Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.
 Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...

Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024
 Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...

Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?
 Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 

2003 Dodge Viper

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Iata noul model Viper 2003. Anul acesta se inmplinesc 10 ani de la lansarea pe piata a Dodge Viper. Stiu ca multi in RO si nu numai sint fanatici dupa acesta masina, probabil cea mai performanta masina sport americana.
  Specificatii tehnice:
- 8.3 L, V10  :eek:
-500 cai putere  :rolleyes:
   Pretul de vinzare: de la $ 83,000 ,rezonabil( bineinteles in comparatie cu modelele sport italiene).
   So, daca ar fi de ales ce v-ar tenta mai mult, un Viper sau una
sport, Made in Italy?

  [ http://www.dodge.com/viper/img/viper_home.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

More info about 2003 Dodge Viper here

#2
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
E fain Viper, dar tot la Ferrari/Maserati raman... Au ceva anume, ceva care masinile sport americane nu o sa-l aiba niciodata.
Dar daca tot e vorba de masini sport americane, preferata mea dintre ele e Chevrolet Corvette. Nu e vorba de performante, mi se pare doar mai stilat.

#3
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Si eu votez tot cu italienii... Poate sunt partinitor, dar cand am vazut un Maseratti / Ferrari pe Magheru' mi s-au parut cu mult mai deosebite decat Dodge-ul... In schimb un Ram de la Dodge nu are egal :D
In plus, cred ca in State masinile italiene ajung cu niste preturi cu mult mai mari decat in EU din cauze de taxe si alte minuni... De aia cred ca pe aici tot fratziorii latini au castig de cauza...
Dar sa fim cinstiti... As mari garaju' si le-as luat pe toate daca as putea :D

#4
vstef

vstef

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.09.2002
yup, o minunatie de masina... mi-a placut si liniuta facuta cu F16 :)

oricum, in materie de preferinte e o chestiune de gust... parca totusi as merge pe Dodge

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Aditzane, cate Ferrari  sau Lamborghini ai condus la viatza ta? shi cate Dodge Viper? cred ca despre "feelinguri" se poate vorbi DOAR atunci cand ai pus mana, TU !

le recomand tuturor care partinesc ceva sa o faca in cunoshtintza de cauza... So daca cineva incepe cu... Mi'am vandu Ferrariul anu trecut shi mi'am luat un Contach VERDE... atunci jos palaria. Dar sa adulmeci mashini prin reviste sau pe la altzii shi sa devi expert e cam mult (cred eu)

#6
k0n@d

k0n@d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 11.03.2002
Corect, e chestie de gust. Al meu zice NU la masini americane.

#7
root

root

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 06.05.2002
arty, credeam ca e evident ca autorul threadului, eu si restul care si-au mai dat cu parerea, ne referim la DESIGN, LOOK, ASPECT sau cum vrei sa-i mai zici, nu la performante dinamice, confort etc. Eu chiar am si specificat destul de clar: "nu e vorba de performante".

P.S. Am zis Ferrari/Maserati (Lamborgini nu-mi place). :P

#8
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
tot un Ferrari 575 imi surade, dar este o parere personala (prin definitie extrem de subiectiva).

#9
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Look-ul e super-misto, dar la motoare nu sunt deloc eficienti americanii. Motor de 8,3l pentru 500 CP. C'mon!

#10
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Pai la 500 CP ce motor ai vrea tu sa ai? De 3,5 L? :)

#11
Azzido

Azzido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 24.02.2003
Motoarele de la Viper sunt printre cele mai ineficiente. Eficienta = raportul putere/cilindree, care la Viper SRT-10 2003 e de 60,4 CP/l. Ca reper, cel mai "eficient" motor e cel de la Honda S2000 din 1999 (!) care are 120 CP/l. E drept, la 240 CP... Oricum, Lamborghini Diablo GTR 590 CP - 5,9 l; Ferrari 575M Maranello 515 CP - 5,7 l - doar doua exemple. Un motor de 500 CP bine construit ar trebui sa aiba intre 5 si 6 l.

#12
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Arata destul de bine Vipder-ul, pretul e cam piperat, da na merita :D

#13
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Viper este pentru americani si pentru ceilalti oameni care nu prea apreciaza lucrurile rafinate, de clasa. Viper are muschi si atat. Ferrari este mai mult decat o masina, este un obiect de arta. Ferraro 360 Spider/Modena este una dintre cele mai frumoase masini ever.

#14
VelociRap

VelociRap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 10.11.2003
Ideea este ca la Viper cuplul motor este omniprezent. Viper nu are 12.000 rotatii pe minut la capatul turometrului pentru ca nu are nevoie. Daca doriti o comparatie...cuplyl motor al Viper-ului este asemanator cu cel al unui diesel: constant pe toata plaja de turatie, dar s-a terminat....apoi s-a terminat!
La Honda, Ferrari, Lamborghini & comp. este vorba de turatie pentru putere si cuplu.

DECI (cum spun toti imbecilii), este vorba de conceptii diferite. Daca ati mai sta cu okii si prin Discovery, ati vedea ca americanii fac masinili pentru drum DREPT si nu pentru curbe si alte fite.

Alegerea personala? Undeva intre un Viper echipat cu controlul electronic al tractiunii(tin la viata mea oarecum) si un Ferrari Dino care nu are probabil nici jumi din cei 500CP, dar are gust.(si poate merge pe drumurile din Romania!!!)

#15
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,914
  • Înscris: 24.06.2002
Viper are si muschi are si clasa si ceva mult mai important. Este muuuult mai accesibila
ca Ferrari & Co ~$ 80,000 ceea ce o face destul de accesibila si pt un american de rind ceea ce nu se poate spune despre un italian de rind si Ferrari.
  Take a look below. Este o masina care te hipnotizeaza cind o vezi pe sosea.
[ http://i4.ebayimg.com/01/a/01/63/96/27_1.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#16
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,526
  • Înscris: 28.08.2003
Total de acord cu Masterboy.
Moartea >> Cum poti sa spui ca o masina ca asta nu are clasa ????
Ca sa nu mai spunem ca un Viper 2003 SRT-10 fata de un Ferrari 360 Modena F1 are performante mai bune (unul costa aprox. 80000$ pe cand celalalt 145000$).

Ia uite:
Ferrari 360 Modena
Performanta:
0 - 60 mph [secs] 4.3 (Copue F1) 4.5 (Spider)
0 - 100 mph [secs] 10.2 (Coupe) 10.7 (Spider)

Top Speed [mph] 183 (Coupe) 183 (Spider)

Max. Power [Bhp at rpm] 395 at 8500
Max. Torque [lb-ft (Nm) at rpm] 275 (373) at 4750

Viper 2003 SRT-10 :
Performanta:
0 - 60 mph [secs] 4.0
0 - 100 mph [secs] 9.3

Top Speed [mph] 190+

Max. Power [Bhp at rpm] 500 at 5600
Max. Torque [lb-ft (Nm) at rpm] 525 (712) at 4200

Eu votez din toata inima cu Viper.
E o masina frumoasa care nu se intalneste pe toate drumurile si atrage privirea oriunde ai fi.

Poate cineva sa-mi spuna ca masina asta nu are clasa?????????
Mai baieti, bijuteria asta e mai presus de visele voastre cele mai frumoase.

[ http://dodge.jbcarpages.com/Viper/2003/Bilder/2003%20Viper%20SRT-10%20Red%20rear%20right.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://dodge.jbcarpages.com/Viper/2003/Bilder/2003%20Viper%20SRT-10%20Red%20front%20left.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
masini frumoase se fac, s'au facut si se vor face.

Viperul e accesibila, nu in ro fireste insa un om normal poate sa o aibe. un Ferrari e mai complicat... iar numai pt un nume nu cred ca merita sa te agiti atat de mult. Viperul iti da cu siguranta o experienta similara sau comparabila cu orice ferrari din toate punctele de vedere. ca si un corvette la o adica sau un transam sau thunderbird. diferenta e doar o eticheta.

va dau un exemplu similar. eu sunt bolnav cu ceasurile... boala grea si in special scumpa. pot sa va spun ca un swatch de $100 este la fel de precis daca nu mai bun (tehnic vorbind) decat piesele cele mai scumpe pe care le detin. de ce le tin pe alea scumpe? well, am recunoscut, sunt bolnav si stiu ca dpdv practic "colectia" mea e o aberatie.

so daca nu ti prea tare la eticheta, zambesti relaxat din un Viper sau Corvette si zbori pe autostrazi ca orice Italian/whatever cu lasare de buzunar si cu boli grele pe creieri....

#18
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by arty
masini frumoase se fac, s'au facut si se vor face.  

Viperul e accesibila, nu in ro fireste insa un om normal poate sa o aibe. un Ferrari e mai complicat... iar numai pt un nume nu cred ca merita sa te agiti atat de mult. Viperul iti da cu siguranta o experienta similara sau comparabila cu orice ferrari din toate punctele de vedere. ca si un corvette la o adica sau un transam sau thunderbird. diferenta e doar o eticheta.

va dau un exemplu similar. eu sunt bolnav cu ceasurile... boala grea si in special scumpa. pot sa va spun ca un swatch de $100 este la fel de precis daca nu mai bun (tehnic vorbind) decat piesele cele mai scumpe pe care le detin. de ce le tin pe alea scumpe? well, am recunoscut, sunt bolnav si stiu ca dpdv practic "colectia" mea e o aberatie.

so daca nu ti prea tare la eticheta, zambesti relaxat din un Viper sau Corvette si zbori pe autostrazi ca orice Italian/whatever cu lasare de buzunar si cu boli grele pe creieri....


E mai accesibil ca Ferrari, dar nu e o masina accesibila pt tot poporul, mai ales noua.........gandeste cat costa asiguarea numai pt un Viper........daca tot poporul si-ar permite masini de 80K, nimeni nu ar mai cumpara celelalte masini de 10-20-30-40K $, care din pacate sunt majoritatea pe drumuri

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate