Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Legea junglei vs legea reala

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
djflux

djflux

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.09.2003
Uite chiar sunt curios despre care sunt pedepsele maxime si/sau cum trebuie procedat in urmatoarele situatii:

1) un hot i-mi baga mana in buzunar in magazin, eu il iau la bataie si-l bag in spital (cine si cat are de platit cui?)

2) un infractor incearca sa intre in casa mea noaptea, eu il prind, ii dau in cap cu bata de baseball de dupa usa si-l omor. (cine face puscarie sau ce se poate intampla cu mine?)

3) un tip ma ia la bataie pe strada, si ma bate de ma rupe! (ce pot sa fac legal?)

4) un tip ma ia la bataie pe strada, dar il bat eu de-l rup (ce se poate intampla cel mai rau pt. mine dpdv legal?)

5) in ce cazuri poti omorâ pe cineva si scapa doar cu plata de judecata? e posibil sau nu? (apropo, nu sunt asasin sau ceva degenul asta da asa de curiozitate... :drac: )

6) daca nu sunt multumit de serviciile unui local, de exemplu nu vreau sa platesc pt. la un restaurant sau un hotel pt. ca consider ca am fost tratat ca draqu sau ca serviciile au fost execrabile. care e metoda de a proceda!? plec fara sa platesc, sun politia, ii dau in judecata dupa ce plec si platesc?

mai stiu si altele dar poate ma ajutati la astea mai intai:


daca aveti linkuri bune la niste situri cu legislatia cea mai recenta ar fi super

#2
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
1)Hotul va face puscarie oricum.Nu are sa-ti plateasca nimic,eventual sa-ti inapoieze banii care ti i-a furat,daca vrea.daca nu ti-i inapoiaza nu va primi nici o zi de inchisoare in plus,deci cred ca nu vei vedea nimic inapoi.
2)in functie de intentiile infractorului.sau se ia in considerare faptul daca il puteai dezarma fara sa-l omori.suntem in Romania,nu in USA,deci mai bine ia-ti cort si n-are sa-ti intre nimeni in el.e tara noastra dar avem niste legi ciudate si foarte controversate.la noi nu exista incalcarea proprietatii private
3)sa-l dai in judecata si daca ai facut mai mult de 50 de zile de spitalizare,(cred) poate face parnaie,daca nu iti va plati spitalizarea si probabil nite daune morale daca ai un avocat bun
4)ca si la intrebarea 3 doar ca aici tu esti infractorul
5)nu cred ca exista asa ceva la noi.tot iti iei o pedeapsa cu suspendare,deci vei avea cazier
6)scrii in registrul de reclamatii al localului nemultumirile tale si poti veni cu protectia consumatorului peste patron (nu prea indicat,el  patron tu poate nu).ai zici poate:si ce daca?eu nu sunt cetatean?sunt niste legi in tara asta.ei bine,nu-i asa.legile sunt facute doar pentru unii si sunt facute pentru a fi incalcate.astea doua afirmatii nu sunt doar vorbe din popor eu insami le-am probat si nu am amintiri prea placute,dar acum macar m-am ales cu ceva.stiu ca incalcand legea poti ajunge sus,chestia e sa o incalci de unul singur ( nu ma refer la furturi,inselatorii sau alte treburi de astea).in fine cam asta e.incearca sa nu fi zmeu ca epoca lor a apus.mai bine sa pierzi un portofel decat niste ani din viata,zic eu.numai bine

#3
Seven[BERE]

Seven[BERE]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 06.11.2002
Referitor la punctul 2:

Intr-o seara cand plecam acasa de la servici cu taxiul, pe un post de radio era o discutie pe tema asta plecata de la un caz real:

Unui tip (nu stiu in ce oras) i-au spart apartamentul de 3 ori intr-o luna (ghnionul lui). Ultima data cand i l-au spart i-au furat si mancarea din camara.

Il intreba pe avocatul care era invitat la radio, ce i s-ar intampla daca ar pune otrava in mancare si hotul ar muri

Raspunsul a fost: puscarie intre 7 si 20 de ani...

bye

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate