Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare laptop sub 1500 lei

emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman
 Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Router cu wireguard in spatele routerului principal

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.437
  • Înscris: 30.08.2006
Doresc sa pun un router mai slab dar cu functie de server wireguard in spatele routerului principal. Routerul secundar stie si modurile Access Point, Range Extender, WISP, Client AP.
Cum fac ?
Dezactivez dhcp pe routerul secundar si deschid portul UDP 51820 pe routerul principal catre cel secundar ? Portul corect il voi afla in momentul in care generez si editez certificatul pe serverul wireguard, doar ca va trebui sa modific in certificat la endpoint, ip-ul lui privat cu cel public sau cu domeniul ddns obtinut de pe routerul principal.
Sunt suficiente aceste setari ?

#2
Daniel1122

Daniel1122

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 228
  • Înscris: 10.03.2023
Din cate stiu nu poti sa folosesti wireguard pe dumb AP. Ca sa folosești wireguard trebuie sa ai funcția de router activat ca sa poti face routing pe serverul wireguard.

Eu am facut asta cu routerul secundar tot in mod router cu ip wan fix si din routerul principal am setat ip routerului secundar ca DMZ.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.437
  • Înscris: 30.08.2006
Urmeaza saptamana viitoare sa imi ajunga doua routere ieftine cu functii vpn wireguard de server si client. Voi testa ambele posibile solutii. Acum folosesc un raspberry cu wireguard si reguli de iesire in iptables. Doar port forwarding am pus pe router si a fost suficient sa ma conectez la el si sa am si net.

Editat de Leo2006, 23 iunie 2024 - 12:37.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.320
  • Înscris: 24.02.2007
Ce viteza vrei sa prinzi prin wireguard de ai ales sa-l folosesti pe router slab?

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.437
  • Înscris: 30.08.2006
Routerul e capabil de urmatoarele viteze maxime prin wireguard, conform specificatiilor producatorului.
WireGuard Client (UL/DL): 142 / 233.9 Mbps
WireGuard Server (UL/DL): 213 / 152Mbps
Chipsetul e un MT7621DAT 880 MHz Dual-Core
Pentru mine este suficient. Prin Raspberry Pi 4 am un download stabil de 230 Mb/s si upload de 175Mb/s.
Intentionez sa-l folosesc mai mult ca si client wireguard. Routerul e capabil si de mesh si din aceasta cauza voi lua doua bucati.

Editat de Leo2006, 23 iunie 2024 - 14:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate