Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Hamsie si Capelin prajiti in tigaie?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 30.11.2021
Cei care ma cunosteti stiti ca ma cam feresc de ulei, asta inseamna ca nu prea am gatit in ulei peste. Poate in tinerete mai prajeam sprot sau hering.

Discutia este ca eu prajeam pesti astia fara sa-i trec prin faina sau griss.

Acum sa zic ca am ceva faina. Vreau sa-i curat, sa le scot matele, cu toate ca hamsia la cornet, prin comert, nu prea se scot matele dar zic sa fiu baiat cuminte si au ce manca si pisicei.
Curat pesti, pun tigaia la incalzit, ulei sa fie baie, trec pestele prin faina si-l pun in tigaie.

Sunt invatat cu durata, in cat timp se fierbe un ou, in cat timp se prajeste un piept de pui(15 minute) etc...

Edited by MindArchitect, 23 June 2024 - 14:18.


#2
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 25.12.2016

View PostMindArchitect, on 23 iunie 2024 - 14:13, said:

Vreau sa-i curat, sa le scot matele, cu toate ca hamsia la cornet, prin comert, nu prea se scot matele
Pot cumva sa-l gatesc fara sa fie uscat?

La hamsie este chin s-o cureti tu acasa. Gasesti si gata curatata, are si prin Lidl in ultima vreme.
Daca vrei sa fie moale, imediat ce observi ca incepe sa se rumeneasca, ii scoti din tigaie. Sau ii prajesti bine si-i acoperi apoi cu o farfurie sau un capac.

Edited by Manasu, 23 June 2024 - 14:25.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 30.11.2021
Stiu ca sunt enervat de curatat, cred ca din cauza asta au si ramas prin congelator. Aia in oras nici nu ii curata dar eu acasa asa sunt invatat sa-i curat.
Ca am mai scris odata pe forum si tot imi ziceau ca nu se curata.

Ma uitam si la metoda asta ca am hartie de copt:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zx2Y7XjSh8o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aveam chef de peste si aveam 2 pungulite pe la frigider, le lasai la decongelat si ma uit cum sa-i prajesc.

Asa ca idee am vazut pe youtube ca se curata rupand capul dar eu mananc capul la peste, nu inteleg logica sa-i rupi capul ca se pierde din peste.
Asa matele le dau la pisicei, le pun intr-o punguta.

#4
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,268
  • Înscris: 24.11.2019
De curand am facut niste hamsie proaspata cumparta deja eviscerata si decapitata. De la Lidl, in caserole de 500 g..
Noi i-am spalat bine in apa rece cu gheata dar i-am si zvantat pe prosop de bucatarie.
Apoi, i-am mai tavalit in usturoi granulat, putin marar uscat maruntit, amidon de porumb si sare. N-am utilizat cum facem de multe ori si fulgi de ardei iute.

Pentru gatire am utilizat o plita cu inductie setata pe prajire cu 220oC si cele 500 g au fost gata in 5 minute. Intr-un litru de ulei gata incins.
Apropo, oala si uleiul s-au incins relativ repede pe plita cu inductie. Iar pestisorii i-am introdus unul cate unul in uleiul incins.

Au iesit crocanti, nu s-au lipit unul de altul si noua ne-au placut enorm alaturi de un mujdei de usturoi si o bere rece. Aratau cam asa:
Attached File  Hamsie in ulei incins.jpg   262.7K   38 downloads

Nu i-am mai insirat pe ata, bete de bambus mai lungi sau paie de matura deoarece am utilizat o sita de forma si diametrul oalei in care i-am prajit si cand au fost gata am scos toata sita si am asezat-o pe o farfurie cu servetele pe ea.

NOTA: la pestele foarte mic, atunci cand rupi capul poti sa extragi si putinele intestine pe care le are. Chestie de obisnuinta si dexteritate. Deci nu ii eviscerezi cu cutitul bucatarului! Posted Image
Capul ar fi util de pastrat si la hamsie dar in special la pestele ceva mai mare - cum ar fi baby herring, la care pentru a usura intoarcerea de pe o parte pe alta, pestii se insira cu un ac pe sfoara trecuta prin ochi. Sau pe betisoare de bambus sau inca pe paie de de matura. Se pot intoarce toti, dintr-o singura miscare.

Edited by MiaJiro, 23 June 2024 - 14:34.


#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 30.11.2021
MiaJiro - Sincer am observat si eu oferta cu hamsie fara cap.

Dar ma gandeam care este logica? Adica cumpar trunchiul de macrou si de merluciu ca nu le mananc capul. La hamsie/capelin/sprot/baby hering, la astia merge.

Arata bine, mi-ai facut chef, mai trebuie sa-i curat dar astept putin sa se mai dezghete natural.

#6
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,268
  • Înscris: 24.11.2019
Logica o fi!
Nu ti-o pot dezvalui eu. Eu care manac cu placere si pestele sarat cu cap si intestine cu tot!
Si nu numai sarat! Din caserola Lidl am ingurgitat cativa pestisori nespalati. Stiu, nu e bine dar nu ma pot tine!
Felina din mine isi face simtita prezenta... Posted Image Ca in politica nu am intrat niciodata...

Apropo! Se curata mai bine cand sunt semidezghetati. Nu dezghetati total.

Edited by MiaJiro, 23 June 2024 - 14:42.


#7
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008

View PostMindArchitect, on 23 iunie 2024 - 14:13, said:

Cei care ma cunosteti stiti ca ma cam feresc de ulei, asta inseamna ca nu prea am gatit in ulei peste. Poate in tinerete mai prajeam sprot sau hering.

Discutia este ca eu prajeam pesti astia fara sa-i trec prin faina sau griss.

Acum sa zic ca am ceva faina. Vreau sa-i curat, sa le scot matele, cu toate ca hamsia la cornet, prin comert, nu prea se scot matele dar zic sa fiu baiat cuminte si au ce manca si pisicei.
Curat pesti, pun tigaia la incalzit, ulei sa fie baie, trec pestele prin faina si-l pun in tigaie.

Sunt invatat cu durata, in cat timp se fierbe un ou, in cat timp se prajeste un piept de pui(15 minute) etc...

Posibil sa fi mancat sprot , ala cu cap ? Scuze, dar prin orice metoda se scot matele la ansoa ca sunt amare
Ceva interesant Attached File  Hamsii prăjite ca la mare. Dar mai bune! 🙂 Bucate Aromate.mp4   17.53MB   12 downloads, folosesti un ulei cu calitati bune, nu toate zoaiele din comert.

Edited by mihaiC1, 23 June 2024 - 16:47.


#8
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 30.11.2021

View PostMiaJiro, on 23 iunie 2024 - 14:43, said:


Apropo! Se curata mai bine cand sunt semidezghetati. Nu dezghetati total.
Stiu ce zici.
Sa nu fie prea moi.

I-am gatit dupa metoda aia cu putin ulei, lasat 10 minute, am butonat tableta 10 minute in curte pe sezlong. Dupa 10 minute i-am intors pe cealalta parte.

Asta ca am vrut sa gatesc mai multi.

View PostmihaiC1, on 23 iunie 2024 - 16:39, said:

Posibil sa fi mancat sprot , ala cu cap ? Scuze, dar prin orice metoda se scot matele la ansoa ca sunt amare
Ceva interesant Hamsii prăjite ca la mare. Dar mai bune! �� Bucate Aromate.mp4, folosesti un ulei cu calitati bune, nu toate zoaiele din comert.
Are dreptate, este ce zicem si noi. La mare si prin orice popas turistic pe la munte, hamsia nu este curatata.
Eu am preferat sa le curat ca este mai dragut.

Am prajit pestisori, am facut si 2 turtite cu marar. Fina, sare, marar.
Turtite cu gust de peste ca am pus dupa ce am terminat pesti de prajit.

Va multumesc!

#9
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008
Daca e hamsie.. cum suportati gustul ala amar ? Am mancat si eu mai demut, mi sa facut rau de le doi "smecheri morti" necuratati...nici o baza in crasmele noastre.
PS gustul sprotului nu imi place, mai bine sardine. Ca ideie e f. rara hamsia/ ansoa la noi in RO.

Edited by mihaiC1, 23 June 2024 - 17:19.


#10
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,690
  • Înscris: 30.11.2021
Am realizat ca nu am pus sare. Am pus faina amestecata cu malai, putin malai.
Si ma uitam pe youtube la reteta si observ ca pune sare.

Am pus peste turtite.

mihaiC1 - Le taie uleiul din gust, ma refer la alea de la mare sau de la munte, care sunt cu tot cu mate.
Cand o dai pe hamsia la cornet sau hamsia la farfurie cu mamaliga, cum sa zic? O dai pe buget.
Mai bagi o bere sau un suc.

Uleiul acopera gustul de carne la majoritatea mancarurilor, mai ales daca este ulei refolosit.

Chiar vreau sa zic ca la munte in majoritatea restaurante ofera gem si la snitelul de pui. Sa pui gem dala fain peste piureul de cartofi si peste snitel si deja nu mai simti gustul.

Nu stiu care a fost cu moda asta cu hamsia sau cu sprotul/babi heringul sau capelinul la cornet sau la farfurie.
Dar daca stai si te gandesti? Este vreo 4-5 lei 500 de grame la supermarket, este o marja draguta de profit.
Pulpele de pui sunt mai scumpe, pieptul de pui sau kg de carne...
Si se poate manca cu mana la cornet.
Un sos de usturoi si te lingi pe degete dupa ce gusti din bere.

#11
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008
Din TR? acolo ii prajeste pe loc, in plina strada, au carucioare cu tavi mari.cu baie de ulei, sub au butelie cu arzator si "smecherii" sunt tinuti in lada frigotermica, de multe ori au si cacik ..am vazut si in GR dar sunt in UE si nu le mai dau voie decat in taverne, poti lua si la pachet, acolo unde merg in GR am o cherhana f. aproape si pestii, fructele de mare sunt aduse de 2-3 h, stau pe pat de zapada, aia mari ii curata la cerere gratis astia mici platesti in plus /kg.. incomparabil gustul pestelui/fructa de mare proaspata, prajita si fara faina mai pui si un tsipouro, tzatziki. uiti de mamaliga Posted Image

Edited by mihaiC1, 23 June 2024 - 17:51.


#12
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,406
  • Înscris: 04.03.2014
Mie cel mai bune mi se par un Pic mai maricele, curatate si deschise in doua.

https://lacucinapugl...puto-scaled.jpg

Congelate pierd ceva din pacate...

Edited by ionutzitaly, 23 June 2024 - 17:46.


#13
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008
Pai sprotul e cam greu de despicat Posted Image

#14
bograd

bograd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 28.05.2004

View PostmihaiC1, on 23 iunie 2024 - 17:11, said:

Daca e hamsie.. cum suportati gustul ala amar ? Am mancat si eu mai demut, mi sa facut rau de le doi "smecheri morti" necuratati...nici o baza in crasmele noastre.
PS gustul sprotului nu imi place, mai bine sardine. Ca ideie e f. rara hamsia/ ansoa la noi in RO.

Hamsia nu e amara. O fi fost probabil necuratata de mate sau de la uleiul ars.

Apropo, este usor de deosebit hamsia de sprot dupa forma maxilarului inferior, la hamsie este mult mai lung.
Multi vand sprot pe post de hamisie fiind mai ieftin. Am vazut chiar si la Carrefour, sprot congelat pe post de hamsie. Le-am atras atentia si l-au scos de la vanzare.

Attached Files



#15
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008
M-am referit ca nu era hamsia curatata, de ulei.. Dumnezeu cu mila.
PS pe vremuri era hamsia curatata de mate, "nici o masa fara peste" .. acum am alergie la macrou Posted Image, ca fapt divers am facut armata la BR si GL si mancam macrou de 3 x/zi ..

Edited by mihaiC1, 23 June 2024 - 18:16.


#16
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,406
  • Înscris: 04.03.2014
https://youtube.com/...F3gE7py6avnG8rn

Ceva un pic mai elaborat, pe aceiasi tema.

#17
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 24.07.2022
dar de unde sunt pescuite? sunt curios cum ar iesi analizele la un laborator.

#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,080
  • Înscris: 12.08.2008
Analizele vor iesi bine, nu sunt pesti mari si nu traiesc mult..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate