Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...
 1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...
 Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...
 Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

Facultatea potrivita pentru softw...

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 

Bioluminiscenta

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Golem

Golem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 17.01.2004
Am citit undeva ca in prezenta oxigenului, doua enzime luciferina si luciferaza pot produce lumina...Este posibil ca acesta sa fie sistemul de iluminat al viitorului...Am experimentat iluminatul pe LED-uri si am conceput si construit becuri care functioneaza la 220V pe LED-uri...

#2
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

View PostGolem, on Jul 22 2006, 01:58, said:

Am citit undeva ca in prezenta oxigenului, doua enzime luciferina si luciferaza pot produce lumina...Este posibil ca acesta sa fie sistemul de iluminat al viitorului..


Licuricii asa functioneaza.

#3
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005
Faza cu LED_urile este deja demult pe piata....si este destul de avantajoasa facand referire la consum...acum depinde de intensitatea luminoasa a ledurilor pe care le folosesti.

#4
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View PostPaul_l, on Jul 22 2006, 01:28, said:

Licuricii asa functioneaza.
Numai ca ti-ar trebui o frema de cateva milioane de licurici pentru lumina din casa :)

#5
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Este posibil ca acesta sa fie sistemul de iluminat al viitorului
Este deja aplicat :) E sub forma unor panouri mari cat un perete care dau o lumina colorata cum vrei tu. Ca sa nu mai zic ca sub acelasi principiu au aparut cele mai noi tehnologii de fabricatie a monitoarelor.

Quote

Am experimentat iluminatul pe LED-uri si am conceput si construit becuri care functioneaza la 220V pe LED-uri...
Bravo tie...

#6
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005

Quote

Este posibil ca acesta sa fie sistemul de iluminat al viitorului
Este deja aplicat :) E sub forma unor panouri mari cat un perete care dau o lumina colorata cum vrei tu. Ca sa nu mai zic ca sub acelasi principiu au aparut cele mai noi tehnologii de fabricatie a monitoarelor.

Quote

Am experimentat iluminatul pe LED-uri si am conceput si construit becuri care functioneaza la 220V pe LED-uri...
Bravo tie...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate