Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Noul sediu al Connex

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
necromanc

necromanc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,563
  • Înscris: 24.07.2002
Connex si Avrig 35 au anuntat deschiderea oficiala a lucrarilor de constructii la Charles de Gaulle Plaza, cladirea care va gazdui noul sediu central al Connex. Cu o suprafata totala de 40000 de metri patrati, aceasta va fi cea mai mare constructie civila de birouri din Romania.

Attached Files



#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
daca isi permite.....desi calitatea parca scade
azi, sambata, pe cent nu am reusit sa fac macar o conversatie de la cap la coada, se oprea la 2-3 minute (de fapt cam asa se intampla in fiecare weekend..)

#3
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
cine isi permite, palate isi face :)
poate pun si ceva antene pe noua cladire, ca sa-si imbunatateasca calitatea  :drac:

#4
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
nu cred ca in sedii ar trebui ei sa investeasca acum!
pierd teren in fata portocalei si lor le arde de zgarie-nori!

#5
zippo123

zippo123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,975
  • Înscris: 04.05.2003
isi fac sediu, il vand , apoi il inchiriaza :)

#6
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Bravo lor! Sunt o companie foarte puternica pe piata romaneasca si merita sa se respecte intr-un sediu ca lumea. Sa tot fie asemenea firme, chiar daca sunt unii care nu pot vorbi in week-end. Nu vad care e legatura, sincer. Produc bani, platesc impozite, sunt bani albi, muncesc pentru ei, au investit, au schimbat opiniile noastre despre relatiile de afaceri de 6 ani de cind sunt pe piata.

Imi aduc aminte de un prieten, care a lucrat la inceputurile Connex-ului la *222, si care a observat ca "va urez o zi placuta", formula asta devenita uzuala si care nu exista in limba romana, a inceput sa fie adoptata pe scara larga de la an la an. Cind a aparut operatorul CNX,(si Dialog nu e exclus din aceiasi situatie), am avut o revelatie:cum ca pot fi tratat altfel ca si client de un furnizor de servicii. Sa nu uitam ca au fost primii care au implementat aceasta mentalitate la scara larga.

ca pierd piata de la o zi la alta...e problema lor, la fel cum si construirea unui nou sediu e tot a lor. Exista topicuri in care se poate discuta de felul in care serviciile lor au scazut calitativ, dar este alta problema. Pentru ei viitorul nu mai suna asa de cristalin cum suna acum ceva timp, dar ramin o companie de servicii de telecomunicatii puternica pe piata.

N.B. Nu am nici o treaba cu Mobifon SA. E o parare personala.(am fost clientul lor, cind merita din plin sa fii. Acum mai am si alte optiuni, mai interesante)

#7
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
mai da' te aberezi la greu .... eu inteleg ca nu este vina ta, ca nu stii, si nu te informezi, da ma doare sufletul sa tac.

ia si citeste prin aria GSM, despre situatia financiara a Connx-ului.

...anyway ... afirmatia :

Quote

merita sa se respecte intr-un sediu ca lumea. Sa tot fie asemenea firme, chiar daca sunt unii care nu pot vorbi in week-end. Nu vad care e legatura, sincer

este superba ... neegalata poate, decat de stupiditatea senzationala care razbate din ea

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Mentionez ca stirea nu este noua, mai multe detalii gasiti scrise de mine la Digital's Dinner .

Merita mentionat ca viitoarea constructie NU apartine Mobifon, el doar va inchiria spatiu in acea cladire, inca nu este clar totusi daca pe toata.

Dupa cum a vazut toata lumea care trece prin zona, constructia se afla deocamdata la -2 si cred ca este la limita cu graficul de montaj.

Tot Connex isi construieste un sediu langa Apaca, peste drum, unde se doreaste dizlocarea anumitor departamente din Valea Cascadelor.


Cat despre oportunitatea financiara a unui astfel de sediu, ne este clar ca in situatia lor gri, aceasta este doar o manevra pentru a eluda cine stie ce plati catre stat, se stie chiriile sunt deductibile, astfel ca banii multi platiti catre Rhombus Asset Management, cea care detine cladirea, se pot intoarce pe cai dosnice in buzunarele cui trebuie....

Greets,
Speedo

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Eu unul apreciez firmele care se ingrijesc de imaginea lor. Cu cat mai multe sedii de astea (poate si Orange, Zapp etc) cu atat mai misto o sa arate Bucurestiul :D

Situatia financiara a unora sau altora NU cred ca suntem in masura sa o comentam pentru ca nu sunt date clare si concludente. Iar pe supozitii m-am cam saturat sa discut ca de 1 an tot se cumpara si se vand firme de Telecomunicatii si de fapt nu se intampla nimic...  :rolleyes:

In fond daca ei considera ca AU bani de sediul asta inseamna ca au .. nu ? Ca doar nu sunt chiar asa de tampiti sa comade o chestie ce nu o pot plati.

PS: am vazut un interviu la TV in care Latimore ala se lauda cu sediul.. SO.. e al lor sau nu ?

#10
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Nu este a lor, ce sa mai comentam iar privind situatia financiara gri n-am citat din stele ci chiar de pe pagina financiara a Yahoo-ului, asa ca trebuie sa acceptam unele realitati, caci daca nu, cei aflati in denial pot fi numiti Andrei Cioaca II-III-IV....  :D

Uite exemplu de alte probleme financiare, de joi, TIW Receives NASDAQ Delisting Notice and Proceeds With Share Consolidation .

Greets,
Speedo

#11
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Ok, Speedo, acceptam niste realitati! Sper ca daca dau faliment in 2/3 luni cum le este prevestit pe forum, sa nu-l darime, ca arata misto:)

Bai, eu nu inteleg de ce unii gindesc asa varza!"Ma doare sufletul" sa nu spun asta.  :degetele:
Ce legatura are faptul ca TIW are probleme financiare recunoscute la nivel global, cu Connex care este o subsidiara profitabila. La fel e si in cazul Orange(Francetelecom are nevoie de bani parca). Si apoi, after all, o investitie imobiliara este o investitie imobiliara-una dintre cele mai bune investitii care se poate face in Romania.

Daca vreti speculatii, e poate o forma de a pastra banii aici, in Connex, decit sa-i trimita abroad la parintii alimentari, marindu-si mijloacele fixe pe de alta parte.

#12
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Cel mai bun forum ar fi acela in care userii ar citi tot ce s-a scris pe el, din pacate majoritatea isi dau cu parerea din auzite.

Legatura lui TIW cu Connex si ce implicatii au datoriile unuia fata de altul sunt descrise aici, ca s-au scos bani din Ro anul trecut prin dividente de la Mobifon inainte sa-si plateasca contributiile la stat enervand guvernul, tot aici gasesti scris si in detaliu si aceste lucruri...si multe altele...

Recomand la toata lumea sa CITEASCA first, fiti useri de calitate!

Greets,
Speedo

#13
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Cand a cazut KPN toti se agitau ca filiala din Romania s-a dus si inca existau creduli care sa creada ca o pot cumpara  :drac:

KPN Romania merge foarte bine si ofera in continuare servicii HI QUALITY  :P NU e bine sa generalizam si cu atat mai putin sa se afirme ca CNX sau altii "mai au putin" cand REPET.. nu exista DATE 100% reale de AICI din Romania...

PS: si de Pro TV s-a zis de zeci de ori pana acum ca va disparea, and so on. Companiile atat de mari si de succes NU au cum sa dispara. Pot si cumparate, poate investesc UNII bani in ele dar nu cred ca ar putea sa dispara CNX sau Pro TV peste noapte.

Also discutia era despre UN SEDIU . De fiecare data vin repede unii si fac doua cruci si prevad disparitia CNX ca "stiu ei" ca au probleme :D:D:D

Pana una alta CNX isi face sediul asta mamut si NU Orange sau altii... Si va asigur ca asa ceva COSTA !

#14
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Orange sta cu chirie in EUROPA HOUSE de langa guvern.

Ai drepate ca marile companii nu pot dispare, nu e in interesul nimanui dar asta nu le impiedica sa aiba probleme financiare majore care afecteaza consumatorul la capatul lantului trofic.

O sa fac si un topic nou in care o sa va discutam pe marginea unui material extrem de interesant despre esecul anumitor companii sau tehnologii telecom. Cauza este simplu de dedus; BUNUL SIMT AL CONSUMATORULUI CARE TAXEAZA "GESTURILE" si ATITUDINILE NELALOCUL LOR!

De asta trebuie sa le fie la toti frica, de consumatori.

Greets,
Speedo

#15
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
A aparut acum cateva zile in National un articol despre cele doua companii mari de GSM din Romania, un fel de "oglinda"; Connex are vreo 300000-400000 de clienti in plus fata de Orange,asa ca nu e de mirare sa-si faca si sediu nou.
Iar daca se adeveresc prezicerile, oricum cladirea moderna, cu lifturile ei de sticla o sa "ramana" in Bucuresti.

#16
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by fanariotul
...............
Iar daca se adeveresc prezicerile, oricum cladirea moderna, cu lifturile ei de sticla o sa "ramana" in Bucuresti.

Adevarat, doar ca REPET, nu este a Mobifon ci a Avrig 35 Construction Investments , subsidiara din Romania a companiei americane Rhombus Asset Management.

Greets,
Speedo

#17
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,063
  • Înscris: 26.11.2001
Iata si cum suna comunicatul oficial al Canam Manac, companie canadiana desemnata sa costruiasca structura metalica:

Quote

February 28, 2003  
Market breakthrough in Eastern Europe
CANAM MANAC AWARDED $6.2 MILLION CONTRACT IN ROMANIA  

(Boucherville) - Canam Steel Romania, a subsidiary of The Canam Manac Group Inc. (TSX: CAM.A), was awarded a contract valued at CAN$6.2 million by Avrig 35 S.A., a real estate development firm, for the construction of a business complex at Plaza Charles-de-Gaulle, in Bucharest, Romania. Avrig 35 S.A. is a Romanian subsidiary of Rhombus Asset Management USA.

The project involves the construction of a 16-floor office tower and five stories of underground parking, for a total of 450,000 square feet. This contract includes the engineering, drafting, fabrication and erection of 3,600 tons of steel joists and other structural steel components. Production of the steel components will begin in April of 2003 and the erection work will end in December 2003.  

The Canam Manac Group's success in obtaining this contract is a breakthrough in the Eastern European market. The president and chief operating officer, Marc Dutil, said "This contract is the result of the efforts we have made over the past few years in this part of Europe, particularly the development of Canam's engineering services which employs close to 200 people at its new offices in Brasov, Romania."

The Canam Manac Group Inc. is an industrial company that operates 20 plants specializing in the fabrication of steel components, semitrailers, and forestry equipment. In 2002, sales reached CAN$936,719,000. The company employs more than 4,780 people in Canada, the United States, Mexico, Romania and India.

Canam Steel  


Observati cred, nici un cuvant despre Connex, doar intr-un desen virtual, apare sigla Connex ca viitor chirias al cladirii, repet, fara sa se stie daca Mobifon va inchiria tot building-ul sau nu.

Greets,
Speedo

Attached Files



#18
fanariotul

fanariotul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,138
  • Înscris: 27.03.2003
Comunicatul de presa pe care l-am citit, incepe asa :
"Bucuresti, 30 mai 2003 - Connex si Avrig 35 au placerea sa anunte deschiderea oficiala a lucrarilor de constructie la Charles de Gaulle Plaza, cladirea care va gazdui noul sediu central al Connex."
Deci daca "au placerea" probabil ca au bagat sau o sa bage si ceva bani acolo caci altfel ramanea doar Avrig 35 cu placerea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate