Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...
 

Lampa infrarosu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
CLONE3D

CLONE3D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.12.2005
Vreau sa fac filmari nocturne cu o camera Sony cu nightshot. Infrarosul ei e limitat si vreau sa cumpar o lampa infrarosu. Accesoriile infrarosu Sony am inteles ca nu ofera o iluminare prea buna si vreau sa cumpar o lampa separata. Problema e ca nu stiu de unde. M-ar interesa una care sa bata la cel putin 10-15 m. Si o schema de circuit ar fi buna, ca sa construiesc eu lampa. Ma poate ajuta cineva?

#2
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

 CLONE3D, on Jul 7 2006, 15:38, said:

Vreau sa fac filmari nocturne cu o camera Sony cu nightshot. Infrarosul ei e limitat si vreau sa cumpar o lampa infrarosu. Accesoriile infrarosu Sony am inteles ca nu ofera o iluminare prea buna si vreau sa cumpar o lampa separata. Problema e ca nu stiu de unde. M-ar interesa una care sa bata la cel putin 10-15 m. Si o schema de circuit ar fi buna, ca sa construiesc eu lampa. Ma poate ajuta cineva?

Teoretic orice bec cu incandescenta da IR la greu. Dar banuiesc ca tu nu doresti ca acesta sa radieze si in spectrul vizibil. Pentru asta cel mai simplu e sa iti cumperi vreo 10-20 de LED-uri IR, le inseriezi si ai gata sursa de IR.

#3
CLONE3D

CLONE3D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.12.2005

 Gheorghe Dracu, on Jul 7 2006, 17:11, said:

Teoretic orice bec cu incandescenta da IR la greu. Dar banuiesc ca tu nu doresti ca acesta sa radieze si in spectrul vizibil. Pentru asta cel mai simplu e sa iti cumperi vreo 10-20 de LED-uri IR, le inseriezi si ai gata sursa de IR.

Ma intereseaza doar infrarosu, pe la 850 nm dar nu cred ca 10-20 leduri IR legate in serie vor face lumina la distanta. Poate imi vor lumina palma de aproape dar la 15 m nu cred ca voi vedea nici cu 100 leduri legate in serie.

#4
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
daca vrei sa faci ceva acasa (adica sa nu cumperi ceva gata facut...care costa o CARUTA de bani) ai doua optiuni:

1.Cumperi un bec cu emisie in IR (nu stiu unde se gaseste exact, mie mi-a adus cineva 2 dar se alimenteaza la 24V si consuma la greu - firul de alimentare este destul de gros. am cautat dupa model si am gasit pe un site in UK la vreo 40Lire ce am eu acasa...dar sigur se gasesc si pe la noi si poti sa te limitezi la ceva mai micut) dar ca sa nu emita si in spectrul vizibil trebuie puse niste filtre. Oricum aceasta solutie nu este prea practica ...pentru ca aceste becuri consuma destul de multisor...si lampa respectiva ar fi destul de maricica.

2.Solutia cu ledurile este CEA MAI PRACTICA. Consum mic, cost redus.
Si ca sa bata la 15-20 m poti folosi capatul de la o lanterna mai mare, ca sa focalizezi lumina. este cea mai buna solutie. Gasesti o lanterna care sa aibe diamentrul oglinzii destul de mare...si pui ledurile in centru..si in felul asta ai obtinut o lampa in IR cu un cost redus..gata in 30 min...si cu un rezultat destul de bun...

sa ai grija la focalizarea luminii...pentru ca la 15 m daca nu folosesti zoom-ul ...latimea campului vizual al camerei este destul de mare si ar fi nefolositor sa ai doar o portiune in centru luminata....si restul sa fie BLACK.


PS: daca nu ar fi problema de alimentare...cauta pe la cunostintele care au lucrat in armata daca poate sa iti dea proiectorul IR de la sistemul de ochire pe timp de noapte de la tanc. crede-ma ca o sa ramai uimit cata lumina (bine inteles in IR) poata sa faca cacatul ala.Chiar si cu cea mai insesibila(la lumina) camera poti obtine rezultate UIMITOARE.

#5
CLONE3D

CLONE3D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.12.2005

 DrFan, on Jul 7 2006, 22:17, said:

Solutia cu ledurile este CEA MAI PRACTICA. Consum mic, cost redus.
Si ca sa bata la 15-20 m poti folosi capatul de la o lanterna mai mare, ca sa focalizezi lumina. este cea mai buna solutie. Gasesti o lanterna care sa aibe diamentrul oglinzii destul de mare...si pui ledurile in centru..si in felul asta ai obtinut o lampa in IR cu un cost redus..gata in 30 min...si cu un rezultat destul de bun...

sa ai grija la focalizarea luminii...pentru ca la 15 m daca nu folosesti zoom-ul ...latimea campului vizual al camerei este destul de mare si ar fi nefolositor sa ai doar o portiune in centru luminata....si restul sa fie BLACK.
PS: daca nu ar fi problema de alimentare...cauta pe la cunostintele care au lucrat in armata daca poate sa iti dea proiectorul IR de la sistemul de ochire pe timp de noapte de la tanc. crede-ma ca o sa ramai uimit cata lumina (bine inteles in IR) poata sa faca cacatul ala.Chiar si cu cea mai insesibila(la lumina) camera poti obtine rezultate UIMITOARE.

Mersi mult, solutia cu ledurile o s-o pun in aplicare. Trebuie sa vad ce leduri o sa iau incat sa aiba putere mare si unghiul luminii sa fie undeva sub 20 grade. Prima oara am testat un led infrarosu de la o telecomanda, dar nu lumina in IR decat foarte putin o suprafata. Mai tarziu am gasit un led ce emite lumina albastra, in spectrul vizibil, montat la o bricheta. Am fost uimit ce putere avea ledul ala mic; lumina batea departe, unghi de circa 17 grade, te orbea daca te uitai la el. Am gasit pe niste siteuri tot felul de persoane care si-au facut un sistem de iluminare IR pentru o camera foto cu detectie IR.  Nu au folosit o oglinda intrucat aveau cateva leduri (in jur de 6) ce emiteau lumina in unghi ascutit. Am vazut pe e-bay lampi cu IR avand 140 leduri montate pe o placa. Eu vreau sa fac o sursa de iluminare cu circa 100 leduri. Nu stiu ce intensitate vor avea si nu vreau sa le cumpar inainte si sa aflu ca nu fac lumina decat la 1m, nici pentru pomul de craciun n-o sa fie bune.

#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
La cat dai pe 100 de leduri + manopera - aspect montaj, nu mai bine iti cumperi ceva gata facut, uite un model dedicat pentru filmari si un alt model pentru supraveghere. Exista si alte produse...trebuie doar sa cauti!

#7
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Eventual incearca sa-l faci pe module mai mici, de exemplu:
[ http://www.tinypic.com/1zchjky.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
nu stiu cat o sa folosesca oglinda , pentru ca led-urile sunt destul de directionale. ca sa mai "ierti" bateria, si sa ai intensitate mai mare, poti lucra in impulsuri (oricum ai timp de expunere lung noaptea) si mari tensiunea de alimentare a led-urilor (suporta intensitati mai mari in impulsuri).

later edit: 100 led-uri IR. la comet, te costa 26 ron  :coolspeak:

Edited by DeeJay, 08 July 2006 - 09:21.


#9
ghostbuster

ghostbuster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.03.2006
ia pune tu ledu ir de la o telecomanda in locul la ala albastru ce zici ca se vede super:) , pentru ca ledul in telcomanda nu primeste curent direct are niste impulsuri, iar dacal pui in locul la ala albastru dela breloc ai sa vezi  :coolspeak:

#10
medvonok

medvonok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 31.08.2005
Buna faza cu sistemul de ochire pe timp de noapte de la tanc, de fapt inainte se foloseau la greu astfel sde sisteme, cred ca si pe la masinile ARO am vazut asa ceva. Prinzi o perioada de casat masini la armata si te-ai facut om. Oricum, sisteme IR perfortmante, gasesti, asa cum spunea un coleg mai sus, la sistemele de supraveghere . Orice firma mai serioasa comercializeaza asa ceva (vezi UTI), iar distanta acoperita este si de 100m. Cu ledurile nu cred ca ai sa depasesti 10-15m.

#11
CLONE3D

CLONE3D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.12.2005
Eu nu stiu ce leduri au astea din magazine, si in concluzie nu stiu ce sa cumpar. Lampa IR de pe modelul S-8030 (din mesajul lui Berti) imi garanteaza o vedere la 12 m dar costa 110 RON. Daca cumpar 100 leduri (de pe leduri.ro) ma va costa cam tot 110 RON, urmand sa fac eu ansamblul. Nu stiu ce ma va ajuta mai mult, 100 leduri care nu stiu pana la ce distanta vor bate sau 48 leduri intr-un ansamblu ce bate la 20 si-mi ofera o vizibilitate pana la 12m. Mai ma gandesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate