi vor avea profitul ala de 10% (dau cifre din burta, evident, doar ca sa subliniez ideea) si isi vor creste cotele de piata. Statul nu sufera cu nimic.
In continuare, NU ma leg de taxele luate de stat, odata ce sunt printre cele mai mici din Europa! Ai nevoie de sosele, de scoli, de pensii, de sanatate, si-asa sunt in cofa toate. Deci daca e sa dau banul, macar sa stiu ca-l dau pentru ceva cu folos, nu sa umplu niste buzunare private ale unor austrieci!
Iarasi, daca maine statul ia 70% accize in loc de  50%, dar pretul la pompa ramane constant, eu sunt fericit si nu mai boicotez pe nimeni!

#89
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Boicotarea unei singure firme de carburanti mi se pare cea mai buna si la indemana metoda de protest. Pentru cei care nu vad sensul, le propun urmatoarea secventa de cauza-efect.

Nu mai alimentam de la OMV-Petrom->le scad incasarile (ei stiu din ce cauza) -> scad preturile sub concurenta pentru a-si reveni -> concurenta face la fel pentru ca intra toti in rahat daca au preturi mai mari. Simplu si la obiect.

#90
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 12.06.2004
De ce ar reduce preturile concurenta, daca lor le cresc incasarile? :P

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate