Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Caut carte tehnica Tico

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Ma poate ajuta careva cu ceva resurse despre mecanica si intretinerea acestei masini? Sunt total novice in tehnica auto si mi-am luat de curind un Tico. M-ar ajuta sa gasesc si sa dau o privire pe o carte tehnica sau orice alta documentatie despre ea.

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
s'a stricat? necesita reparatzii? sau... n'ai ce face?

#3
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Avind in vedere ca o platesc in rate, vreau sa invat sa o intretin.

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
pai.. uleiul la 5000, benzina cand se termina shi.. cam asta e... cred ca e mai bine sa'tz vezi de treaba decat sa te apuci sa o shurubareshti. eu la mashina mea pana nu de mult nici nu shtiam cum se deschide la motor... nevasta'mea itz dai seama ca habar n'are.. ne intereseaza? nope..  pe bune.. vorbesc foarte serios.. shi asta nu pt ca nu am fi in stare sa intzelegem ce e acolo sub capota.. pur shi simplu nu ne intereseaza.... mashina e sa mearga nu sa o shurbaresc.. fac ce scrie la maintenance.. .. in sensul ca ma duc la service sa'i faca ei ce trebuie.. shi that's it... nu shtiu ce'i face shi sincer sa fiu nici nu ma intereseaza...

#5
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
Uleiul la Tico se schimba intre 8 000 - 10 000 de km.

#6
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
Cred ca a vrut sa zica 5000 de mile...

#7
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
arty ,


daca si eu as fi in State, nici pe mine nu m-ar interesa ce-i sub capota. Dar pana una alta, sunt in Ro si nu strica sa avem un manual de intretinere/reparatii/etc.


      No offense.  ;)

#8
ady_botos

ady_botos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 17.07.2003
am uitat:  http://www.carsoft.r...air/daewoo.html


o gramada de chestii ptr Tico si nu numai.....erau si ceva manuale parca, dar nimic serios.  :(

#9
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Din pacate nici una din redirectionarile de pe site-ul acesta nu au mers. Pe linga faptul ca nu stiu rusa.Eventual poate ai salvat tu ceva si imi poti trimite pe mail

#10
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003
Subscriu ideii ca daca am fi in state...
Dar nu sintem, si astia de aci au ajuns sa isi bata joc.
La Radacini, mi-au facut aia o geometrie de era sa intru in stilp dupa ce am iesit din service cu ea, dupa ce luam curbele, volanul nu mai revenea pe directia inainte si imi era frica sa merg mai tare de 60 pe ora, asa de instabila era. La fiecare schimb de ulei baga o manopera de te sperie, face cit uleiul.
La Autonet mi-au reglat carburatorul dupa ureche, aveam emisie de CO 4%! (conform celor de la RAdacini...)
Motorul nici acum, dupa 5 ani de zile, nu merge normal, cind e foarte zgomotos si trage foarte greu, consuma mult, cind merge binisor (dar parca din ce in ce mai rar).

Nu intentionez sa fac reclama negativa, dar asta trag eu de cind am masina, am ajuns sa fiu mai multumit de vecinul de scara care mi-o drege in fata blocului.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
am eu manual pentru toate daewoo... dar spui exact ce te intereseaza, si iti dau. Nu de alta, dar sunt cateva fisiere pdf si au cam 20 M :D

#12
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003

Quote

Originally posted by i0nutzb
am eu manual pentru toate daewoo... dar spui exact ce te intereseaza, si iti dau. Nu de alta, dar sunt cateva fisiere pdf si au cam 20 M :D


Omu, esti o comoara, pe mine ma intereseaza parte de aprindere/reglaje motor, cam tot ce tine de functionarea motorului...

Nu stiu cum am putea face...daca ai acces non stop la un messenger, ai putea sa dai pe bucati... sau un CD daca poti sa arzi...

#13
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Cu cat ai mers cel mai repede cu TICO RICO-u tau??

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
cand o sa ajung acasa, o sa vad exact dimensiunea si poate reusesc sa decupez aprinderea... :D

#15
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003
Cu masina empty, doar eu la volan, si cu un vīnticel lejer care batea din spate...155km/h. Atit arata acul, cit o fi fost pe bune... greu de spus.
:D

#16
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
Nice! Daca se intampla ceva, sigur erai waste! Mai ales in TICO.
Viteza maxima e impresionanta, pentru o masina cu motor in 3 cilindrii.

Pe drumuri cu multe curbe, serpentine & stuff, cum se comporta TICO RICO?

#17
c1p0

c1p0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 21.08.2002
i0nutzb, nu ai si manuale de Dacia TLX??

#18
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by i0nutzb
am eu manual pentru toate daewoo... dar spui exact ce te intereseaza, si iti dau. Nu de alta, dar sunt cateva fisiere pdf si au cam 20 M :D

Poate ai putea sa arzi un CD(esti din Bucuresti?) Am un prieten care le poate hosta pe site-ul lui pe toate-sa fie la indemina tuturor (:)si eu tot dial-up folosesc)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate