Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

HP - Laptop Compaq nx7400

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Ma gandeam sa imi iau si eu un laptop Core2Duo si vreau sa stiu ce parere aveti despre HP nx7400
Caracteristicile sunt acestea nx7400

Ce ziceti merita ? ...sau imi recomandati altceva.

Si vad ca exista si o varianta putin mai buna, la o diferenta acceptabila AICI?. Ce parere aveti ? pentru ce optati?

Edited by andrei048, 25 November 2006 - 17:56.


#2
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Si inca ceva... tot cautand toata ziua de azi pe net, am descoperit mai multe modele(cred) cu facilitati apropiate si cu preturi la fel de apropiate. Adica am gasit un model cu BrightView si 100GB, altul fara BrightView, altul care avea firewire si hdd de 100gb si altul care nu avea firewire.

Nu mai inteleg nimic legat de acest model, iar pagina oficiala nu prea ma lamureste deloc. Unde pot gasi toate modelele existe ale seriei nx, sau cumva pot customiza eu laptop-ul????
Lamuriti-ma si pe mine va rog frumos!!!

#3
imperatorTM

imperatorTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
eu l-am luat de ceva timp si pot sa-ti spun ca-i destul de ok.
acum depinde si la cel folosesti,eu mai mult pt job si mai putin pt jocuri.
singura problema ii cu bateria ,producatorul spune 3,5h parca,dar pe mine nu ma tine mai mult de 3h.
in rest, daca ai un buget fix ce nu sare de 35 mil ia-l ca merita la banii astia nu cred ca gasesti ceva mai bun,iar daca ai un buget no limit eeee atunci nu cred ca mai ai nevoie de sfaturi.
bafta la cumparaturi si spune-ne si noua ce ai decis.

#4
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Ai vazut vreodata laptopul live ???
Si eu am vrut sa-mi iau, dar dupa ce l-am vazut live cum arata, am fost profund dezamagit. In final mi-am luat un nx6325 ... de care sunt suuper multumit. E si un topic dedicat lui, pe aici ... citestel pe ala, dupa care dute sa vezi aparatele in magazin!

#5
imperatorTM

imperatorTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Foarte tare rationament :"ai vazut cum arata?"..
Ar trebui sa faca o sectiune speciala de laptop-uri pret-a-porter D&G,Versace si altele.
Acum nu prea am inteles "sunt super multumit" de cum arata?de ce zic "gagicile"de el?sau?
Ar trebui sa-i mai dai si niste sfaturi vestimentare,cu ce merge cu ce nu...
Trist...
PS:citeste-l nu citestel,dar ce mai conteaza cand ai un laptop cool dupa care "moare fumeile".

#6
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004

View PostimperatorTM, on Nov 29 2006, 10:47, said:

Foarte tare rationament :"ai vazut cum arata?"..
Ar trebui sa faca o sectiune speciala de laptop-uri pret-a-porter D&G,Versace si altele.
Acum nu prea am inteles "sunt super multumit" de cum arata?de ce zic "gagicile"de el?sau?
Ar trebui sa-i mai dai si niste sfaturi vestimentare,cu ce merge cu ce nu...
Trist...
PS:citeste-l nu citestel,dar ce mai conteaza cand ai un laptop cool dupa care "moare fumeile".
Exprimarea lui nu a fost tocmai fericita, dar carcasa acelui laptop este cel putin dezamagitoare ca si calitate vorbesc. Iti lasa impresia de plastic reciclat din pahare de unica folosinta iar contururile sunt taiate din topor. Eu am cumparat pentru un coleg de serviciu un Dell Inspireon 6400 care se misca f bine si arata carcasa intr-un mare fel

#7
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006

View PostimperatorTM, on Nov 29 2006, 10:47, said:

Foarte tare rationament :"ai vazut cum arata?"..
Ar trebui sa faca o sectiune speciala de laptop-uri pret-a-porter D&G,Versace si altele.
Acum nu prea am inteles "sunt super multumit" de cum arata?de ce zic "gagicile"de el?sau?
Ar trebui sa-i mai dai si niste sfaturi vestimentare,cu ce merge cu ce nu...
Trist...
PS:citeste-l nu citestel,dar ce mai conteaza cand ai un laptop cool dupa care "moare fumeile".

Chiar nu-ti inteleg reactia. Citeste topicul legat de nx6325 - Ciurica nu prea vorbeste pe langa subiect.

#8
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View PostimperatorTM, on Nov 29 2006, 10:47, said:

Foarte tare rationament :"ai vazut cum arata?"..
Ar trebui sa faca o sectiune speciala de laptop-uri pret-a-porter D&G,Versace si altele.
Acum nu prea am inteles "sunt super multumit" de cum arata?de ce zic "gagicile"de el?sau?
Ar trebui sa-i mai dai si niste sfaturi vestimentare,cu ce merge cu ce nu...
Trist...
PS:citeste-l nu citestel,dar ce mai conteaza cand ai un laptop cool dupa care "moare fumeile".

Nu ai dreptate! Atat pot sa-ti spun!
In rest... gata cu cearta, ramaneti la subiect!

#9
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
sincer nu ma intereseaza cum arata... daca arata ca un autobuz din '85 dar face tot ce vreau eu, e perfect.
Acum sincer, m-am reorientat... la nx9420 cu T5600.

#10
imperatorTM

imperatorTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.11.2006
Acum chestia cu dreptatea ii cam relativa,dar omul era,sau asa am inteles eu cel putin,mai mult interesat de partea tehnica a lucrurilor vezi hdd,procesor.
Andrei nu accepta sfaturi de la oameni care vad laptop-urile ca pe niste accesorii,ca pe un must have al sezonului toamna-iarna.Un laptop il folosesti pt munca,divertisment si nu vad cum ar putea influenta design-ul (o chestie relativa si de gust,de altfel) toate lucrurile acestea.
Nu spun ca Ciurica este un tip superficial dar argumentele lui cu siguranta au fost.

#11
bogda1313

bogda1313

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 27.04.2006
Cred ca se vorbea mai mult de calitatea fabricatie, nu de cum arata ca design.

#12
Ciurica

Ciurica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 854
  • Înscris: 08.12.2004
Pe langa puterea de calcul, dotari, garantie ...etc. la un calculator cred ca e importanta (mai ales la un laptop), calitatea materialului din care este construit! Daca ma intereseaza doar putere de calcul, OK, iau un desktop ... insa laptopurile se plimba si le poti lovii ... whatever.

Eu dupa ce am vazut nx7400 am fost dezamagit de calitatea materialului din care este construita carcasa, in rest pare ok. Chiar am fost foarte tentat sa-l cumpar, era ok, ca raport calitate/pret ... insa acum cu noile procesoare aparute pe piata, nu prea mai stiu cum sta treaba.

#13
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
As vrea sa va multumesc pentru sfaturi si sa va spun ca am ales in final nx9420. Unii ar putea spune ca e cam mare pentru un laptop, dar eu nu am de gand sa il plimb f mult, deci deocamdata mie mi se pare perfect. Cat despre material, ce sa zic, din punctul meu de vedere e f bun. Prima impresie este foarte buna, putere de calcul si performante... si tot.
Acum problema mai este un rucsac  :D ca de... 17''

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate