Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar trebui sa ma coste o incar...

ce acte sunt necesare la inregist...

stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...
 Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...

Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie
 Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...
 Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v
 

Calatorii... virtuale.

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Idee, idee! Faceti loc!  

Reflectand la bugetul meu ce stagneaza pe 0, dar dorindu-mi foarte mult sa "calatoresc", sa cunosc noi tari ma gandeam sa iau frumusel atlasul in mana si sa spun "Azi voi calatori ...  :rolleyes:  AICI!"

Mai exact, fiecare poate propune un continent si apoi o tara si in decurs de cateva zile sa aflam impreuna cat mai multe lucruri despre ea.  :proud:  Punem poze, articole despre ce am descoperit interesant si despre care ar putea fi atractiile in eventualitatea in care (Doamne ajuta!  :worthy: ) am avea ocazia sa vizitam acea tara. Bineinteles, cei care au facut-o deja vin cu experiente si impresii proprii.
Putem propune categorii care sa ghideze "calatoria", cum ar fi: civilizatie, dezvoltare tehnologica, cultura (tot ce tine de acest domeniu: pictura, literatura, muzica, arta cinematogfrafica-> reprezentanti si tendinte), traditii, obiceiuri.
No, eu oricum voi face acest demers si daca mai e cineva la fel de pasionat de calatorii, fie ele si virtuale, cu atat mai bine.  :bigwhitegrin: Nu numai ca va fi o modalitate buna de a ne imbogati cunostintele dar va fi si un exercitiu de imaginatie.  :rolleyes:
Cred ca excursiile facute recent mi-au dat un "dor de ducaaaaaa".   :mellow:

Edited by Epurica, 17 August 2006 - 15:43.


#2
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006
OK! Eu te sustin!  :coolspeak:
Asa ca scoate atlasul...!!!

#3
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAdi_B, on Aug 17 2006, 17:02, said:

OK! Eu te sustin!  :coolspeak:
Asa ca scoate atlasul...!!!

:peacefingers:

Sa vedem... Aleg ceva light.. Europa.  :rolleyes:
Cine sare cu tara?  :photo:

Attached Files



#4
tonio

tonio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.01.2006
Sper sa ne jucam mai multi decat 3...Hai ca sar eu cu tara...Buun! Hai sa iau una nici foarte vizitata, nici uitata de lume...Sa zicem ...Olanda! Hai sa vedem ce se alege de sabotii, lalelele si morile ei! Sa vedem cati dintre romanii forumului au vizitat olanda si ce stiu ei despre ea.... Eee?

#5
hipppaul

hipppaul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 13.01.2005

View Posttonio, on Aug 17 2006, 18:06, said:

Sper sa ne jucam mai multi decat 3...Hai ca sar eu cu tara...Buun! Hai sa iau una nici foarte vizitata, nici uitata de lume...Sa zicem ...Olanda! Hai sa vedem ce se alege de sabotii, lalelele si morile ei! Sa vedem cati dintre romanii forumului au vizitat olanda si ce stiu ei despre ea.... Eee?
am fost eu acum 2 ani  :peacefingers: am stat 4 zile in rotterdam la un fost coleg de facultate. am remarcat autostrazile ce duc spre rotterdam. orasul e f fain - reconstruit dupa razboi (se pare ca au angajat o multime de arhitecti cu idei noi la vremea respectiva - prin urmare sint tot felul de cladiri/constructii ciudate). oamenii maninca la greu cartofi prajiti cu maioneza si un fel de sarlota (probabil de-aia-s asa babane fetele din zona :D), au jde feluri de bere (inclusiv cu arome de capsuni si alte cele...). in rotterdam am trecut pe linga citeva coffee shop-uri (sint sigur ca stiti ce-s alea :) ) dar n-am avut curiozitatea de a pasi inauntru si de a testa, printr-un cartier cu cladiri/case gen brooklyn (sau ce insinueaza filmele americane ca ar fi brooklyn) si printr-un parculet dragut si linistit care are in mijloc un turn partial vizitabil (turn de televiziune cred). am mai vazut si un fel de ponton linga care erau trase zeci de iole, mini-iahturi, barci cu pinze etc. am facut piata (la ei piata de legume este ambulanta - de 2 ori pe saptamina vin citeva zeci de comersanti, de regula de alte nationalitati - multi turci de exemplu; in rest am inteles ca olandezii se aprovizioneaza la sfiristul saptaminii. simbata se duc la supermarket - de multe ori cu masina - si isi umplu portbagajul pentru urmatoarea saptamina.) dupa ora 5 dupa-masa nu mai prea gasesti nimic deschis - de magazine vorbesc. ah, si tinerii ies adesea in cluburi/baruri dar stau in fata acestora, pe trotuar, care in picioare care pe jos. la taclale, la baute etc.

la citiva km de rotterdam am vizitat kinderdijk, locul cu cele mai multe mori de vint din olanda (citeva dintre ele locuite). liniste, canale, mori de vint, citeva rate, turisti si o caldura ingrozitoare. ne-am relaxat pe un mic ponton cu picioarele in apa dupa care am baut o bere la una din putinele terase aflate in orasel (daca poate fi numit asa). tot acesta a fost singurul loc unde am vazut saboti linga usa unei case.

am mai vizitat in fuga amsterdamul: am dat o raita  prin red light district, ocazie cu care am facut o fotografie (desi amicul meu imi spusese sa fiu totusi cu ochii in patru), moment in care a iesit dintr-un stabiliment o madama de moravuri nu foarte grele care a inceput sa strige "one more! one more and i'll kick your ass!". m-am facut nestiutor si am tulit-o. am trecut pe linga muzeul madamme tussaud si pe linga zecile (sutele?) de porumbei din piata respectiva. am mai remarcat o uriasa "parcare" de biciclete pe citeva nivele, chiar linga gara. n-am vazut nici macar o bicicleta legata/inlantuita.

in sfirsit, am mai vizitat delft, un micut orasel cu aspect oarecum medieval, unde am mincat o inghetata la una din cele 2-3 mari terase din centrul orasului si am savurat o plimbare pe linga alte canale ce trec prin oras. si aici liniste si caldura mare :D

cam asta a fost olanda mea  :)

#6
...easca

...easca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 21.06.2005
Frumos topic, excelenta idee, pacat ca nu se inghesuie lumea. Am sa stau cu un ochi pe el, cand veti ajunge la o tara vazuta de mine, am sa scriu si eu ce stiu, eventual poze.

#7
Adi_B

Adi_B

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 04.01.2006

View Post...easca, on Aug 29 2006, 18:18, said:

Frumos topic, excelenta idee, pacat ca nu se inghesuie lumea. Am sa stau cu un ochi pe el, cand veti ajunge la o tara vazuta de mine, am sa scriu si eu ce stiu, eventual poze.

Nu e nevoie sa astepti! Fiind vorba de calatorii virtuale poti spune si ce ai vrea sa vizitezi intr-o anumita tara in care inca nu ai ajuns, iar cei care au fost iti vor impartasi din experienta lor!

Eu de exemplu as vrea sa vad in Amsterdam, pe langa faimosul Red Light District  :D , si Casa Memoriala Rembrandt! Am citit despre ea ca a fost restaurata in 1908 si transformata in muzeu. In incaperile casei sunt expuse peste 250 de lucrari (gravuri) ale pictorului.

#8
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAdi_B, on Aug 30 2006, 12:29, said:

Nu e nevoie sa astepti! Fiind vorba de calatorii virtuale poti spune si ce ai vrea sa vizitezi intr-o anumita tara in care inca nu ai ajuns, iar cei care au fost iti vor impartasi din experienta lor!

Eu de exemplu as vrea sa vad in Amsterdam, pe langa faimosul Red Light District  :D , si Casa Memoriala Rembrandt! Am citit despre ea ca a fost restaurata in 1908 si transformata in muzeu. In incaperile casei sunt expuse peste 250 de lucrari (gravuri) ale pictorului.

Doi amici pleaca in curand in Amsterdam. Abia asteapta prajiturele cu weed in ele  :rolleyes: iar eu povestirile lor. Ce am mai aflat: cica in unele baruri exista o asa numita camera neagra, in fata careia exista un tonomat de prezervative. Iei, intri, iti faci de cap, iesi.  :w00t:
Cica au ei un Mos Craciun al lor, care vine pe vapor si nu cu o sanie trasa de reni.  :mellow:

Edited by Epurica, 08 September 2006 - 18:53.


#9
paronia

paronia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.08.2006
daca tot va place asa mult sa calatoriti virtual :) ..mie nu prea imi place..as vrea sa vad cu okii mei dar ideea eset bu8na pt ca te ajuta sa stii mai bine unde vrei sa mergi :)

in fine...caut un loc in Norvegia..nu mai stiu cum se numeste..ceva de genul "peikistolen..sau peikistolern"..etc...daca aveti o harta mai buna la indemana si ve pueti uita. ..merci,.

daca ajuta cu ceva dau si un indicu...este locul ala faimios unde un bolovan oval sta suspendat intre doi pereti la o inaltime destul de mare....aprox 1000 de metri.

Merci :)

#10
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postparonia, on Sep 15 2006, 17:26, said:

daca tot va place asa mult sa calatoriti virtual :) ..mie nu prea imi place..as vrea sa vad cu okii mei dar ideea eset bu8na pt ca te ajuta sa stii mai bine unde vrei sa mergi :)

in fine...caut un loc in Norvegia..nu mai stiu cum se numeste..ceva de genul "peikistolen..sau peikistolern"..etc...daca aveti o harta mai buna la indemana si ve pueti uita. ..merci,.

daca ajuta cu ceva dau si un indicu...este locul ala faimios unde un bolovan oval sta suspendat intre doi pereti la o inaltime destul de mare....aprox 1000 de metri.

Merci :)

... si mai multe, in general.
Ne multumim si noi, cel putin unii dintre noi, cu ce avem momentan. Adica o conexiune la internet.  :lol:
I will search. :ninja:

#11
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Deci  si pana la urma nu ne mai plimbam in EVROPA,bre?Sau "atacam" India?

No,io zic ca inca ne plimbam la Europa .Va spun ceva,e foarte adevarat si sa nu radeti de mine,dar eu nu am mers decat o data in viata mea pana la Varna,in Bulgaria si atat.Asa ca initiativa de a calatori virtual mi se pare demna de tot respectul si felicitari celui ce a propus-o.
Bun si acum as vrea sa merg olecuta pana in Elvetia,sa inconjur lacul Constanta si sa urc putinel in Alpi,sa admir de acolo frumusetea muntilor,sa halesc pana mi se face rau ciocolata Milka de la mama ei de acasa si sa-mi cumpar un Tissot....d-ala adevarat....
Atat pentru azi....revenim cu picioarele pe pamant,ca e vineri si incepe week endul...pe care doresc va doresc sa-l aveti la superlativ!

#12
djidji_thebest

djidji_thebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 29.12.2006
Pfii ce scurt topicul asta... Ma gandeam ca nu o sa am timp sa il citesc... Ia mai completati cei ce aveti cu ce :) Ca eu nu am trecut granita inca :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate