Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Extindere apa - trecere in domeniul public

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.06.2006
Salutare!

La final de 2019 am realizat o lucrare de extindere apa, proiectul fiind realizat prin intermediul operatorului regional de servicii apa/canal (servicii contra-cost) si lucrarea realizata de o firma privata. Operatorul regional de apa m-a obligat sa depun o cerere la primarie prin care solicitam trecerea extinderii retelei de distributie a apei in domeniul public si darea in administrare a acestei instalatii catre operatorul regional de apa dupa 60 luni (perioada pe care o considera ei ca se amorseaza investitia). In cazul in care nu ma conformam, refuzau sa-mi faca receptia lucrarii si sa incheie contractul pentru furnizarea apei.

Intrebarea mea este daca este posibil sa anulez cererea initiala de dare in domeniul public si/sau eventual sa extind aceasta perioada. In tot acest timp vecinii care s-au aratat interesati de bransarea la aceasta extindere nu au dorit sa contribuie cu nimic si asteapta expirarea termenului. Cand vorbim de o suma importanta investita in aceasta lucrare nu ma astept sa-mi scot banii sau sa fac profit de pe urma ei dar macar o parte sa fie suportata si de ceilalti.

Multumesc!

Edited by t3st3r, 22 June 2024 - 23:47.


#2
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 06.01.2014
Nu sunt în domeniu, însă nu cred ca mai poți anula acea cerere.
La momentul când am început demersurile pentru o extindere de rețea, finalizata, din fericire, cu un branșament (chiar dacă este lung de vreo60 de metri), printre primele acte cerute , a fost aceasta celebra cerere completata cu declarația ca , orice litigiu  nu va afecta sau nu va putea fi îndreptat împotriva companiei de apa.

În concluzie, cine se racordeaza sau dorește sa se racordeze la rețeaua "ta" în perioada mai sus mentionata trebuie sa te despăgubească. Dacă nu vrea, instanta îl va o liga sa o facă.
După acea perioada, nu mai ai câștig de cauza.

Despre ce suma este, totuși, vorba și câți vecini așteaptă sa se racordeze ?

#3
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,043
  • Înscris: 14.03.2013
Din cate stiu, este lege in acest sens. Si la gaz este la fel. 5 ani. Nu prea cred ca ai ce contesta.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 06.01.2014
Cunosc caz în care s-a "extins"perioada la 10 ani.

Vizualizare mesajjm2010, pe 23 iunie 2024 - 07:53, a scris:

Din cate stiu, ...
Si la gaz este la fel. 5 ani.
Oarecum off topic: din câte știu, la gaz nu se plătește nimic dacă faci extindere (evident din rețeaua deja extinsa).

#5
cocojumbo

cocojumbo

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.05.2024
Constitutia garanteaza dreptul de propietate
Iesire unui bun din patrimoniu poate fi cu titlu oneros - in schimbul a ceva : bani, alt bun, alt folos - sau cu titlu gratuit
Cum tu nu ai nici o intentie de a face o liberalitate, iesirea bunului din patrimoniu nu poate fi decat cu titlu oneros
Asta inseamna sa invoci o exceptie de neconstitutionalitate in instanta iar norma juridica contestata sa fie intr-o lege sau OG ,
nu acte juridice inferioare gen HCL
Ai mai putea invoca imbogatirea fara justa cauza a operatorului
Daca esti persoana fizica, notiunea de amortizare - din contabilitate -  nu iti este aplicabila

#6
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 11.07.2016

View Postt3st3r, on 22 iunie 2024 - 23:45, said:

Salutare!

La final de 2019 am realizat o lucrare de extindere apa, proiectul fiind realizat prin intermediul operatorului regional de servicii apa/canal (servicii contra-cost) si lucrarea realizata de o firma privata. Operatorul regional de apa m-a obligat sa depun o cerere la primarie prin care solicitam trecerea extinderii retelei de distributie a apei in domeniul public si darea in administrare a acestei instalatii catre operatorul regional de apa dupa 60 luni (perioada pe care o considera ei ca se amorseaza investitia). In cazul in care nu ma conformam, refuzau sa-mi faca receptia lucrarii si sa incheie contractul pentru furnizarea apei.

Intrebarea mea este daca este posibil sa anulez cererea initiala de dare in domeniul public si/sau eventual sa extind aceasta perioada. In tot acest timp vecinii care s-au aratat interesati de bransarea la aceasta extindere nu au dorit sa contribuie cu nimic si asteapta expirarea termenului. Cand vorbim de o suma importanta investita in aceasta lucrare nu ma astept sa-mi scot banii sau sa fac profit de pe urma ei dar macar o parte sa fie suportata si de ceilalti.

Multumesc!

La fel e si la extinderea de gaze. Si nu, NU se mai poate anula/modifica cererea.
Dupa cele 60 luni, oricine se poate bransa la conducta respectiva fara sa-ti plateasca cota parte sau despagubiri.
Eu exact cu asta ma ocup (extinderi de retele de gaze). Daca aveti intrebari/nelamuriri...va rog.

"Oarecum off topic: din câte știu, la gaz nu se plătește nimic dacă faci extindere (evident din rețeaua deja extinsa)."
In acest caz nu platesti nimic catre investitorul initial al conductei daca acela a platit a facut investitia pe banii lui.

Dar platesti daca vrei sa te bransezi in conducta lui inainte de expirarea celor 60 luni.

Daca platesti extinderea ta, adica daca o faci cu operator economic autorizat, pe banii tai => intri in paradigma celor "60 luni"...adica daca vrea cineva sa se branseze, are nevoie de acordul tau (tu il dai contra a o suma de bani), dar la o extindere din extinderea ta nu mai e nevoie de acordul tau.

Edited by Malus_Dacus, 23 June 2024 - 11:50.


#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 06.01.2014

Vizualizare mesajMalus_Dacus, pe 23 iunie 2024 - 11:42, a scris:

...
Eu exact cu asta ma ocup (extinderi de retele de gaze). Daca aveti intrebari/nelamuriri...
Ești doar "pe gaz" sau si pe alte rețele?
Ma interesează info despre canalizare.

#8
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 11.07.2016
Doar "pe gaz".

Edited by Malus_Dacus, 23 June 2024 - 13:46.


#9
t3st3r

t3st3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.06.2006
Multe din raspunsuri imi confirma ca nu are rost sa continui ideea ca n-am sanse iar cu datul in judecata nu cred ca vreau sa ma leg la cap. E vorba de o extindere de 100m (deci n-a costat putin) iar vecinii interesati sunt vreo doi (pentru ca nici nu prea am vecini in zona ce-i drept), dar nici unul din ei n-a fost de acord sa achite un minim de bun simt pentru bransament.

Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by t3st3r, 23 June 2024 - 20:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate