Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Confuzie intre modelele WS si CW la TV Samsung SlimFit

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
.M1r0n

.M1r0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2006
Intentionez sa cumpar in cateva zile un Televizor Samsung SlimFit (cu imagine panoramica 16:9). Pe diferite siteuri de cumparari Online am gasit aceleasi modele dar cu o diferenta: la unele televizoare prefixul codului era "WS" pe cand la altele era "CW". Doar prefixul era diferit in rest codul era la fel (Ex: WS32Z409P si CW-32Z409P). Acum nu stiu daca este vreo difeneta tehnica sau doar de cod(sa depinda de felul magazinului, importatorului...etc). Deci practic este vreo diferenta intre cele 2 modele? Si merita aceasta tehnologie SlimFit...prezinta probleme de geometrie, imagine, etc?

                                                                                                                                  Multumesc

#2
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Post.M1r0n, on Jul 23 2006, 13:14, said:

Intentionez sa cumpar in cateva zile un Televizor Samsung SlimFit (cu imagine panoramica 16:9). Pe diferite siteuri de cumparari Online am gasit aceleasi modele dar cu o diferenta: la unele televizoare prefixul codului era "WS" pe cand la altele era "CW". Doar prefixul era diferit in rest codul era la fel (Ex: WS32Z409P si CW-32Z409P). Acum nu stiu daca este vreo difeneta tehnica sau doar de cod(sa depinda de felul magazinului, importatorului...etc). Deci practic este vreo diferenta intre cele 2 modele? Si merita aceasta tehnologie SlimFit...prezinta probleme de geometrie, imagine, etc?
                                                                                                                                Multumesc
Sunt 2 feluri de TV SlimFit - unele cu formatul 16:9 si altele cu 4:3. Atentie la cumparare - eu oricum nu cunosc modelele alea.
Personal am vrut sa imi iau unul HDTV de 27'' dar cand am pus mana pe el sa il ridic in magazim m-am razgandit - imi trebuiau 2 oameni sa il car.
Imaginea nu avea distorsiuni, este mai scurt decat unul normal (era un Toshiba de 27'' langa el).
O imagine mai buna avea un Sony SuperFinePitch (nu alea normale), dar era in alta categorie de pret.
Mi-am luat LCD pana la urma.

Edited by SuperDuper, 24 July 2006 - 04:02.


#3
.M1r0n

.M1r0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2006

View PostSuperDuper, on Jul 24 2006, 04:56, said:

Sunt 2 feluri de TV SlimFit - unele cu formatul 16:9 si altele cu 4:3. Atentie la cumparare - eu oricum nu cunosc modelele alea.
Personal am vrut sa imi iau unul HDTV de 27'' dar cand am pus mana pe el sa il ridic in magazim m-am razgandit - imi trebuiau 2 oameni sa il car.
Imaginea nu avea distorsiuni, este mai scurt decat unul normal (era un Toshiba de 27'' langa el).
O imagine mai buna avea un Sony SuperFinePitch (nu alea normale), dar era in alta categorie de pret.
Mi-am luat LCD pana la urma.


Merci pentru raspuns...dar tot nu am aflat care-i diferenta intre cele doua modele (ambele fiind de 32'' in format 16:9) - cele cu prefixul codului "WS" si cele cu "CW". Ma poate ajuta cineva? Si e bine sa aiba tehnologia HD, merita? :)

#4
.M1r0n

.M1r0n

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.07.2006
Deci poate sa ma ajute cineva? :)

#5
Rino

Rino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.10.2006

View Post.M1r0n, on Jul 24 2006, 22:44, said:

Deci poate sa ma ajute cineva? :)
      Colegul forumist nu a terminat de fapt acea idee cu care incepuse, cu aceasta ocazie am sa imi permit eu sa o termin. Ceea ce vroia sa spuna este ca W - vine de la WIDE adica 16:9, iar C nu stiu de la ce vine dar sunt mai mult ca sigur ca e vorba de formatul 4:3.
       In ultimul timp ma bate capul sa imi fac si eu un asemenea cadou de Craciun insa vreau sa ma informez mai mult in domeniu. Toata lumea vede acest SlimTV Samsung ca pe o varianta ieftina  si buna atunci cand si-ar dori o plasma sau LCD.
        Cei ce cunosc mai mult despre acest subiect ii rog sa posteze in continuare sa ma luminez si eu.  :D

#6
miniteh

miniteh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 29.11.2005
Salut,
Intr-adevar este o diferenta intr cele doua notatii si asa cum s-a subliniat si in alte posturi, se pare ca la Samsung, s-a standardizat de la o vreme notatia modelelor tv. Asa ca tot ce are prefixul WS urmat de cifre si litere este format 16:9, iar ce are prefixul CW urmat de cifre si litere este format 4:3. Exemplu WS32Z409 este ecran WideScreen cu diagonala de 32" si modelul Z409. In general tot ce ai sa vezi cu dimensiuni de 32", 36", 42", sint ecrane Wide Screen. Nu am un astfel de tv, deci nu pot sa-ti spun prea multe despre el, doar ca se pare, ca e ultima batalie intre CRT si LCD sau plasma, inainte de a se renunta la fabricarea tv cu CRT. Mie personal mi-a placut cum se vede la el si pentru banii care ii dai, senzatia e comparabila cu o plasma, dar la alt pret. Consumul e mai mare, probabil datorita circuitelor electronice care au aparut in plus, pentru compensarea distorsiunilor imaginii, care apar prin scurtarea ecranului si probabil prin schimbarea unghiului de deflexie. Modelul care l-am vazut eu statea bine cu focalizare si convergenta, dar nu mi-am putut da seama de distorsiunile geometriei, pentru ca era pe un film in magazinul respectiv, nu pe o mira sau imagine statica. Uni aici pe forum s-au plins, ca aud ceva zgomot in interiorul tv-ului, ceva in genul unei vibratii de trafo, sau a socurilor de filtraj de pe intrarea de retea. Cam atit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate