Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

ce inseamna "double conversion"?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Pe radioul pe care tocmai l-am primit scrie "SW double conversion". Ce inseamna asta ? Ce are pe undele scurte ?

#2
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
are 2 schimbari de frecventa (intermediare), rezultat - amplificare si sensibilitate sporite

#3
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Aha, mersi.Dar cam din ce an a fost introdusa chestia asta cu double conversion.Radiourile din 70,80 or avea asa ceva? Ma gandeam la Selena sau Gloria. Gloria cre ca nu are :(

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Are 2 schimbari de frecventa care duc la o comportare mai buna la intermodulatie cu posturi apropiate (elimina frecventele imagine) si permite receptia cu banda audio normala sau ingusta cu filtratrea in domenul frecventei intermediare, nu dupa detectie cand este prea tarziu (am avut un radio cu asa ceva si pe narrow era surprinzator de linistit ca paraziti).
Cum filtrele de FI sunt fixe prin modificarea frecventei celui de-al doile oscilator se realizeaza f. simplu mutarea FI2 astfel incat sa ramana numai o portiune mai ingusta de banda (din cei 9-10kHz reglementari in AM).

Edited by SuperDuper, 01 August 2006 - 23:02.


#5
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
mersi mult de explicatie.Am intels.Ca esenta:double conversion face o selectie mai buna, adik nu lasa sa treaca spre etajul final toti parazitii, doar postul care se aude mai puternic, adik se stabilizeaza pe postul respectiv. Acum imi dau seama ca Gloria sigur nu are double conversion pt ca daca ascult Radio China International se aude pe fundal cateodata shi o lalaiala arabeasca. Presupun ca un double conversion elimina chestia asta.

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postaugustin87r, on Aug 1 2006, 17:07, said:

mersi mult de explicatie.Am intels.Ca esenta:double conversion face o selectie mai buna, adik nu lasa sa treaca spre etajul final toti parazitii, doar postul care se aude mai puternic, adik se stabilizeaza pe postul respectiv. Acum imi dau seama ca Gloria sigur nu are double conversion pt ca daca ascult Radio China International se aude pe fundal cateodata shi o lalaiala arabeasca. Presupun ca un double conversion elimina chestia asta.
Da, cam asa ceva. Numai ca este foarte util cand ai un semnal utl slab si altul puternic "parazit" foarte aproape de el, la un multiplu al frecventei intermediare (la aparatele cu FI unice). Eliminarea semnalului nedorit dar puternic se face mai usor in lantul de filtrare...

#7
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
E buna chestia. Oricum pt unde scurte modulul SSB e cel mai bun.relegezi acolo fin de tot.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate