Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cuart de 7,6 MHz

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
personalsputnik

personalsputnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2006
Salut.Am si eu nevoie de un cristal de cuart de 7,6 MHz sau o schema ceva care sa il "incropesc" din alt cristal cu divizare.Va rog mult, sunt cam nou in electronica.

#2
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

View Postpersonalsputnik, on Sep 25 2006, 22:47, said:

Salut.Am si eu nevoie de un cristal de cuart de 7,6 MHz sau o schema ceva care sa il "incropesc" din alt cristal cu divizare.Va rog mult, sunt cam nou in electronica.

Spune pentru ce ai nevoie de aceasta valoare si mai precis cat trebuie sa fie precizia acesteia. Valoarea care o ceri tu este mai greu de gasit/realizat prin divizare. O poti realiza cu ajutorul unei bucle PLL sau poti utiliza circuite de genul LT69xx daca nu ai nevoie de o precizie foarte mare.

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,405
  • Înscris: 03.12.2005
eu am cateva bucati de 7.372 smd-uri. astea "care este" sunt deja rezervate unei aplicatii, dar poti face plinul de la conex daca ti se pare suficient de apropiata valoarea sau suporta ceva plaja de valori aplicatia ta.

#4
personalsputnik

personalsputnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2006
Vreau sa realizez un codor stereo.Ma puteti ajuta cu scheme care includ cristale de cuart care sunt usor de gasit?

#5
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postpersonalsputnik, on Sep 26 2006, 04:46, said:

Vreau sa realizez un codor stereo.Ma puteti ajuta cu scheme care includ cristale de cuart care sunt usor de gasit?
Pai pune mana pe ce cristal gasesti si foloseste un divizor programabil ca cele de mai sus sa il aduci la valoarea necesara pilotului (19 si 38kHz).

Edited by SuperDuper, 26 September 2006 - 12:22.


#6
personalsputnik

personalsputnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2006
Stiti o firma unde pot sa fac pe comanda un cristal de cuart?

#7
personalsputnik

personalsputnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2006
CIrcuitul LTC6903 - 1kHz - 68MHz Serial Port Programmable Oscillator- poate inlocui un cristal de cuart de 7,6 Mhz pentru un codor stereo?

#8
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

View Postpersonalsputnik, on Sep 26 2006, 12:45, said:

Stiti o firma unde pot sa fac pe comanda un cristal de cuart?
SC. ROM-QUARTZ S.A. Calea Floreasca 169A, Sector 1, tel 2331861 [email protected]

#9
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Uite aici o schema de MPX encoder care foloseste un banal filtru ceramic de 455KHz .Filtrul asta se gaseste usor in telecomenzi , aparate de radio sau chiar la magazin.Schema foloseste un filtru cu 2 pini , dar ea poate fi usor modificata a.i sa utilizeze un filtru ceramic de 455KHz cu 3 pini (acesta fiind cel mai raspindit ) , dupa cum de vede in figura de mai jos :

http://i9.tinypic.com/2ikv1ia.gif

respectiv pentru filtrul cu 3 pini

http://i10.tinypic.com/29qks3m.gif

Am realizat acest codor si pot spune ca ofera performante remarcabile .Folosirea bobinelor (filtru notch pe 19KHZ la intrarile AO-ului precum si  filtrul LC de corectare a fazei semnalului de 19KHz ) determina obtinerea unor performante mult imbunatatite , fata  de schemele in care acestea au fost omise .

#10
personalsputnik

personalsputnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2006
Multumesc frumos Dexter_Dude.Cred ca am sa realizez schema respectiva.Ai putea sa ma ajuti si cu o poza de cablaj imprimat?Apropo, poti sa imi dai ceva detalii despre bobine (mod de realizare sau daca se cumpara)?Sunt foarte nou in electronica si orice ajutor ar fi binevenit.Tranzistorul de care este?Multumesc Frumos Frate

#11
personalsputnik

personalsputnik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2006
Conexiunile o/p si -ve, de la montajul filtrului se conecteaza in loc de pinii filtrului ceramic cu 2 pini?Ma apuc acum sa desenez cablajul, dar daca ai tu unul facut, ai putea sa mi-l trimiti? Yahoo! id:personalsputnik
Pe mine ma cheama Dinu Mihai Florin.Papa

#12
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Am cablajul.Ti-l trimit.

#13
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
BA 1404  :coolspeak:

#14
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
BA1404 suna prost de tot .Probabil daca se adapta filtrarea de la NJM2035 se obtineau rezultate mai bune da asa... Daca asculti numai ROCK e bun.

Edited by Dexter Dude, 30 September 2006 - 02:55.


#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostDexter Dude, on Sep 29 2006, 20:54, said:

BA1404 suna prost de tot .Probabil daca se adapta filtrarea de la NJM2035 se obtineau rezultate mai bune da asa... Daca asculti numai ROCK e bun.
Este adevarat, NJM este mai bun... oricum cat de bun poate fi un circuit ieftin TDM cu 38kHz.
Mai multe aici.
Interesanta schema cu filtrele de 455... Asemanator cu  asa ceva.
Oricum calitate mai buna se obtine cu un modulator balansat gen LM1496, ceva de genul:
[attachment=155205:attachment]

Edited by SuperDuper, 30 September 2006 - 07:53.


#16
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
era doar o idee..daca vreti calitate, treceti in standardul DAB  :lol:

#17
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostFLORIN_MX, on Sep 30 2006, 03:48, said:

era doar o idee..daca vreti calitate, treceti in standardul DAB  :lol:
Sigur ala este mai bun decat FM-ul?

Quote

Digital Audio Broadcasting or DAB is a technology for broadcasting audio programming in digital form that was designed in the late 1980s. The original objectives of converting to digital systems were to enable higher fidelity, greater noise immunity, mobile services, and new services, although the audio quality of stations in the UK is almost always worse than on FM, because 98% of stereo stations on DAB in the UK use a bit rate of 128 kbit/s with the MP2 audio codec, which has been shown to sound worse than FM.
...
A number of UK radio listeners are vocal about the bitrates used and their view that FM is better that DAB.

Citat de aici.

Edited by SuperDuper, 02 October 2006 - 05:41.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate