Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
stabilizator tensiune problema lu...

Voi raportati undeva tentativele ...

Cat timp se pierde cu fisa medica...

Ce se poate face intr-o balta de ...
 Jaluzele sau rolete interior

Imagine cu tenta galbuie

Noul Suzuki Swift 2024

Parere ac sh
 Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 

PUR SI SIMPLU IMI IA FOC HARDUL MAXTOR 6E040L0 ! VA IMPLOR ... SA MA AJUTE CINEVA!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1
basskara

basskara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.06.2006
MI-AM BAGAT DE CURAND NETUL...ADICA DE CAM O LUNA...SI TOTUL A MERS BINE PANA ACUM...MI-AM LUAT SOFTURI DE OPTIMIZARE...DEFRAGMENTARE..ETC.....SHI TOTUL ERA SUPER BINE....(HARDUL AVEA TEMPERATURA DE APROXIMATIV 36 GR. C).....PANA IERI.....
A INCEPUT DEODATA SA SCOATA UN SUNET INFERNAL....DE "MOARA STRICATA"...SHI LA DOAR 10 MINUTE DUPA CE AM BOOTAT...A AJUNS TEMPERATURA LA 60 GR. CELSIUS!!!!!!!!!!!!

SI NUSH DE UNDE PROVINE SCHIMBAREA ASTA NENOROCITA.......CA SUNT NEVOIT SA STAU UN SFERT DE ORA......DAPA CARE SA-L STING SHI SA-L MAI LAS O JUMATATE DE ORA SA SE RACEASCA....
SHI TOTODATA MERGE EXTREM DE GREU...DE PROST...NICI NU SE COMPARA CU ZILELE TRECUTE...


SUNT DISPERAT.......
AJUTATI-MA ...VA ROG!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#2
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Ce soft-uri de optimizare???

#3
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Ok. In primul rand, trebuie sa ramai calm. Nu mai tipa! :P

In al doilea rand, daca ai ceva de salvat de pe hardul respectiv, salveaza repede! In majoritatea cazurilor sunete de genul acesta inseamna o cadere iminenta a hardiskului. Nu stiu de ce, dar se intampla foarte des la hardurile maxtor...

In al treilea rand, lasa calculatorul cu carcasa deschisa, ai grija ca hardul sa aiba aerisire cat de cat buna (sa nu fie lipit de alte componente); eventual mai pune-i un cooler suplimentar.

In al patrulea rand: pregateste-te pentru garantie.

#4
driver11

driver11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 14.10.2005
Eu zic sa pui un cooler sub hdd.

#5
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Daca nu ai probleme tehnice e f posibil sa fi avut vre-un virus in programele de optimizare.

In orice caz HDD-urile Maxtor m-au dezamagit.

#6
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
O sa-ti moara hdd-ul in curand. Ceea ce spui tu este exact starea HDD-urilor inainte sa-si dea duhul.
Salveaza ce poti si scapa de el

#7
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
cele mai importante 2 lucruri din ce s-a spus mai sus:

1) pune-i cooler (al meu a coborat cu 15 grade de cand i-am pus cooler)
2) daca nu e ventilata bine carcasa calculatorului, scoate-o si lasa-l asa, cel putin cat tine caldura. daca ai un ventilator in casa, ajuta si ala daca-l indrepti spre calculator.

#8
LOCOTUS

LOCOTUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 31.12.2003
treaba cu zgomotul nu se rezolva cu un simplu cooler....

deci salveaza tot ce ai important :) daca e in garantie... fa o vizita la service..., daca nu ... incepe sa strangi bani pentru unul nou ... :)

P.S. unele hdd uri au ceea ce se numeste acustic management vezi in ce stare e :) si foloseste SMART-ul

#9
renato_man

renato_man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 10.05.2006

View Postzuppy, on Jul 2 2006, 18:53, said:

cele mai importante 2 lucruri din ce s-a spus mai sus:

1) pune-i cooler (al meu a coborat cu 15 grade de cand i-am pus cooler)
2) daca nu e ventilata bine carcasa calculatorului, scoate-o si lasa-l asa, cel putin cat tine caldura. daca ai un ventilator in casa, ajuta si ala daca-l indrepti spre calculator.
Ce model de cooler ai pus pe hdd??

#10
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

View Postrenato_man, on Jul 30 2006, 11:24, said:

Ce model de cooler ai pus pe hdd??
habar nu am, l-am luat de la depozitul de calculatoare din unirii daca te ajuta cu ceva. nu era nimic special, un noname.

vezi pe aici:
http://www.dcshop.ro...case_vga_53.htm

Edited by zuppy, 30 July 2006 - 11:33.


#11
ANDREY STEFAN

ANDREY STEFAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2006
AI DECRIPTAT /COPIAT KUMVA UN DVD DE KURAND? SI EU AM AVUT EXACT ACEEASI PROPLEMA-S-A ARS CIRCUITUL HARDULUI!
SOLUTZIA:DAKA E IN GARANTZIE SCHIMBAL  DAKA NU IATZI ALTU! CAM PE AZTAZI NU VEI NAI PUTEA BOOTA


SCHIMBAL URGENT!!!!!!!

EU KRED KA E MAI RAU DAKA ARDE DUPA 15 MIN !TEMPERATUA DE CRAPARE A UNUI HDD ESTE KAM 85C

#12
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
E pe ultima suta de metri...
la garantie cu el....sau daca garantie nu exista la magazin cu tine si ia unu nou

#13
yeu1

yeu1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 19.02.2005
Uelcom tu za clab.

In momentul asta am pe mana exact un Maxtor 6E040L0. Care a fost problema cu el? Brusc si fara nici un fel de avetizare(doar nu e prost), la un reboot a dat un not reconized(pe 3 pcuri am incercat sa il pun, pe nici unul nu am reusit sa citesc datele), care s-a rezolvat cu in zero fill. Acum scriam ceva date pe el, ca tre sa il duc inapoi posesoarei,si scrie abea cu 2-5Mb cand trebuia sa scrie cu cel putin 10(da, e ata 133 parca bifat). Apropo, tipa mai are in caculator tot un Maxtor, acelasi model cu muribundul de mai sus :coolspeak:

Idea mea: scapa de el cat mai repede. vezi pe la cine il plasezi, si treci la seagate sau WD. Eu am seagate acasa si merge impecabil de atata amar de vreme.

Edited by yeu1, 02 August 2006 - 20:54.


#14
ConstantinD

ConstantinD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 24.03.2006

View Postyeu1, on Aug 2 2006, 21:52, said:

Uelcom tu za clab.

In momentul asta am pe mana exact un Maxtor 6E040L0. Care a fost problema cu el? Brusc si fara nici un fel de avetizare(doar nu e prost), la un reboot a dat un not reconized(pe 3 pcuri am incercat sa il pun, pe nici unul nu am reusit sa citesc datele), care s-a rezolvat cu in zero fill. Acum scriam ceva date pe el, ca tre sa il duc inapoi posesoarei,si scrie abea cu 2-5Mb cand trebuia sa scrie cu cel putin 10(da, e ata 133 parca bifat). Apropo, tipa mai are in caculator tot un Maxtor, acelasi model cu muribundul de mai sus :coolspeak:

Idea mea: scapa de el cat mai repede. vezi pe la cine il plasezi, si treci la seagate sau WD. Eu am seagate acasa si merge impecabil de atata amar de vreme.



subscriu.. exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie si unei colege de apartament.. eu am trecut pe western digital si ea pe seagate.. hardurile merg de X ori mai bine ca maxtorul.
    maxtor = evil !!  BEWARE

#15
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 23.11.2005
salveaza tot de pe el

format

vinde-l pe Forum :D  :coolspeak:  ( glumesc )


de acum incolo sa nu iti mai cumperi Maxtor . ia-ti WD + cooler ( obligatoriu )

un WD Raptor @ 10.000 rpm FARA COOLER este MULT MULT mai RECE decat un Maxtor 160 Gb @ 7.200 rpm

si chiar mai rece decat un WD - JB de 80 Gb @ 7.200 rpm



;)

Edited by InTech, 07 August 2006 - 21:29.


#16
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
si eu am maxtor de 200gb sata2 cu ncq si merge ff bine, sunt rapide, dar se stie ca maxtorurile se cam incalzesc si trebuie racite. daca l'ai tinut fara racire o perioada buna, e posibil sa ajungi in situatia asta...

#17
adi_

adi_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.08.2006

View PostInTech, on Aug 7 2006, 22:29, said:

salveaza tot de pe el

format

vinde-l pe Forum :D  :coolspeak:  ( glumesc )
de acum incolo sa nu iti mai cumperi Maxtor . ia-ti WD + cooler ( obligatoriu )

un WD Raptor @ 10.000 rpm FARA COOLER este MULT MULT mai RECE decat un Maxtor 160 Gb @ 7.200 rpm

si chiar mai rece decat un WD - JB de 80 Gb @ 7.200 rpm
;)
pai un hdd de care spui tu de 74 gb e minim 150 de euro, cu banii aia iti iei unu de 320 GB si pui un radiator zalman pe el si sigur nu mai ai treaba. Intradevar e o problema cu hddurile mari, se incalzesc tare cam toate marcile ce au de la 200gb in sus, o solutie ieftina ar fi montarea unui cooler de preferinta unul de 120 pe partea frontala a carcasei, multe au loc special acolo, si cine are panou de plastic lateral isi poate gauri usor si monta si pe partea laterala un cooler, e o solutie cat de cat ieftine si f buna pt racire

Edited by adi_, 11 August 2006 - 23:19.


#18
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
diferenta e ca ala de 74 gb are 10.000 rpm, deci e mai rapid

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate