Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Laptop cu linux

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Belphegorix

Belphegorix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.09.2006
As vrea sa cumpar acest laptop pe care sa rulez o distributie de linux (Fedora, Suse, Mandriva). As vrea sa va rog sa imi spuneti si mie daca as avea vreo problema cu recunoasterea si functionarea componentelor hardware.


Multumesc !!!

#2
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View PostBelphegorix, on Sep 26 2006, 13:50, said:

As vrea sa cumpar acest laptop pe care sa rulez o distributie de linux (Fedora, Suse, Mandriva). As vrea sa va rog sa imi spuneti si mie daca as avea vreo problema cu recunoasterea si functionarea componentelor hardware.
Multumesc !!!

Nu, n-ai avea. Folosesc laptopuri Dell de multi ani, e drept, din seria Latitude, dar cu recunoasterea hardwareul n-am avut niciodata probleme. A mers 'la cheie'.

In general, in afara de-un notebook Sony Vaio unde a trebuit sa setez manual rezolutia displayului ca era 1024 x 480, totul merge brici, pt Windows trebuie instalate drivere, blah, blah.

Ah da, o problema este totusi cu WLAN-ul, desi ti-l recunoaste din prima, nu merge cum trebuie (cel putin pe Ubuntu) si-a trebuit sa-mi instalez driverele apeland la ndiswrapper, dar nu e big deal.

#3
Catalin Iacob

Catalin Iacob

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 26.09.2006
E o problema majora zic eu cu Ubuntu (problema care e in general cu Dell-urile). Poate sa opreasca ceasul hardware lucru care cam duce la schimbarea placii de baza (unii au rezolvat cu scosul bateriei unii nu). Se spune si ca ar fi bug hardware la Dell deci ca nu ar fi vina Ubuntu. Cine stie....

Uite bug-reportul din Ubuntu (se pare ca problemele au aparut doar cu distributia asta):

https://launchpad.ne...6.15/ bug/43745

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate