Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

MINOLTA DSLR - sistemul anti shake

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#1
alexpoke

alexpoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2006
salut

ca toata lumea vreau s imi iau aparat

cu diferenta intre nikon d50 si canon 350d m-am lamurit...
adica inca nu stiu cat costa canonun in US dar asta e alta idee

problema ca stiu ca astea de la minolta au un sitem anti shake in body si care cica e destul de bun.
modelul care stiu ca are asa ceva e 7D si e cam la 650$. sunt si altele mai ieftine?

e adevarat? e bun de ceva?
eu sunt incepator si asta e mai  mult un moft al meu  (mi-l fac cadou ca termin facultatea :) )

de asemenea am auzit ca firmele de mai sus, nikon si canon, au si ele modele cu antishake.
aceste modele sunt la preturi comparabile cu cele de mai sus

si ca ultima intrebare (desi parerile sunt impartite)
care e mai bun din cele 3. mai cu seama care merita mai mult dintre minolta (7D, parca) si celelalte 2?

multumesc

#2
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalexpoke, on Jun 16 2006, 22:08, said:

salut

ca toata lumea vreau s imi iau aparat

cu diferenta intre nikon d50 si canon 350d m-am lamurit...
adica inca nu stiu cat costa canonun in US dar asta e alta idee

problema ca stiu ca astea de la minolta au un sitem anti shake in body si care cica e destul de bun.
modelul care stiu ca are asa ceva e 7D si e cam la 650$. sunt si altele mai ieftine?

e adevarat? e bun de ceva?
eu sunt incepator si asta e mai  mult un moft al meu  (mi-l fac cadou ca termin facultatea :) )

de asemenea am auzit ca firmele de mai sus, nikon si canon, au si ele modele cu antishake.
aceste modele sunt la preturi comparabile cu cele de mai sus

si ca ultima intrebare (desi parerile sunt impartite)
care e mai bun din cele 3. mai cu seama care merita mai mult dintre minolta (7D, parca) si celelalte 2?

multumesc
Eu folosesc Minolta 7D de peste un an și pot spune că Anti Shake chiar își face treaba...

#3
alexpoke

alexpoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2006

View PostNae65, on Jun 17 2006, 07:26, said:

Eu folosesc Minolta 7D de peste un an și pot spune că Anti Shake chiar își face treaba...

ai foosti si canon si nikon?\

idea e ca as vrea ceva comparativ. eu sunt convins ca face poze excelente. e totusi un aparat de peste 400$

sa te intreb si altceva...
ce nu iti place la el???

#4
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalexpoke, on Jun 17 2006, 17:32, said:

ai foosti si canon si nikon?\

idea e ca as vrea ceva comparativ. eu sunt convins ca face poze excelente. e totusi un aparat de peste 400$

sa te intreb si altceva...
ce nu iti place la el???
Ideea e că am amici cu canon și nikon și sunt încântați de facilitățille Konica-Minolta... acum proprietate Sony...

#5
alexpoke

alexpoke

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.06.2006

View PostNae65, on Jun 17 2006, 22:50, said:

Ideea e că am amici cu canon și nikon și sunt încântați de facilitățille Konica-Minolta... acum proprietate Sony...

multumesc de raspunsurile de pana acum

de asemenea camera asta pare mai scumpa char decat 350d
exista si alt model ceva mai ieftin de la minolta DSLR si cu acest sistem antishake?

de asemenea ma intereseaza daca la modelel nikon d50 sau canon 350d se simte lipsa acestui sistem.
trebuie tinut seama ca eu sunt incepator :)

multumesc


si inca o intrebare:

cum e pretul obiectivelor si al filtrelor la konica\
nu intentionez sa investesc mult in aspectul asta
insa nu se stie niciodata.

#6
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalexpoke, on Jun 17 2006, 23:05, said:

multumesc de raspunsurile de pana acum

de asemenea camera asta pare mai scumpa char decat 350d
exista si alt model ceva mai ieftin de la minolta DSLR si cu acest sistem antishake?

de asemenea ma intereseaza daca la modelel nikon d50 sau canon 350d se simte lipsa acestui sistem.
trebuie tinut seama ca eu sunt incepator :)

multumesc
si inca o intrebare:

cum e pretul obiectivelor si al filtrelor la konica\
nu intentionez sa investesc mult in aspectul asta
insa nu se stie niciodata.
Păi hai să povestim..
antitremuratul e pe body.. dai un ban o dată...
La canom dai banu pe asta la fiecare obiectv căci prețul e pe bucată de obiectiv anti-tremurat...
Altceva...
wireless flash... e pe cameră... cu flash dedicat.. la canon trebe să cumperi dispozitiv aparte... cunosc câțiva.... Nu știu la modelele mai noi și foarte scumpe.. asta o pot spune canoniștii...
P ewireless flash... KM 7D e bestial... lucrează excelent... să nu ai spații mai mari de 10m adică încăperi...
La action e marfă... iar dacă combini cu slow sync e super...
Dcă vrei mostre pe PM...

#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sau chiar aici mostrele. :)

#8
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Postalexpoke, on Jun 17 2006, 23:05, said:

cum e pretul obiectivelor si al filtrelor la konica\
nu intentionez sa investesc mult in aspectul asta
insa nu se stie niciodata.
Prețul filtrelor e ca la oricare, diferă de marcă, de tip și de diametrul filetului...
La obiective nu am făcut o comparație de preț...
Dar găsești de la 90$ până la peste 9.999$...
Eu primul obiectiv am avut un 28-75mm AF D f/2,8 și a costat 315$
Oricum... o optică bună costă... la gama medie ai valori între 300-800...
Trebuie să iei în considerare și compatibilele... de ex Sigma care e mai ieftin cu aprox 10-30%.
Uite un exemplu care mă tentează:
70-200 f/2,8 APO G SSM - Minolta e undeva la 2.000$
70-200 f/2,8 APO - Sigma e pe la 850$

View PostAlexIP, on Jun 17 2006, 23:27, said:

Sau chiar aici mostrele. :)
Alex, să fii blând cu criticile....

Exemple așa cum sunt scoase din cameră (doare reîncadrare și reducere dimensiuni)
Indoor, 5600HSD pe cameră, slow sync flash mode
[attachment=125588:attachment]

Outdoor, 5600HSD pe cameră, slow sync flash mode
[attachment=125589:attachment]

Indoor, Built in flash + 5600HSD wireless, slow sync flash mode
[attachment=125590:attachment]

#9
tim2003

tim2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 26.06.2003
Nae, practic la 1 si 3 nu ai detalii (ma refer la par). E cumva de la compresie?

#10
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttim2003, on Jun 19 2006, 00:38, said:

Nae, practic la 1 si 3 nu ai detalii (ma refer la par). E cumva de la compresie?
1, 3 - f:2,8
2 - f:11
Normal că este o diferență...
Apoi:
1 - crop 50%
2 - crop 95%
3 - crop 30%
Apoi scăzut dimensiunea la ceea ce am postat și salvat cu compresie 50%
Dacă te ajută să-ți dai seama de detalii voi pune și părți necomprimate pentru detalii.
Oricum le-am pus pe A4 (în formatul crop-ului postat) și e chiar foarte bine...
Oricum au fost postate ca exemple de expunere cu cameră + flash wireless dedicat flash...
(o paranteză, wireless in body la digitalele KM a început de la modelul A1)
Dar e ok să vă spuneți părerea și din alte puncte de vedere...

#11
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Wireless in body?....hmmm

Ce vreau eu sa subliniez este ca sistemul antishake este util in anumite conditii, nu permanent.Si este cam supraevaluat, majoritatea cumparatorilor isi imagineaza ca acest sistem inseamna automat poze mai frumoase.
Nu stiu exact cum e la 7D, insa nu mi-a placut la 5D dynamic range-ul.
Aceeasi poza care la mine(pentax) iesea corect expus(1/2cer; 1/2pamant) doar cu o usoara subexpunere pe partea intunecata; la 5D iesea ori cu cerul supraexpus, ori cu pamantul subexpus puternic.

#12
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View Postflorinel, on Jun 19 2006, 12:13, said:

Wireless in body?....hmmm

Ce vreau eu sa subliniez este ca sistemul antishake este util in anumite conditii, nu permanent.Si este cam supraevaluat, majoritatea cumparatorilor isi imagineaza ca acest sistem inseamna automat poze mai frumoase.
Nu stiu exact cum e la 7D, insa nu mi-a placut la 5D dynamic range-ul.
Aceeasi poza care la mine(pentax) iesea corect expus(1/2cer; 1/2pamant) doar cu o usoara subexpunere pe partea intunecata; la 5D iesea ori cu cerul supraexpus, ori cu pamantul subexpus puternic.
Right... wireless în body... și chiar ai 5 canale (din câte țin minte) programabile... Asta în cazul în care e înghesuială de pozari cu KM... Fiecare își poate alege câte un canal... sau poți lucra cu mai multe flash-uri conectate pe canale diferite...
Cum spuneam... Pe digitale încă de la A1 e implementat...
Am folosit și A1 iar acum 7D cu același flash...
Un rezumat din manualul lui A1, în cazul în care nu mă crezi:
[attachment=125883:attachment]
Nu știu ce să spun despre expunerile cu 5D-ul... eu nu am avut probleme cu HDR-ul...
Sigur ai făcut test în condiții obiective? sigur ai setat bine măsurarea expunerii la 5D?

#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Ce-i asa neobisnuit? Aceasta functie (posibilitatea ca blitz-ul intern sa fie wireless controller) a fost implementata si de Pentax, in MZ-S, MZ6, *ist si *istD. Din pacate, de la *istDS in jos a fost abandonata :(

#14
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
Nu ai inteles.Nu am folosit HDR.
Am pus un trepied, am incadrat cu km 5d un peisaj(masurarea in toate punctele).Facut poza, iesit cerul ars.Reincadrat, iesit cerul bine dar pamantul negru. Schimbat aparatul - incadrat identic cu pentaxul(masurare in toate punctele) - iesit cerul bine, pamantul putin subexpus, pastrand totusi detaliile.

La wireless.....la flash te refereai, n-am inteles eu bine, ma gandeam la alt fel de wireless.

O alta problema intalnita la KM5d (un prieten cu care am mai iesit la pozat) a fost cu focalizarea.Mai precis in oricare din punctele alea oblice refuza sa focalizeze pe coama unui deal aflat in departare(am incercat si mai sus si mai jos..nu voia si pace).Senzorul central, insa ,focaliza corect.

#15
Nae65

Nae65

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 28.02.2005

View PostKunzite, on Jun 19 2006, 13:04, said:

Ce-i asa neobisnuit? Aceasta functie (posibilitatea ca blitz-ul intern sa fie wireless controller) a fost implementata si de Pentax, in MZ-S, MZ6, *ist si *istD. Din pacate, de la *istDS in jos a fost abandonata :(
Adică vrei să spui că la modelele mai recente nu mai este? Sau cum? (Nu cunosc modelele Pentax :( )
Nu am spus că e neobișnuit... ci doar că e ceva bun care-mi place cum lucrează...

View Postflorinel, on Jun 19 2006, 13:08, said:

Nu ai inteles.Nu am folosit HDR.
Am pus un trepied, am incadrat cu km 5d un peisaj(masurarea in toate punctele).Facut poza, iesit cerul ars.Reincadrat, iesit cerul bine dar pamantul negru. Schimbat aparatul - incadrat identic cu pentaxul(masurare in toate punctele) - iesit cerul bine, pamantul putin subexpus, pastrand totusi detaliile.

La wireless.....la flash te refereai, n-am inteles eu bine, ma gandeam la alt fel de wireless.

O alta problema intalnita la KM5d (un prieten cu care am mai iesit la pozat) a fost cu focalizarea.Mai precis in oricare din punctele alea oblice refuza sa focalizeze pe coama unui deal aflat in departare(am incercat si mai sus si mai jos..nu voia si pace).Senzorul central, insa ,focaliza corect.
HDR era rezultatul... High Dynamic Range...
Nu am butonat 5D-ul... eu la 7D, am posibilitatea să-mi aleg orice segment cu care vreau să fac focus și blochez focus numai pe acel segment...
Mai contează și obiectivul...
Am observat diferența de la cel f:2,8 la unul f:4,5 în sensul că la 2,8 foarte rar (la lumină slabă) îmi ratează focus... pe când la 4,5 în anumite condiții și ziua ratează...

#16
dlbogdan

dlbogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 25.08.2004
Alexpoke, ia'ti fara nici un fel de retinere Minolta 7D. Ai optiuni de optimizare de dinamica (cam cea mai buna metoda existenta) pe zone mettering pentru hightlight & shaddows, iar cu sfaturile mele de scos zgomotul poti avea imagini la iso 1600-3200 ce vor face pe multi sa jure ca e vorba de un full frame serios.
Iar la pretul ala e CADOU! POMANA!
Ce sa mai zic de obiectivele Carl Zeiss pe montura maxxum/alpha ce vor veni pe piata in curand....

#17
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Nae, ma miram ca lui Florinel nu i se parea familiar sistemul :)
Da, a fost scos din modelele mai recente/low end.
Florinel, ai incercat sa inclini aparatul? Poate nu avea suficient contrast pe acea directie.

#18
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nae, de ce par un pic OOF pozele tale? :huh: Asta intre noi pixel-peeper-ii, ca ma gandesc ca beneficiarii au fost multumiti. :proud:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate