Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

accident logan vs matiz

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,431
  • Înscris: 03.12.2005
tocmai ce-am vazut la tv un accident intre un matiz si Logan pe bucuresti urziceni.

rezultatele am sa vi le spun dupa ce apare romaximusro pe aici sa mai dea o ultima cantare cu siguranta frigiderului.





ok, nu ma pot tine de cuvant, logan 4 morti pe loc, matiz 2 morti la spital, logan rasturnat in sant. e posibil sa fi auzit gresit, inceputul stirii nu m-a prins atent la tv.

well.. banii mei ar fi fost tot pe logan in accidentul asta. se pare ca nu ar fi fost castigator.

#2
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
şoferul loganului a pierdut controlul din cauza vitezei excesive (şi a prostiei probabil) şi a intrat pe contrasens (cred ca în prealabil s-a dus în şant pentru că acesta a aterizat aproape deasupra matizului si trecand peste el dupa impact) lovind matizul care mergea regulamentar. :w00t:
6 morţi în total...

#3
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
ambii soferi au scapat dar grav, matizul nu se vedea deloc in peisaj, loganul era rasturnat, probabil din cauza curbei din care iesise.

nu a zis nimic de airbag-uri, centuri, etc dar cum un copil a zburat prin geamuri probabil ca nu aveau ... oricum pare o ciocnire relativ frontala la 100-110 .. ma si mir ca a mai scapat cineva

#4
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,431
  • Înscris: 03.12.2005
daca tot pe antena3 ai vazut era prezentat in ultimele cadre, albastru, botit bine in fata, nu il puteai rata.

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
asa.. si ce demonstreaza asta? Care era viteza masinilor? Si de ce sunt rezultatele surprinzatoare? Atata timp cat nu dai detalii esentiale, eu o iau ca ceva mai mult decat barfa..

#6
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
ia-o cum vrei, dar oameni au murit :w00t:
nu din cauza ca frigiderul nu e sigur sau ca e prea sigur ci din pura inconștiență a ... inconștientului de șofer.

#7
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai asta vreau si eu sa spun. Ca daca nu ne spune domnul sebulbus viteza, ceea ce spune el in titlul topicului, mi se pare titlu de otv. Pana la urma la viteza aia, mai ales daca nu purta cineva centura.. nici mama stelelor euroncap nu cred ca il salva. Deci.. il astept pe sebulbus cu explicatii si de ce is surprinzatoare rezultatele. Cat despre morti.. asta este , din pacate inconstienta unora da rezultate ca cele de mai sus..

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,431
  • Înscris: 03.12.2005

 romaximusro, on Jun 26 2006, 01:02, said:

pai asta vreau si eu sa spun. Ca daca nu ne spune domnul sebulbus viteza, ceea ce spune el in titlul topicului, mi se pare titlu de otv. Pana la urma la viteza aia, mai ales daca nu purta cineva centura.. nici mama stelelor euroncap nu cred ca il salva. Deci.. il astept pe sebulbus cu explicatii si de ce is surprinzatoare rezultatele. Cat despre morti.. asta este , din pacate inconstienta unora da rezultate ca cele de mai sus..

mai bine da-mi adresa sa-ti trimit televizor. am mentionat deja ca se difuzeaza pe antena 3 la stiri. vrei sa-ti caut si telecomanda?

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
nu trebuie sa o cauti. Insa din moment ce vii cu asemenea afirmatii (ca cele din titlu) inseamna ca ai ceva date clare astfel incat sa reieasa ca sunt rezultate surprinzatoare. Nu? Adica ceva de genu: dom'le accident la 30 la ora , toti morti , Logan prost dom'le si matiz bun. Eu cred ca te-ai aruncat prea devreme la afirmatii  :death:

#10
seerkan

seerkan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 26.10.2004
L-am vazut si eu loganul s-a rasturnat de cateva ori si era turtit cred ca deaia au si murit.Partea frontala nu era praf era mult mai distrus matizul.

#11
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Ce chestie, un VW Touareg este strivit intre 2 TIR-uri la 80 km/h , proprietarul se da jos din masina cu un cucui si da declaratii presei ca vrea sa dea in judecata VW pentru ca i-a vandut o masina nesigura. ( printre altele, MigVWFan primeste warning de la morogan pt indrazneala de a apara masina, nici pana astazi nu am primit alta justificare sau explicatie)
Un Logan se loveste de un matiz si mor toti cei 4 ocupanti ai masinii, nimeni nu mai da in judecata pe nimeni, soarta e de vina.

#12
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004
matizul are 3 stele? :huh:

#13
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003
Are 3 stele daca este echipat cu doua airbag, in aceste conditii a primit 3 stele.

#14
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

 Zetics, on Jun 26 2006, 11:35, said:

Are 3 stele daca este echipat cu doua airbag, in aceste conditii a primit 3 stele.

păi văd că pe site-ul daewoo romania este optional airbag pt șofer  <_<

#15
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005
mai ...nu prea aveti ce dovedi aici
si eu am vazut stirea si din cate mi-am dat seama loganul era lovit in lateral in timp ce matizul era busit frontal
moartea ocupantilor din Logan s-a datorat in primul rand rasturnarii masinii , cea ce nu e nimic deosebit tinand cont ca a fost lovita in lateral la viteza aia

PS loganul nu exceleaza la capitolul siguranta fie ea  activa sau  pasiva ( poate doar in comparatie cu batrana berlina :)   ) insa daca as avea de ales in cazul unui accident dintre un logan si un matiz ...as prefera  sa fiu in logan  :w00t:

PPS   Dumnezeu sa-i odihneasca

Edited by axel_1, 26 June 2006 - 11:24.


#16
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

 sebulbus, on Jun 25 2006, 23:35, said:

tocmai ce-am vazut la tv un accident intre un matiz si Logan pe bucuresti urziceni.

rezultatele am sa vi le spun dupa ce apare romaximusro pe aici sa mai dea o ultima cantare cu siguranta frigiderului.
ok, nu ma pot tine de cuvant, logan 4 morti pe loc, matiz 2 morti la spital, logan rasturnat in sant. e posibil sa fi auzit gresit, inceputul stirii nu m-a prins atent la tv.

well.. banii mei ar fi fost tot pe logan in accidentul asta. se pare ca nu ar fi fost castigator.
In conditiile in care atat ocupantii Logan-ului cat si cei ai Matiz-ului ar fi purtat centurile de siguranta,  ciocnirea s-ar fi produs frontal si ar fi supravietuit numai ocupantii Matizului, abia atunci am fi putut sa spunem ca Matiz e mai bun decat Logan la siguranta.

Dar cat timp habar nu avem care au fost conditiile in care s-a produs accidentul, orice concluzie nu poate fi argumentata si este, in opinia mea, rea vointa.

PS: ia vezi cum se face orice masina cu 1000000 de stele EuroNCAP cand dai in ea cu 150kmph din lateral cu o motocicleta. Sau cu un tir. Sau cu un tren.

#17
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,428
  • Înscris: 23.10.2003

 brebe85, on Jun 26 2006, 12:05, said:

păi văd că pe site-ul daewoo romania este optional airbag pt șofer  <_<

Pai ca asa e la romanica...romanul doarme mai bine pe scandura...nu-i treba perne!

Eu spuneam ca testul la NCAP s-a facut cu un Matiz SE cu 2 airbaguri.

#18
Jah

Jah

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 17.04.2006
Ca fost proprietar de Matiz, ma indoiesc profund ca poate fi mai sigur ca Loganul. Problema e ca Matizul e cunoscut ca "regele soselelor"  :D si in general lumea merge cu grija cu el. Pe cand la Logan, romanasul care vine de pe berlina si vede 5000 de reclame la televizor - masina sigura, comportament impecabil etc (normal ca nu o sa i se spuna ca siguranta si comportamentul sunt bune pentru o masina de cateva mii de euro) impresia ca s-a urcat in Ferrari si-i da la maxim. Cel putin in Bucuresti nu e zi sa nu vad cate un  cascador din asta cu Logan, cel mai tare a fost unul care tragea tare sa se tina dupa niste masini mai pricopsite si era sa cada intr-o fantana la Unirii. :death:

Edited by Jah, 26 June 2006 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate