Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

va rog mult ajutati-ma si pe mine

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
am un tv color ROYAL model RC-4020ps si mi sa defectat.imi face urmatoarele simtome:cind deschid tv-ul nu imi apare imagine de loc imi apare ecranul negru cu niste dungulite de brum si am incercat sa ii dau semnal pe mufa scart si cind ii dau pe av acelasi ecran negru dar totusi sunetul se aude dar mai slab,va rog daca se pote sa imi spuneti unde sa caut si ce masuratori sa fac,dace se pote sa imi dati un raspuns cit mai urgent ca nu am alt tv si nu am la ce sa ma uit...

am pus si schema

Va multumesc mult mult de tot.

Edited by TEPY66, 02 October 2006 - 22:04.


#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schema este asemanatoare cu cea atasata de mine?...

Attached File  axion_tv_rc4020_4021.jpg   837.07K   86 downloads

Ca o  prima idee este bine sa inlocuiesti o serie de condensatoare electrolitice...
Din sursa, din etajul final  cadre si cele folosite pentru redresarea tensiunilor recuperate de pe trafo linii.

#3
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
da schema este identica, dar chiar toti condensatori trebue sa ii schimb ca dupa cite imi dau seama sunt vreo 8 bucati numai elecrolitici.Sau tebue sa scimb si condensatori fixi,e posibil si dintre cei fixi sa fie defecti???

iti multumesc oricum ptr ajutor

ii fac citeva masuratori si incerc sa schimb piesele si revin cu detali si daca am rezolvat ceva...

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

View PostTEPY66, on Oct 3 2006, 15:48, said:

da schema este identica, dar chiar toti condensatori trebue sa ii schimb ca dupa cite imi dau seama sunt vreo 8 bucati numai elecrolitici.Sau tebue sa scimb si condensatori fixi,e posibil si dintre cei fixi sa fie defecti???

iti multumesc oricum ptr ajutor

ii fac citeva masuratori si incerc sa schimb piesele si revin cu detali si daca am rezolvat ceva...
Poate ca sunt multi, dar daca tot vrei sa faci o treaba corecta...
In primar C610-47uF/25V C612 10uF/50V,
secundar C617 47uF/160V C621 470uF/16V C620 470uF/16V C615 220uF/16V
redresare tensiuni recuperate
C500 22uF/250V C512 470uF/25V C518 470uF/16V C624 470uF/35V etc...
Cred ca nu am gresit notatiile... :)

#5
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
Am masurat tensiunile si am schimbat citiva condensatori,una este de 113V in loc de 115V si cealalta este de 14Vsi  cred ca este normala dupa cum arata si pe schema si am observat inca un lucru cind scot mufa de antena imi apare ecranul alb dar cu pureci si cind este bagata mufa imi apare ecranul negru si cu niste dungi albe verticale dar nu chiar asa de late.


Multumesc inca odata pentru ajutor.

Edited by TEPY66, 03 October 2006 - 20:15.


#6
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006

View PostTEPY66, on Oct 3 2006, 20:53, said:

Am masurat tensiunile si am schimbat citiva condensatori,una este de 113V in loc de 115V si cealalta este de 14Vsi  cred ca este normala dupa cum arata si pe schema si am observat inca un lucru cind scot mufa de antena imi apare ecranul alb dar cu pureci si cind este bagata mufa imi apare ecranul negru si cu niste dungi albe verticale dar nu chiar asa de late.
Multumesc inca odata pentru ajutor.
In timpul asta ai sonor?
OSD ai?
Rastrul este normal?
Cand ai comutat pe AV care sonor il aveai?

#7
TEPY66

TEPY66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 04.06.2005
Am rezolvat partial problema,a fost de la comutatorul av/tv Ci hef 4053bp, am facut punte intre intrare si iesire video si la sunet la fel si am scos ci afara dar problema e ca acum imaginea nu este ciar asa de clara imi apare contur vezui si am observat ca daca stau si ma uit atent  fluctueaza claritatea imagini (precizez ca nu am scimbat ci-ul doar am facut punti) e posibil sa fie de la aceste punti sau din cauza ca nu am pus alt CI in loc.
Si ar mai fi o problema cind opresc TV in standby se aude un tiuit in transformatorul de la sursa.

#8
romica38

romica38

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 23.09.2006

View PostTEPY66, on Oct 5 2006, 17:46, said:

Am rezolvat partial problema,a fost de la comutatorul av/tv Ci hef 4053bp, am facut punte intre intrare si iesire video si la sunet la fel si am scos ci afara dar problema e ca acum imaginea nu este ciar asa de clara imi apare contur vezui si am observat ca daca stau si ma uit atent  fluctueaza claritatea imagini (precizez ca nu am scimbat ci-ul doar am facut punti) e posibil sa fie de la aceste punti sau din cauza ca nu am pus alt CI in loc.
Si ar mai fi o problema cind opresc TV in standby se aude un tiuit in transformatorul de la sursa.

Inlocuieste integratul (nu-i asa de scump) iar in sursa, asa cum ti-a recomandat mister rf, inlocuieste toti condensatorii electrolitici (polarizati).
Tiuitul se aude datorita faptului ca sursa in stby. nu lucreaza la frecventa la care trebuie (apar armonici in spectrul audibil)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate