Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

Pontiac Firebird TransAm or the death of the Knight Rider

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Dupa cum multi dintre voi stiti anul 2002 a insemnat ultimul an de fabricatie a celebrei masini din celebrele seriale Knight Rider si KITT.
  Echipat cu un motor de 5700 cm3, V8 si 325 CP  TransAm-ul  ofera nu numai putere dar si un "killing look". Indiscutabil una dintre cele mai puternice  dar mai ales aratoase masini sport americane din toate timpurile.
   Pt moment, Pontiac a decis dupa aproape 30 de ani sa discontinue temporar acest model pt a face loc si a relansa seria GTO. :(
   Din numeroasele rumours de pe internet se spune ca TransAm Firebird ar urma sa fie produs iar din 2005. Let's all hope so.
  Pina atunci let's remember some good pics. Enjoy :cool:
[ http://i15.ebayimg.com/03/i/00/b6/0f/bf_1_s.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i9.ebayimg.com/03/i/00/b3/f7/39_1_s.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i15.ebayimg.com/03/i/00/91/8b/38_1_s.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i7.ebayimg.com/03/i/00/91/a3/cb_1_s.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
asa mmult mi-a placut masina aia cand eram mic, ca am ramas cu "sechele", acum la mobil un polifonic cu Knight Rider :)

din pacate nu am avut pana acum ocazia de a trece macar una pe langa mine sau viceversa :(

#3
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
Da........din pacate anul trecut s-a inchis fabrica de la Boisbriand(cativa km de unde locuiesc eu) unde se produceau Firebird si Camaro!........asta e, piata s-a schimbat si lumea cere altceva!masini mai mici, si mai economice.........cu toate ca Firebird si Camaro au fost de departe cele mai bune "afaceri" la capitolul masini sport, raportul pret/performante fiind inegalat, nici chiar de Mustang.......

Multe zvonuri raman despre revenirea celor 2 modele pe piata dar nimic concret.......se studiaaz chiar ideea de a aduce pe piata americana Opel Speedster sub marca Pontiac, poate chiar Firebird dar nu einca nimic sigur

#4
VelociRap

VelociRap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.11.2003
ca orice masina "buna" trebuie sa dispara...sa o cumpere colectionarii de la cei care sunt dispusi sa le-o vanda...sa suspinam cand o vedem sau ne-o amintim. Oricum...cati producatori au o masina care produce pareri de rau cand este scoasa din fabricatie? chiar si celor care nu au avut si nu aveau de gand sa aiba....

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
viata merge inainte... vin altele, mai puternice, mai sofisticate....

Pimp: Opel in US? nu cred, sincer.... poate sub alta denumire... oricum parca OPEL este GM, nu?

#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
The requested URL /03/i/00/91/8b/38_1_s.JPG was not found on this server.
Asa zice la toate :(

#7
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by arty
viata merge inainte... vin altele, mai puternice, mai sofisticate....

Pimp: Opel in US? nu cred, sincer.... poate sub alta denumire... oricum parca OPEL este GM, nu?


se vehicula idea de a aduce masina Opel/Vauxhal Speedster in america sub marca Pontiac , nici un caz sub numele "Opel"......si da, Opel e GM......Cavalier si Sunfire au acuma(de vreo 1 an jumate) motaore Ecote provenite de la Opel

#8
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
sincer mi se pare hidoasa trans am cu fantele alea
oricum cred ca americanii au ramas un pic in urma fata de euro si jap

#9
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Tocmai fantelea alea si forma aerodinamica ii dau look-ul de "pasare de prada". :OK:

[ http://i4.ebayimg.com/02/i/00/ed/42/a6_1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Chestiiile alea parca sint narire unui animal de prada...si asa cum spune Masterboy...forma e best....efectiv denota putere si nervozitate! mai baga man poze... sint super!

#11
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by madman2711
sincer mi se pare hidoasa trans am cu fantele alea  
oricum cred ca americanii au ramas un pic in urma fata de euro si jap


la ce-au ramas in urma? inca nu fac si ei masini care sa arate la fel si sa fie "boring" ?

#12
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
la tot sunt in urma
am un singur argument fa comparatie intre cate masini importa americanii si cate exporta din si in europa si japonia concluzia o las sa o tragi singur

#13
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Quote

Originally posted by pimp
se vehicula idea de a aduce masina Opel/Vauxhal Speedster in america sub marca Pontiac , nici un caz sub numele "Opel"......si da, Opel e GM......Cavalier si Sunfire au acuma(de vreo 1 an jumate) motaore Ecote provenite de la Opel


d'aia Cavalier si Sunfire au successul enorm pe care il au :)

TransAm e cool. are OUA masina asta... daca o pisti, zboara... nu cred ca renunta ei la ea... o stire dinasta soc poate e menita sa mai destabilizeze piata supraincarcata oricum...

e tot mai greu sa te iubeasca publicul, minunile sunt deja pa toate gardurile....

#14
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by madman2711
la tot sunt in urma  
am un singur argument fa comparatie intre cate masini importa americanii si cate exporta din si in europa si japonia concluzia o las sa o tragi singur


si acest argument ce vrea sa dovedeasca exact ?

#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
madaman. ia harta in mana... take a look la europa... apoi roteste si take a look la america de nord. apoi mai uita'te la russia si apoi la china... apoi o sa intelegi care e treaba. europa incearca disperata cu UE sa se bage in seama si sa capete un loc la masa... din toate punctele de vedere. daca vor reusii, nu stiu, ramane de vazut... personal cred ca UE asa cum e gandita acum nu are sens...

#16
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by madman2711
la tot sunt in urma  
am un singur argument fa comparatie intre cate masini importa americanii si cate exporta din si in europa si japonia concluzia o las sa o tragi singur


De ce nu pui intrebarea altfel? Citi din Europa isi permit masini nervoase cu CP in excess :cool: la cit de scumpa e benzina in UE :D
  Pt tipi ca tine madman exista Matiz-ul sau Smart car-ul. Nu-i de mirare ca ti se par hidoase fantele de pe capota la TransAM cu RAM Air     :D

#17
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
De ce nu pui intrebarea altfel? Citi din Europa isi permit masini nervoase cu CP in excess :cool: la cit de scumpa e benzina in UE :D
 Pt tipi ca tine madman exista Matiz-ul sau Smart car-ul. Nu-i de mirare ca ti se par hidoase fantele de pe capota la TransAM cu RAM Air     :D


AMEN!

si Traiasca Masina anului in Europa si Romania!
:clap:   :clap:
;ola;


FIAT PANDA  /smarty/

#18
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
Asta pt ca spre deosebire de americani europenii mai si gandesc..practic.
Ce rost are sa-ti iei un ditamai tractoru intr-un oras in care de abia gasesti un loc de parcare. Problema spatiului este f serioasa. Ca sa nu mai vb de poluare..chestie de care majoritatea americanilor ii doare fix in cot.
Revenind la Firebird, imi aduc aminte acum multi ani (aveam vreo 4 sau 5 ani) ma plimbam cu bunica-miu pe faleza la Eforie si am vazut unul. Mi-a ramas intiparita imaginea lui multi ani, pana am aflat cum se numeste. A fost un fel de "prima iubire" :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate