Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

tigania regala & pastrarea traditiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
ce parere aveti de recentul scandal

http://www.pressrevi...ential&ID=53690

se pare ca maritarea fetelor de 12-14 ani este ceva obisnuit in comunitatea exotica a tiganilor.
din cate stiu eu in Ro varsa minima la care te poti casatorii este de 16 ani (cu acordul scris al parintilor). ma intreb cum este posibil sa aiba loc asa ceva, pana la urma nu inteleg cum ofiterul de la starea civila da cu batul prin scripte.

sincer imi pare tare rau ptr fata respectiva, pana la urma nu este decat un biet copil fortat sa-si intrerupa copilaria, studii, etc din cauza unor prejudecatii si obiceiuri idioate.
dupa mine, in acest caz autoritatile ar trebui sa ia masuri iar nenea cioaba, birica & staff sa se aleaga cu ceva condamnarii penale.
lucrurile sunt cu atat mai grave cu cat intreaga poveste a avut loc cu girul autoritatilor si sub acoperirea unor marii personalitatii.

#2
Kugarth

Kugarth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 25.06.2003
"He wouldn't have done something against her will," said Vasile Ionescu, of the Roma Centre for public policies. "We must keep our traditions alive to keep intact our identity and to survive. It's immoral and dangerous to forbid a custom and no-one has the right to do that."
se pare ca se merge pe principiul "la ei nu se pune" ... ca ei nu e noi si nu se aplica aceleasi legi...

#3
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
dangerous.....ia uite frate...acuma ameninta si autoritatile...
sa treaca spir-ul si pe la ei.
si parca varsta cu acordul parintilor era 14.
chestia asta va rog sa o verificati.

#4
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Este o aberatie! Dar asta nu este primul caz, aproape toate casatoriile "tiganesti" au loc pe la 12-13 ani. Acest caz a fost mediatizat din cauza amplorii nuntii si pentru ca tatal fetei este chiar Florin Cioaba. Ar trebui bagat in inchisoare asa numitul imparat al tiganilor pentru a se da un exemplu comunitatii de rromi. Este incredibil ca asa ceva se mai intampla in secolul 21.

Poate ca autoritatile vor lua masuri mai ales ca subiectul este discutat si pe CNN. http://edition.cnn.c...y.ap/index.html

#5
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by Tarzy
sincer imi pare tare rau ptr fata respectiva, pana la urma nu este decat un biet copil fortat sa-si intrerupa copilaria, studii, etc  din cauza unor prejudecatii si obiceiuri idioate.
dupa mine, in acest caz autoritatile ar trebui sa ia masuri iar nenea cioaba, birica & staff sa se aleaga cu ceva condamnarii penale.
lucrurile sunt cu atat mai grave cu cat intreaga poveste a avut loc cu girul autoritatilor si sub acoperirea unor marii personalitatii.
studii, ce e aia? crezi ca ea a ajuzit vreodata de asa ceva :)

aia nici nu "stie" sa se semneze, sa scrie, sa citeasca, stiu doar sa numere banu`

Daca tot vor s-o tina pe a lor traditie , de ce dracu` tre sa treaca pe la starea civila? ca oricum ii doare-n calcai de acte, buletine, au tribunalu` lor ..., sa-si faca propriul oficiu de casatorii

#6
Swap

Swap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 28.07.2003

Quote

Originally posted by raiiar
dangerous.....ia uite frate...acuma ameninta si autoritatile...
sa treaca spir-ul si pe la ei.
si parca varsta cu acordul parintilor era 14.
chestia asta va rog sa o verificati.
varsta normala este 18 ani
ai voie de la 16 ani cu dispensa (aprobare Primarie, Prefectura, etc ...)
de la 14 ani nu ...

#7
iarmarock

iarmarock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.08.2003
nu ii urasc ca etnie
ii urasc doar pe cei care mi-au spart spalatoria de 2 ori si mi-au furat haine de acolo

imi aduc aminte de un student african care se pisa in fata usii camerei lui din camin
"la noi acasa asa facem"
du-te'n mata acsa si invata la umbra baobabului

ar trebui sa fie niste sanctiuni
nu numai impotriva celor implicati direct in eveniment

o sa fie ?
nu
wuwernul lui nastase n-are coaie

daca ar avea ar fi mai multe de rezolvat

au vuit ziarele o sapatamana inainte si nici un organism al statului nu s-a sesizat

cum se oficiaza o cununie religioasa fara acte la primarie?

cum sa fi fost ministru de interne si sa fi nash la v.i.p-ul comunitatii cu % maxim la infractionalitate

daca erau bengosi wuwernatntii foloseau prilejul sa puna picioru in prog la minorotetea tiganeasca si sa repare imaginea sifonata de tiganii care au umblat prin europa:
"va invitam sa ne consiliati spre rezolvarea problemelor acestei minoritati etnice"
putea sa fie o campanie in presa de afara, sa inteleaga austriacul de rand ca cei care au mancat lebedele in viena nu trebuie indentificatii cu natiunea din care s-a ridicat Brancusi, Enescu, Cioran, Eliade, Nadia...

o astfal de campania putea fi finantata cu fondurile pe care se zice ca pedesereul le directioneaza spre mass media autohtona sa faca imagine buna pentru alegerile care vin.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate