Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

probleme toshiba a1100 232

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
motopompist

motopompist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2006
buna ziua!
     mi am luat de curand un laptop de la emag si neavand decat porturi usb si lucrand in contabilitate, deci tastatura numerica fiindu mi necesara, am cumparat una pe usb, dar surpriza, la un interval de timp destul de mic (1-5 minute) fie imi taie din ceea ce scriu, fie imi multiplica simbolul de peste zece ori. am cumparat alta tastatura, la fel. am incercat tastaturile pe alte sisteme si merg perfect. cand am mers la cei de la emag din service mi au zis ca daca pot demonstra ca e din cauza usb ului, adica daca am probleme si in cazul in care conectez un mouse sau o camera web atunci sa merg la ei sa vada, altfel nu ma baga nimeni in seama pentru ca probabil laptopul are incompatibilitati cu tastaturile usb. de menitonat ca tastatura de la laptop nu face figurile astea.
    nu mi dau seama cum as putea sa vad eu toate astea folosind un mouse, poate in cazul camerei web sa mi dau seama, dar tre sa mai fac si rost de aia...
    daca a mai patit cineva asa si a reusit sa rezolve poate mi zice si mie solutia. e destul de suparator sa lucrezi in contabilitate si ala sa ti taie din ceea ce scrii sau sa ti multiplice cifrele.
   va multumesc!

#2
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Tu te referi la tastatura numerica, deci doar blocu de numere! Da?

Hai sa-ti povestec o faza... si eu aveam nevoie de tastatura numerica pentru laptop, asa ca mi-am luat una numerica pe usb, da in momentu in care activam NumLock se activa si pe laptop, deci daca vroiam sa scriu ceva trebuia sa dezactivez de fiecare data numlocku'... super enervant! Asa ca am pus-o in dulap!

Dupa vreo 2 ani am gasit un alt model Canyon, care nu mai facea faza asta fiindca la fiecare apasare de tasta trimitea catre latop (4+NumLock) practic activa si dezactiva numlocku la fiecare apasare... dar chestia asta ducea la pierderi de cifre la o tastare rapida... iar am facut cu nervii, si am pus-o in dulap!

In cele din urma problema mi-am rezolvat-o cu o tastura Compaq de la second hand, pe care am taiat-o si am obtinu doar blocu numeric, dar asta-i pe PS2, (ca-i laptopu mai vechi) deci pe tine nu te ajuta!

Da sfatu meu ii sa incerci o tastatura FULL pe USB sa vezi daca la aia se manifesta la fel... pentru pierderea de cifre sunt sigur ca-i problema de la activarea si dezactivarea Numlock-ului!

#3
motopompist

motopompist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2006
am o tastatura full,  si imi multiplica orice simbol, inclusiv litere, dupa cum i se nazare:(. tastatura logitech care ar trebui sa fie destul de buna cred, dar am mai incercat si altele.

#4
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Atunci s-ar putea sa fie din Windows, parca am vazut ceva setari cu Repetitive Key Stroke.... da stii ce?

Inainte sa te apuci sa sapi prin setari, cauta un LiveCD cu o distributie linux si vezi daca face la fel... adica cu un sistem non windows!
Si daca si acolo face la fel da o raita prin BIOS, poate trebuie activata USB Keyboard... iar daca nici asta nu-i, atuci n-am idee...

Edited by Berti, 21 October 2006 - 17:54.


#5
motopompist

motopompist

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2006
e activata in bios ca m am uitat, iar cu linux nu cred ca m as baga ca nu stiu nimic, eu is cam pamant de flori in relatia cu calculatoarele:) multumesc pentru bunavointa:)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate