Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Programare cipuri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
copierservice

copierservice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2005
Salutare fratilor ...
Hai sa va spun problema mea: eu ma ocup de depanarea echipamentelor de birotica (copiatoare, faxuri, imprimante etc)... Precum probabil stiti, multe branduri si-au protejat cartusele la refilare prin adaugarea unui cip pe cartusul de toner (se mai folosesc si fuzibili - chestie simpla..etc)...
Pina acum am reusit sa reprogramez doar cipurile pentru Samsung SCX 4720/4520 (acestia folosesc o memorie 24C04 ... usor de citit/rescris).
Brandul Minolta, Lexmark si HP folosesc ca memorie integratul DS2432(1Wire - Dallas Semiconductor) ... din cite am inteles DS2432 nu se poate rescrie...bun...dar au aparut cipurile contrafacute care folosesc in loc de DS2432 un PIC16F684 sau alte modele de pic...acestea au inscris in memorie un program (emulator) care pacaleste imprimanta ...adica aceasta interpreteaza cipul cu PIC ca fiind un veritabil DS232-1Wire ...
Am cautat pe tot netul dar nu am gasit cum pot reprograma aceste cipuri ... am vazut la rusi o interfata pe care am construit-o si reusesc sa citesc cipurile dar pt. rescriere nici un rezultat!
Daca ati incercat, sau pur si simplu daca va intereseaza subiectul astept raspunsuri ... si o sa completez pe parcurs si cu alte date (scheme , soft, etc).
:worthy:

#2
TES

TES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 16.01.2005

 copierservice, on Jul 21 2006, 10:01, said:

Brandul Minolta, Lexmark si HP folosesc ca memorie integratul DS2432(1Wire - Dallas Semiconductor) ... din cite am inteles DS2432 nu se poate rescrie...bun...dar au aparut cipurile contrafacute care folosesc in loc de DS2432 un PIC16F684 sau alte modele de pic...acestea au inscris in memorie un program (emulator) care pacaleste imprimanta ...adica aceasta interpreteaza cipul cu PIC ca fiind un veritabil DS232-1Wire ...
Am cautat pe tot netul dar nu am gasit cum pot reprograma aceste cipuri ... am vazut la rusi o interfata pe care am construit-o si reusesc sa citesc cipurile dar pt. rescriere nici un rezultat!
Daca ati incercat, sau pur si simplu daca va intereseaza subiectul astept raspunsuri ... si o sa completez pe parcurs si cu alte date (scheme , soft, etc).
:worthy:

DS2432 nu se poate rescrie doar daca este activat modul eprom (1->0) sau daca este activat criptarea.
Eu am vazut doar dou tipuri de cop. 1300, si inca unu nu mai amintesc tipul, la care a fost activat modul eprom numai la 0-3F (aici este nr de serie si atat, nu se modifica) partea 40-7F este liber funcionand ca eeprom, se poate rescrie de cate ori vrei, si nu era activat criptarea.
Programul care este free, rusesc poate sa citeasca numai, de scris nu (nu este implementat, poate numai in
versiunea comerciala !!??)
Eu am scris pe a mea pe un emulator de 8051 pe baza exemplei date la dallas si functineaza, intre exemple este si versiune pt pic daca pt tine este mai convenabil.
Daca vrei PC -> DS atunci foloseste convertorul dallas RS232->DS1wire la care este scris si exemplele
dat de dallas.

Bafta.

#3
bogdicy

bogdicy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.03.2005
Sal.Am si eu 2 cartuse Samsung SCX 4720D3/D5  .Am inteles ca tu stii sa faci reprogramarea.Am si eu programator pt 24c04 dar nu stiu ce trebuie bagat ca soft in acest eeprom.
Daca ai tu acel fisier care trebuie scris in el pls dami si mie si astept mai multe detalii despre rescrierea cipului acesta.
Multumesc

#4
copierservice

copierservice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.10.2005
se rezolva ...
cu respect !

#5
pboby

pboby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.01.2004

 copierservice, on Mar 19 2007, 14:39, said:

se rezolva ...
cu respect !


Am o imprimata multifunctionala SAMSUNG SCX-4520 cu toner model  Samsung SCX 4720D3/D5

Am vazut ca ai reusit sa reprogramezi aceste chipuri si as vrea sa ma ajuti si pe mine

De unde pot sa cumpar programator compatibil si ce soft trebuie sa folosec

Iti Multumesc


http://forum.softped...t...=151793&hl=

#6
kdaniel

kdaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.02.2007
Salutare,

Am cautat pe tot netul o solutie pentru problema pomenita... si sunt mandru ca am gasit-o acasa!

As avea totusi o intrebare/rugaminte... se poate posta cumva o imagine cu ce trebuie scris pe chip pentru a-l reprograma(pentru o imprimanta Konica Minolta PP 1300W)... eventual un mic "tutorial"?

Multumesc,
Daniel

#7
negru_mihai

negru_mihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.04.2007
Mai baieti ajutati-ma si pe mine ca de vreo saptamana jumate ma tot chinui cu programatoare seriale si eeproame si tot nu o scot la capat. Am gasit pana si continutul pe care sa-l scriu in cip la samsung scx4200 da nu pot nici macar sa citesc cipul. Aveti habar de ce (si daca da imi spuneti si mie :console: )?

#8
lucian_ava

lucian_ava

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 22.01.2005

 copierservice, on Jul 21 2006, 10:01, said:

Salutare fratilor ...
Hai sa va spun problema mea: eu ma ocup de depanarea echipamentelor de birotica (copiatoare, faxuri, imprimante etc)... Precum probabil stiti, multe branduri si-au protejat cartusele la refilare prin adaugarea unui cip pe cartusul de toner (se mai folosesc si fuzibili - chestie simpla..etc)...
Pina acum am reusit sa reprogramez doar cipurile pentru Samsung SCX 4720/4520 (acestia folosesc o memorie 24C04 ... usor de citit/rescris).
Brandul Minolta, Lexmark si HP folosesc ca memorie integratul DS2432(1Wire - Dallas Semiconductor) ... din cite am inteles DS2432 nu se poate rescrie...bun...dar au aparut cipurile contrafacute care folosesc in loc de DS2432 un PIC16F684 sau alte modele de pic...acestea au inscris in memorie un program (emulator) care pacaleste imprimanta ...adica aceasta interpreteaza cipul cu PIC ca fiind un veritabil DS232-1Wire ...
Am cautat pe tot netul dar nu am gasit cum pot reprograma aceste cipuri ... am vazut la rusi o interfata pe care am construit-o si reusesc sa citesc cipurile dar pt. rescriere nici un rezultat!
Daca ati incercat, sau pur si simplu daca va intereseaza subiectul astept raspunsuri ... si o sa completez pe parcurs si cu alte date (scheme , soft, etc).
:worthy:

salut. foarte interesant subiectul. te rog, daca se poate sa detaliezi sau sa pui niste link-uri
cu documentatie. m-ar interesa scx4200. multumesc
oare de ce nu pot sa dorm la ora asta?

#9
vs02rjn

vs02rjn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2005

 copierservice, on Jul 21 2006, 10:01, said:

Brandul Minolta, Lexmark si HP folosesc ca memorie integratul DS2432(1Wire - Dallas Semiconductor) ... din cite am inteles DS2432 nu se poate rescrie...


Salut!
Stie cineva sigur daca lexmark foloseste tot DS2432?
Adica la lex e230 tonerul are un chip cu capsula corespunzatoare (usop) si pinii de gnd si date se potrivesc, dar nu are nici o serie pe el (normal)

Deci! A mai incercat cineva sa citeasca / rescrie chipurile de la lexmarkuri?

As mai vrea ceva info despre ce trebuie rescris in el? Pur si simplu pun toate locatiile de mem pe zero... sau cum?

PS Am sa incerc si eu marea cu degetul... :D

#10
vs02rjn

vs02rjn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.11.2005
salut!

am reusit sa citesc ds2432-ul.
dar... ce ar trebui sa modific in cele doua pagini care nu sunt protejate la scriere ca sa-l resetez?
l-am citit inainte si dupa ce am printat cateva pagini si nu s-a modificat nimic in mem....
stie cineva care-i faza?       singura asociere care am reusit s-o fac a fost serial number-ul tonerului care e scris in primii 5 octeti din prima pagina.

#11
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007
salut are cineva imprimanta epson DX3800 am ecceiasi problema cu cipurile de pe cartuse.Are cine vreo schema de reseter

#12
petike779

petike779

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.10.2007

 copierservice, on Jul 21 2006, 09:01, said:

Salutare fratilor ...
Hai sa va spun problema mea: eu ma ocup de depanarea echipamentelor de birotica (copiatoare, faxuri, imprimante etc)... Precum probabil stiti, multe branduri si-au protejat cartusele la refilare prin adaugarea unui cip pe cartusul de toner (se mai folosesc si fuzibili - chestie simpla..etc)...
Pina acum am reusit sa reprogramez doar cipurile pentru Samsung SCX 4720/4520 (acestia folosesc o memorie 24C04 ... usor de citit/rescris).
Brandul Minolta, Lexmark si HP folosesc ca memorie integratul DS2432(1Wire - Dallas Semiconductor) ... din cite am inteles DS2432 nu se poate rescrie...bun...dar au aparut cipurile contrafacute care folosesc in loc de DS2432 un PIC16F684 sau alte modele de pic...acestea au inscris in memorie un program (emulator) care pacaleste imprimanta ...adica aceasta interpreteaza cipul cu PIC ca fiind un veritabil DS232-1Wire ...
Am cautat pe tot netul dar nu am gasit cum pot reprograma aceste cipuri ... am vazut la rusi o interfata pe care am construit-o si reusesc sa citesc cipurile dar pt. rescriere nici un rezultat!
Daca ati incercat, sau pur si simplu daca va intereseaza subiectul astept raspunsuri ... si o sa completez pe parcurs si cu alte date (scheme , soft, etc).
:worthy:
Salut. Eu am un lexmark 2400W magicolor, acesta ce fel de cip foloseste? Se poate rescrie?
Mersi

#13
bobyca2003

bobyca2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 04.02.2006
O mica informatie...sper sa nu deranjez...
Imprimantele mai moderne,de care pomeniti voi,folosesc la cartuse ,microcontrolere,Acestea au uncorporate un mic procesor si o mica memorie ,e un fel de mini pc.Aceste microcontrolere pot fi setate,un bit dintr-un registru,pentru a putea fi numai citite sau chiar de a nu fi macar citite,microcontrolerul poate fi reutilizat doar dupa ce se da un reset,se sterge toata memoria.
Sunt doua mari categorii de microcontrolere: cele din categoria pic,care din trebuie o tensiune de 12v ptr a putea fi arse,si cele din categori avr,Atmel care se "ard " la 5v.Pentru a scrie avr-uri eu am o un montaj super simplu care-l pun la paralela ...nici alimentare nu trebuie.Puteti face si fara rezistente,totusi nu va recomand,iar cuartzul nu e obligatoriu,are ceas intern.
Pentru programat folositi twinavr,din al carui help e si acesta imagine,sau bascom avr,dar la bascom va uitati in help sa ce leaga altfel pinii.
Cel mai important este programul,care nu stiu cum de a-ti gasit,ca si pe maine ma rugat mai demult un amic...
Oricum ...am sa urmaresc acest post

Attached Files



#14
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006
Salutari tuturor am si io o imprimanta epson dx4000 si am cartusu negru gata si cele color pline dar nu le pot folosi deoarece nu merge daca e gata alb negru sale folosesc nici pe cele color ma poti ajuta de rog copierservice sa imi decodez/scot/ard face ceva cu cipu ala nenorocit? cartusul alb negru este T0711 multumesc

#15
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Am si eu o intrebare pentru cei priceputi:
Cum conectez memoria 24c04 (de la o imprimanta Samsung 4200) la un programator? Ca sa ma fac mai bine inteles am demontat cartusul si am scos placta din el. Cum conectez placuta la programator ?

#16
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
scump, dar dacă nu vrei să te apuci să dezlipești cipul...:
Attached File  ghearaDIP8_SOIC8.jpg   11.5K   608 downloads

#17
KINDERU56

KINDERU56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 28.10.2007

 fonrabie, on Dec 25 2007, 01:26, said:

Salutari tuturor am si io o imprimanta epson dx4000 si am cartusu negru gata si cele color pline dar nu le pot folosi deoarece nu merge daca e gata alb negru sale folosesc nici pe cele color ma poti ajuta de rog copierservice sa imi decodez/scot/ard face ceva cu cipu ala nenorocit? cartusul alb negru este T0711 multumesc

daca ai rezolvat problema e ok daca nu incearca aici:http://www.inkshop.bizoo.ro/vanzare/cat/159/Refill-Kit+EPSON
eu am cumparat pentru un DX3800 si functioneaza perfect

Edited by KINDERU56, 24 March 2008 - 02:01.


#18
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Daca nu vreau sa deslipesc chipul ce sa fac ? si ce e scump ? Nu am inteles nimic. Fii mai explicit te rog.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate