Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI
 Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...

AC Mobil fara evacuare?
 SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 

Transport România - Grecia

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
22 răspunsuri în acest subiect

#1
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 13.03.2006
As dori un sejur de 7 zile in Santorini, dar, totodata, nu suport calatoria cu avionul. Am inteles ca de pe continent se poate ajunge in cateva ore cu ferryboat-ul pe insula. Insa nu am gasit inca nicio agentie care sa ofere sejururi in Santorini, cu transport autocar + ferryboat. Va rog foarte mult, daca stiti cumva vreo agentie de turism care sa ofere transport (eventual cazare) in Santorini, in conditiile precizate de mine (autocar+ferry), sa-mi dati un link pe forum sau pe privat.

#2
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postsnakeman, on Jul 10 2006, 16:40, said:

As dori un sejur de 7 zile in Santorini, dar, totodata, nu suport calatoria cu avionul. Am inteles ca de pe continent se poate ajunge in cateva ore cu ferryboat-ul pe insula. Insa nu am gasit inca nicio agentie care sa ofere sejururi in Santorini, cu transport autocar + ferryboat. Va rog foarte mult, daca stiti cumva vreo agentie de turism care sa ofere transport (eventual cazare) in Santorini, in conditiile precizate de mine (autocar+ferry), sa-mi dati un link pe forum sau pe privat.


Din cate stiu eu, nimeni nu ofera santorini cu autocarul. Solutia este sa iti organizezi vacanta singur, ceea ce nu e chiar asa complicat precum pare. Tren Bucuresti - Salonic - Piraeus si apoi ferry Piraeus - Santorini. Pentu tren, vezi oferta Balkan Flexi - s-ar putea sa acopere si ceva din feryboat si pentru ferry http://www.bluestarferries.com.

#3
Maple_mich

Maple_mich

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 15
  • Înscris: 01.07.2006

View Postcodruta, on Jul 14 2006, 11:54, said:

Din cate stiu eu, nimeni nu ofera santorini cu autocarul. Solutia este sa iti organizezi vacanta singur, ceea ce nu e chiar asa complicat precum pare. Tren Bucuresti - Salonic - Piraeus si apoi ferry Piraeus - Santorini. Pentu tren, vezi oferta Balkan Flexi - s-ar putea sa acopere si ceva din feryboat si pentru ferry http://www.bluestarferries.com.


Buna,

Si eu intentionez sa ajung in Santorini in prima saptamina din septembrie si inca ma uit la diferitele optiuni de cazare (probabil in Perissa, caci e mai ieftin si accesibil) si transport (car-ferry din Piraeus).  Cind termin (sau mi se face lehamite) de investigat optiunile, le pot afisa aici.

Sunt sanse bune de reducere 20% la ferry daca ai Balcan Flexi.  Am gasit ceva info aici:  http://www.accesswor...onal_balkan.htm

Editat de Maple_mich, 14 iulie 2006 - 23:04.


#4
snakeman

snakeman

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 344
  • Înscris: 13.03.2006

View Postcodruta, on Jul 14 2006, 18:54, said:

Din cate stiu eu, nimeni nu ofera santorini cu autocarul. Solutia este sa iti organizezi vacanta singur, ceea ce nu e chiar asa complicat precum pare. Tren Bucuresti - Salonic - Piraeus si apoi ferry Piraeus - Santorini. Pentu tren, vezi oferta Balkan Flexi - s-ar putea sa acopere si ceva din feryboat si pentru ferry http://www.bluestarferries.com.
OK. De cate ori trebuie sa schimb trenul pana in Piraeus? De unde pot cumpara astfel de bilete de tren (de la noi din tara)? Se poate merge cu orice tren, folosind aceste bilete, sau sunt numai trenuri speciale incluse in programul Balkan Flexi? Cam care ar fi pretul dus-intors pentru un bilet de ferry Piraeus - Santorini? La vamesi, pe traseu, ce trebuie sa prezint - e suficient numai pasaportul si biletul de tren? Nu trebuie sa am asupra mea si alte acte doveditoare conform carora calatoresc exclusiv in scopuri turistice (e prima oara cand as calatori pe cont propriu afara...si nu cunosc detaliile astea)?

#5
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postsnakeman, on Jul 15 2006, 11:34, said:

OK. De cate ori trebuie sa schimb trenul pana in Piraeus? De unde pot cumpara astfel de bilete de tren (de la noi din tara)? Se poate merge cu orice tren, folosind aceste bilete, sau sunt numai trenuri speciale incluse in programul Balkan Flexi? Cam care ar fi pretul dus-intors pentru un bilet de ferry Piraeus - Santorini? La vamesi, pe traseu, ce trebuie sa prezint - e suficient numai pasaportul si biletul de tren? Nu trebuie sa am asupra mea si alte acte doveditoare conform carora calatoresc exclusiv in scopuri turistice (e prima oara cand as calatori pe cont propriu afara...si nu cunosc detaliile astea)?

Balkan Flexi in poti cumpara de la orice agentie CFR - trafic international si ai dreptul la calatorii nelimitate timp de 5 10 sau 15 zile in Bulgaria, Grecia, Macedonia, Serbia, Muntenegru, Romania si Turcia intr-o luna. Se calculeaza in felul urmator: pleci din Bucuresti la ora 10:30 - treci data zilei in care pleci. Ajungi in Salonic a doua zi la ora 5:30 (fara nici un schimb). De acolo, iei trenul Salonic - Piraeus (rezulta ca ai consumat doua zile de calatorie. Daca pleci dupa ora 19:00, se trece data zilei urmatoare, asa ca daca gasesti legaturi care sa te duca Bucuresti - Piraeus intre 19:00 si 24:00 ziua urmatoare, consumi numai o zi de calatorie, dar asta va fi cam greu. Biletul nu include suplimentele pentru intercity, cuseta sau vagon de dormit sau rezervare. Se platesc separat. Mai mult ca sigur daca vei lua din Salonic catre Piraeus un Intercity va trebui sa platesti ceva in plus acolo (banuiesc ca maxim 10 euro, poate mai putin). Vagonul de dormit Bucuresti - Salonic il platesti in tara si cred ca poti face si rezervare pentru intors. Din cate am vazut, ferry-ul o sa te coste in jur de 100 euro/pers dus - intors (pentru variante intra pe www.hellasferries.net).

#6
octaviancucu

octaviancucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 76
  • Înscris: 30.06.2005

View Postcodruta, on Jul 17 2006, 13:54, said:

Balkan Flexi in poti cumpara de la orice agentie CFR - trafic international si ai dreptul la calatorii nelimitate timp de 5 10 sau 15 zile in Bulgaria, Grecia, Macedonia, Serbia, Muntenegru, Romania si Turcia intr-o luna. Se calculeaza in felul urmator: pleci din Bucuresti la ora 10:30 - treci data zilei in care pleci. Ajungi in Salonic a doua zi la ora 5:30 (fara nici un schimb). De acolo, iei trenul Salonic - Piraeus (rezulta ca ai consumat doua zile de calatorie. Daca pleci dupa ora 19:00, se trece data zilei urmatoare, asa ca daca gasesti legaturi care sa te duca Bucuresti - Piraeus intre 19:00 si 24:00 ziua urmatoare, consumi numai o zi de calatorie, dar asta va fi cam greu. Biletul nu include suplimentele pentru intercity, cuseta sau vagon de dormit sau rezervare. Se platesc separat. Mai mult ca sigur daca vei lua din Salonic catre Piraeus un Intercity va trebui sa platesti ceva in plus acolo (banuiesc ca maxim 10 euro, poate mai putin). Vagonul de dormit Bucuresti - Salonic il platesti in tara si cred ca poti face si rezervare pentru intors. Din cate am vazut, ferry-ul o sa te coste in jur de 100 euro/pers dus - intors (pentru variante intra pe www.hellasferries.net).

Pentru ferry-uri Atena - Santorini noi am ales http://www.hellenics...ex.asp?a_id=209

#7
cristeamax

cristeamax

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 560
  • Înscris: 14.06.2005
Incearca la Kretan tour (www.kretan.ro). Sunt specializati pe Creta/Grecia si stiu ca sunt destul de flexibili. Poate reusesc sa iti ofere ceva pana in Satorini fara avion. In plus iti dau si voucher si nu ai probleme la vama (fata de situatia cand te duci pe cont propriu).

#8
Miky2

Miky2

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 28.12.2006
Ultima oara cand am fost in Santorini am fost sa vizitez niste prieteni. Am luat autocarul pana in Atena. Apoi feribotul pana in Santorini. Autocarul a costat cam 100 E dus intors si feribotul inca vre-o 40 dus intors. Am plecat pe la 5 dimineatza din Bucureshti, cu oprire la bulgari sa mancam ceva si la 7 dimineatza eram in Atena. De unde te lasa autocarul poti lua metroul sau taxiul. Pe la ora 21 a plecat feribotul shi am facut inca 9 ore. Total 50 de ore de acasa pana pe plaja... Se poate lua feribot mai rapid (4 ,5 ore) dar pretzul era dublu.

Sugestii: Autocar de la Eurolines ( ai aici shi telefoane shi adrese... http://www.eurolines...es_contact.html )
              Feribotul sa il iei din port . Am intzeles ca acum e cam 60 E dus intors.(Sau chiar 20 E la "Super Economy") (potzi incerca variante aici...        http://greekferries....pgres.exe?PM=BR )

NU UITA ! Portul din Atena se numeste Pireu (Piraeus) si Santorini se mai numeshte si Thira (Fira)

In rest... Bafta shi sa te distrezi frumos! Ai ce vedea acolo...


Miky

Editat de Miky2, 28 decembrie 2006 - 01:33.


#9
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View PostMiky2, on Dec 28 2006, 01:21, said:

In rest... Bafta shi sa te distrezi frumos! Ai ce vedea acolo...
Miky

Mai degraba trebuia sa intrebi cum s-a distrat pe acolo, ca omul vroia sa plece in iulie-august 2006.  :naughty:
Oricum initiativa e laudabila, macar cei care vor dori sa mearga pe viitor in Santorini au un punct de reper.

#10
snowdrop

snowdrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 11.03.2007
salut!
caut de ceva vreme pe la diferite agentii de turism o oferta convenabila ca pret pentru creta.tot ce am gasit pana acum au fost numai zboruri pana in atena si pe urma imi ofereau un zbor de leagatura pana in creta. stie cineva vreo agentie care sa ofere un zbor direct...bucuresti-heraklion?  thanks!

#11
mirwoona

mirwoona

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 308
  • Înscris: 07.09.2006

View Postsnowdrop, on Mar 30 2007, 18:36, said:

salut!
caut de ceva vreme pe la diferite agentii de turism o oferta convenabila ca pret pentru creta.tot ce am gasit pana acum au fost numai zboruri pana in atena si pe urma imi ofereau un zbor de leagatura pana in creta. stie cineva vreo agentie care sa ofere un zbor direct...bucuresti-heraklion?  thanks!



incearca aici si rezerva-ti tu direct, dar am impresia ca este tot cu schimb de avion in atena, dar legatura este imediat si ti-o asigura ei (in sensul ca daca sunt intarzieri, nu risti sa pierzi avionul)

Editat de mirwoona, 30 martie 2007 - 20:50.


#12
snowdrop

snowdrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 11.03.2007
thanks a lot!  :*

#13
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsnowdrop, on Mar 30 2007, 18:36, said:

salut!
caut de ceva vreme pe la diferite agentii de turism o oferta convenabila ca pret pentru creta.tot ce am gasit pana acum au fost numai zboruri pana in atena si pe urma imi ofereau un zbor de leagatura pana in creta. stie cineva vreo agentie care sa ofere un zbor direct...bucuresti-heraklion?  thanks!


Nu o sa gasesti. Si eu am cautat.
Doar agentiile de turism folosesc chartere directe pentru sejururi.
Eu aleg varianta avion pina la atena apoi feryy la heraklion.

Editat de remg, 16 aprilie 2007 - 19:46.


#14
PixulMeu

PixulMeu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 325
  • Înscris: 07.04.2007

View Postmirwoona, on Mar 30 2007, 21:47, said:

incearca aici si rezerva-ti tu direct, dar am impresia ca este tot cu schimb de avion in atena, dar legatura este imediat si ti-o asigura ei (in sensul ca daca sunt intarzieri, nu risti sa pierzi avionul)
Cu siguranta AegeanAir nu are ruta DIRECTA Bucuresti - Creta .

#15
snowdrop

snowdrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 11.03.2007
intr-adevar am vazut ca AegeanAir nu are ruta directa....dar nici la alte agentii nu am gasit. cred ca voi alege varianta cu avionul pana in atena si apoi ferryboat-ul!
multumesc pentru sugestii!

#16
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsnowdrop, on Apr 17 2007, 21:38, said:

intr-adevar am vazut ca AegeanAir nu are ruta directa....dar nici la alte agentii nu am gasit. cred ca voi alege varianta cu avionul pana in atena si apoi ferryboat-ul!
multumesc pentru sugestii!

E o solutie buna si oarecum mai ieftina daca iei bilet ferry (deck) si nu te derajeaza durata de 9 ore cit dureaza cursa.
Feryy pleaca seara din Pireu si ajung dimineata devreme in Heraklion (Anek si Minoan lines).

#17
snowdrop

snowdrop

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 11.03.2007

View Postremg, on Apr 18 2007, 21:20, said:

E o solutie buna si oarecum mai ieftina daca iei bilet ferry (deck) si nu te derajeaza durata de 9 ore cit dureaza cursa.
Feryy pleaca seara din Pireu si ajung dimineata devreme in Heraklion (Anek si Minoan lines).

ai idee cumva cat ma costa un bilet ferry?

#18
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postsnowdrop, on Apr 21 2007, 12:21, said:

ai idee cumva cat ma costa un bilet ferry?

La Anek Lines, deck, Pireus - Heraklion, 32 EUR.
Uite aici: http://www.anek.gr/e...s/heraklio.html
Eu plec in varianta asta pe 18 mai.

Editat de remg, 21 aprilie 2007 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate