Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Flatulenta și responsabilita...

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024

Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...
 Recomandare AC

Coramet sau Caparol?

Probleme cu un vecin de pe scara

Ford Focus 2007, motorul se opres...
 Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural

Proceduri vamale Port Constanta
 

critica pls

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#73
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006
Iar cei care nu sunt familiarizați cu niciuna din variantele de mai sus s-ar putea să-l recunoască pe Florin imbrăcat in minier. Adică exact ce a cerut angajatorul, nu?  :P

La cum povesteai pe fun mă asteptam la ceva mult mai slab. Eu zic că sunt bune pt revistă. Doar nu e revistă de modeling, nu? E revistă de "minering"  :lol:

#74
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu unu as fi facut un countre-jour cand facea duble ... but that's just me :P si stiu cum sunt patronii romani, nu ar fi apreciat :P

#75
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
ehe ... si eu as fi facut multe ... dar nimic din ce as fi facut eu nu ar fi satisfacut cerintele :P ... fata fotbalistului trebuia sa fie usor de distins :(

#76
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdeejay86, on Jan 14 2007, 18:28, said:

La insistentele domnului shobi postez doua dintre putinele poze aproape decente rezultate dintr-o sedinta foto semi-esuata.
Attachment CRW_6481.JPG Attachment CRW_6516.jpg
explicatii: cei familiarizati cu mineritul s-ar putea sa recunoasca in prima o banda de carbune iar in a doua roata unui excavator. cei familiarizati cu fotbalul s-ar putea sa il reconoasca pe florin popete in ambele :D

:roflmaofast:

Deejay, dar e...apsolut! Ma refer la atitudinea modelului si ce se transmite privitorului ne-miner si ne-fotbalist:coolspeak:


1.As intitula-o:'Sunt mandru de casca mea!' Acest accesoriu il vad ca personaj principal si, in subsidiar si eventual, chestia
( obiect / subiect) catre care zambeste modelul, si care nu pare a fi banda transportoare.Spune drept, trecea vreo secretara prin zona? :D

2.Ia sa vedem, ce l-ai pus sa spuna? Asta ca sa se poata transpune in atmosfera aceea rapitoare si care nu evoca mina si minerii in nici un fel. :D Iar bluza ii sta groaznic ( stii ca sunt croitor  ;)  )

E ok, Deejay, am glumit.Sper sa nu ma iei in seama, tocmai am aterizat de la un mic chef duminical.Mai bine ma duc sa vad oarece artificii. :)

Edited by panama35, 14 January 2007 - 18:20.


#77
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
tot timpul ma pot baza pe tine pentru interpretari mai interesante ca pozele :P
PS: m-am uitat eu la artificii ... cam slabe (cu a mea in frunte :()

#78
panama35

panama35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 05.11.2006

View Postdeejay86, on Jan 14 2007, 23:45, said:

tot timpul ma pot baza pe tine pentru interpretari mai interesante ca pozele :P
PS: m-am uitat eu la artificii ... cam slabe (cu a mea in frunte :()

Deejay, e dragut ceea ce spui, dar asta nu se poate.Daca o fotografie nu-mi spune o poveste, nu-mi evoca o emotie de indiferent ce fel, n-am ce sa spun despre ea.Pot face asta altii, pe care imaginea ii atinge.

Fotograful, inainte de a declansa, ar trebui sa-si puna-cred eu, aceleasi intrebari ( proiectate, desigur, in plan artistic) pe care trebuie sa si le puna orice om inainte de a spune ceva:'Before you speak, ask yourself if what you're going to say is true, is kind, is necessary, is helpful.If the answer is no, maybe what you are about to say should be left unsaid.'

IMHO, aceste repere nu exclud fantezia, extravaganta, nebunia artistica si, in general, orice forma in care imaginatia isi poate exprima viziunile.In acest sens, fotografia imi pare un 'spatiu' inepuizabil.

PS, ca tot n-am somn, apropo de artificii.
E greu sa faci fotografii reusite cu artificii, daca spectacolul lor nu e deosebit, nu are magie.
Mie-mi plac artificiile care-mi evoca 'Elixir des Merveilles' al casei Hermes.Sau, daca vrei, acest parfum are, asupra mea, in plan olfactiv, acelasi efect pe care-l are spectacolul artificiilor in plan vizual.

Wow, e trecut de doua!Noroc ca-mi pot lua liber de la job cand poftesc. :)

#79
RockCenter

RockCenter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 05.03.2006
unele mai bune ca altele...

#80
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Intrucat pe la "My Photo Blog / Gallery" e slaba miscarea postez aici cateva poze pentru critica nemiloasa :)
Attached File  ranca01.jpg   88.57K   37 downloads Attached File  ranca2.jpg   74.28K   26 downloads Attached File  ranca3.jpg   86.48K   28 downloads Attached File  ranca5.jpg   86.49K   32 downloads Attached File  ranca6.jpg   95.52K   28 downloads
Restul aici si aici

#81
skin311

skin311

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 26.11.2006
mie-mi place cum a iesit prima. nu stiu ce anume imi place la ea, dar e cul:) ma atrage. cred ca si tie iti place cel mai mult si ai pus-o prima :)

si a treia imi place...copacii acoperiti de zapada..un varf de munte..cerul..e o atmosfera calma, care se gaseste si in ultima poza, ce are si o simetrie interesanta

#82
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
mersi pt critica :) ... altcineva?

#83
Semper Pri

Semper Pri

    Wannabe photographer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 19.10.2006

View Postdeejay86, on Feb 1 2007, 11:34, said:

mersi pt critica :) ... altcineva?
Prima e faină. Iti dă impresia că noianul de zăpadă a impins piatra kilometrică  :P . Iar cromatica....  :coolspeak:
2-5 imi plac, dar parcă... peisajul mere mai bine landscape 3:2

#84
Cadyllac

Cadyllac

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 11.04.2004
la 1 lucrul care ma atrage este incadrarea perfecta, locul ''subiectului'' este perfect fundalul in ceata, bokeh-ul si albul de iarna, pare de stock :)

la 2 daca tot ai bagat atat pamant putei sa tragi mai aproape de sol, poate iesea ceva mai altceva :) in rest o vad ca pe o imabine banala (IMO)

3 si 4 as fi preferat orizontal (daca se putea)

4 mi se pare inghesuita, eu de exemplu cand fac o incadrare caut la subiect sa ii las si umpic de spatiu, fie persoane sau peisaje de la caz la caz, caut (de putine ori reusesc oricum) ca poza mea sa aiba si un ''sfarsit'', ca toate elementele sa fie echilibrate. Incadrarea este un lucru f important (si cred ca stii) intr-o imagine, numai asa reusesti sa exprimi/redai celor care nu au vazut ce ai vazut tu.

daca te uiti mai atent la poza ta sfarsitul nu se regaseste, asa vad eu... :)


Bafta!

#85
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
multam semper & caddy
personal nu mi se pare a 4-a inghesuita. totusi nu nu am reusit sa o fac cum am vrut eu. in primul rand as fi vrut sa merg mult mai aproape si sa trag wide (nu tele  :confuzzled: ) si sa gasesc alta metoda de a evidentia si echilibra in compozitie varful, stana si crucea (ultimele doua nici nu stiu daca se observa :P) ... din pacate atat am avut posibilitatea / atat m-am priceput. data viitoare cand ajung acolo sper sa fiu mai bine pregatit si sa am mai mult timp (si snowmobil :P)

#86
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
ma astept la ce-i mai rau ... hit me hard
Attached File  rusu01.jpg   130.37K   11 downloads Attached File  rusu02.jpg   125.78K   19 downloads Attached File  rusu03.jpg   103.37K   15 downloads Attached File  rusu04.jpg   112.23K   17 downloads Attached File  rusu05.jpg   64.13K   15 downloads Attached File  rusu06.jpg   154.41K   21 downloads
disponibile si pe blog

#87
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
Al saselea peisaj e destul de reusit, restul mi se par destul de "plate".

#88
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Intr-adevar sunt plate ... asta pentru ca am tras tele. Din pacate pomii/casele/firele din apropiere m-au limitat serios in folosirea wide-ului iar timpul nu mi-a permis sa plec pe munte. Mersi pentru feedback.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate