Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Cunoaste cineva metoda de semidegresare a laptelui de 1.5% de la Lidl?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
kipoy16613

kipoy16613

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2024
E vorba de cel la 1.5L. Au si varianta de lapte interal 3.5% tot la 1.5L care mi se pare ca are gust de lapte praf, nu chiar ca cel UHT, dar are. Probabil pentru ca e facut prin standardizare, un proces extrem de stupid care adauga laptelui degresat, grasimea in cantitati calculate. Au inventat aceasta metoda pentru a fabrica si a comercializa mai eficient restul produselor de tip smantana/unt, dar asta e alta discutie.

Ideea e ca acest lapte de 1.5% tind sa cred ca e doar pasteurizat si usor degresat pentru ca nu scrie pe el standardizat. Daca retin bine o metoda de productie a laptelui semidegresat este prin degresare completa si apoi adaugare 1.5% grasime, dar ar mentiona standardizat pe sticla la fel ca pe cel de 3.5% nu?
Si a doua metoda era printr-o centrifuga, sper ca pe asta o folosesc. Se folosea laptele adevarat proaspat pasteurizat, care printr-un proces mecanic, separa partial din grasimea lui.

Deci de asta acest lapte chiar daca are usor gust de apa si nu are volum la gust, pare sa fie cel mai apropiat de adevar, pe cand cel de 3.5% e o posibila pacaleala, pentru ca ei pot amesteca cum vor grasime cu apa si lapte praf.
Eu in general consum laptele lor de capra care are cat de cat gust de lapte adevarat, dar iarna am vazut ca si ala are gust de lapte praf pentru ca nu dau caprele lapte conform cererii. Daca consumati acest produs, nu va recomand sa mai sustineti producatorul din noiembrie pana prin martie, pentru ca urmareste profitul in loc sa stopeze comercializarea la ceea ce nu detine fizic. Banuiesc ca in acea perioada vinde un amestec de lapte cu apa si cu lapte praf.

pe langa subiect:
Eu am posibilitatea in zona mea sa cumpar lapte de la tarani(nu de la samsari si pietari), dar aleg sa nu-i mai sustin pentru ca sunt niste nesimtiti majoritatea. Laptele de vaca se vinde cu 6-7 lei pe litru, clar mai scump ca cel de supermarket. Laptele de capra se vinde cu 11-12 lei, iar dupa fierbere ramai cu pret de 13-15 lei pe cand cel de capra de la lidl e 11 lei. Iar bataia de joc care se invarte in tara asta in jurul laptelui de oaie care a devenit imposibil de cumparat in zona mea care e la o ora de zeci de stane in munte, e cu totul alta discutie. Se refuza sa se vanda pe motiv ca oile nu le apartin, sunt ale comunei. Cel care e cioban isi vede de treaba lui, cel care face branza e un derbedeu de samsar/pietar in 99% din cazuri care face ce stie el, nu se complica sa vanda acest produs pentru ca e sef de plantatie, iar patronul de stana/munte e un individ care in general investeste si trage niste bani pe gratis fara sa faca nimic special. Eu in 3 ani nu am reusit sa cumpar acest lapte de nicaieri, iar cand am postat pe facebook pe niste grupuri de ciobani, m-au luat la misto iar altii mi-au spus ca niciodata nu o sa ma ating de asa ceva. Asta e nivelul de prostie in tara asta. Am reusit sa gasesc la cineva care are productie de 5 ori mai mica/oaie fata de cei din munte, dar laptele nu e chiar gustos si gras pentru ca nu au iarba de calitate, sunt crescute pe niste coclauri. Si din nou, la pret nu renteaza. Ei vand la pret dublu fata de 5 lei/litru cu cat am gasit in maramures pe olx.

#2
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 05.06.2006

Vizualizare mesajkipoy16613, pe 22 iunie 2024 - 22:08, a scris:

Laptele de vaca se vinde cu 6-7 lei pe litru, clar mai scump ca cel de supermarket.
Compari la pret laptele proaspat muls de la vaca cu cel de la supermarket? Posted image

#3
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.12.2023

View Postliviu_np, on 22 iunie 2024 - 22:26, said:

Compari la pret laptele proaspat muls de la vaca cu cel de la supermarket? Posted Image
laptele proaspat care pute de iti vine sa vomiti din cauza ca nu spala tatele vacii inainte de mulgere

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,708
  • Înscris: 25.11.2014
Ai uitat sa zici ca nu leaga coada vacii si mai flutura si pe deasupra galetii. De tifon pus peste galeata cand se mulge e alta poveste :lol:. Doar cine nu a crescut la tara nu stie cat de usor poti contamina laptele ala in timpul mulsului.

#5
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,136
  • Înscris: 19.12.2012

Vizualizare mesajSerafim606, pe 22 iunie 2024 - 23:16, a scris:

Ai uitat sa zici ca nu leaga coada vacii si mai flutura si pe deasupra galetii. De tifon pus peste galeata cand se mulge e alta poveste Posted image. Doar cine nu a crescut la tara nu stie cat de usor poti contamina laptele ala in timpul mulsului.
Nu stiu cine mai foloseste metodele astea in ziua de azi. O ferma are aparat de mult. Nu sta nimeni sa isi rupa mainile mulgand zeci sau sute de vaci

#6
vis_constructiv

vis_constructiv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.12.2012
Si eu m-am întrebat cum se scoate grăsimea din lactate,
și cafeina din cafea
Or fi procedee fizice, sau chimice
Posted image

#7
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,708
  • Înscris: 25.11.2014

Vizualizare mesajA10, pe 22 iunie 2024 - 23:20, a scris:

Nu stiu cine mai foloseste metodele astea in ziua de azi. O ferma are aparat de mult. Nu sta nimeni sa isi rupa mainile mulgand zeci sau sute de vaci
Vorbeam de laptele de la tarani. Sau tu crezi ca ala cu 3 vaci in curte isi ia aparat de mult Posted image?

Edited by Serafim606, 22 June 2024 - 23:26.


#8
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,343
  • Înscris: 05.04.2011
Laptele se degreseaza industrial prin centrifugare, casnic prin "smântânire"

#9
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 25.02.2024
Ce sa mai degresezi la un lapte cu 1.5 % grasime ?  
Ia ti cazeina, pune o lingura intr o sticla de apa si aia e, de ce sa mai cumperi lapte ?

#10
kipoy16613

kipoy16613

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2024

View PostVictor5, on 22 iunie 2024 - 23:58, said:

Laptele se degreseaza industrial prin centrifugare, casnic prin "smântânire"

daca citeai postarea initiala, aflai ca era vorba despre produsul final, daca este degresat pana la 0% cu adaugare grasime sau degresare pana la 1.5%. sunt metode cu rezultate total diferite

#11
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 08.09.2019
in mod practic se aplica prima varianta, dar nu stiu de ce iti inchipui ca daca ar fi a doua rezultatele ar fi diferite...

#12
kipoy16613

kipoy16613

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2024

View PostEminescian, on 23 iunie 2024 - 07:23, said:

in mod practic se aplica prima varianta, dar nu stiu de ce iti inchipui ca daca ar fi a doua rezultatele ar fi diferite...

difera pentru ca din motive de perisabilitate, le este mai usor pentru varianta a doua sa produca laptele din apa+lapte praf+grasime

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkipoy16613, on 22 iunie 2024 - 22:08, said:

Se refuza sa se vanda pe motiv ca oile nu le apartin, sunt ale comunei.
Ce chestie... angajatul refuză să vîndă ceva ce nu-i aparține. Ar trebui premiat, nu înjurat.

View Postkipoy16613, on 22 iunie 2024 - 22:08, said:

patronul de stana/munte e un individ care in general investeste si trage niste bani pe gratis fara sa faca nimic special.
Zici că dacă investești banii tăi într-o afacere, după aia veniturile aferente sînt bani nemeritați? Te mai gîndești puțin?

View Postkipoy16613, on 22 iunie 2024 - 22:08, said:

Asta e nivelul de prostie in tara asta.
Ne spui și de ce e o prostie?

View Postvis_constructiv, on 22 iunie 2024 - 23:25, said:

Si eu m-am întrebat cum se scoate
cafeina din cafea
https://en.wikipedia.../Decaffeination

#14
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 540
  • Înscris: 08.09.2019

View Postkipoy16613, on 23 iunie 2024 - 07:28, said:

difera pentru ca din motive de perisabilitate, le este mai usor pentru varianta a doua sa produca laptele din apa+lapte praf+grasime

Perisabilitatea are treaba doar cu tratamentul termic aplicat la final (ex UHT) si cu tipul de ambalare, nu depinde de cum scoti sau bagi la loc grasimea in lapte.

#15
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 09.09.2010
Eu cumpăr laptele cu 5 lei litrul,de la un domn care are 2 vaci și mulge cu mâna.

#16
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 23.12.2007
daca s-ar creste mai multe animale care dau lapte ce bine ar fi pentru toti...si mai terminati cu coada si balega....chiar preferati formula chimica cu miros de teava decit mirosul de oaie sau de capra/vaca /bivolita...?!!!!conteaza curatenia ...

#17
96Flo

96Flo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 519
  • Înscris: 18.03.2014
Eu tind sa cred ca produsele ce ar trebui sa fie din lapte, gen Pilos, nici nu au vazut laptele, este propia mea opinie, sunt fabrici de lactate in care nu intra lapte si fabrici de vin care nu vad boaba de strugure!

#18
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 05.06.2006

Vizualizare mesajmangla, pe 22 iunie 2024 - 22:39, a scris:

laptele proaspat care pute de iti vine sa vomiti din cauza ca nu spala tatele vacii inainte de mulgere
esti cam sensibil, prietene. De anticorpi ai auzit? de unde ai luat ultima data anticorpi? Io mancam o bucata de covrig care cadea pe jos. regula de trei secunde.
treci peste mirosul tau imaginar si mergi pe laptele din supermarket ca este mai ok pentru tine, dar nu mai face socotala la bani.
Din 10 kile de lapte puturos cum zici tu, ies 3 kile de branza, 5 de iaurt, 2 de unt ,1 de smantana, 3 de lapte 3.5% si 4 de lape 1.5%. Vorbim despre mere sau despre pere?

PS ca sa te lamuresc mai bine. Fermierul vinde cate 500-1000 de litri de lapte imputit, asa cum zici, iar procesatorul are un castig de cel putin  300%

Nu exista taran care sa nu spele tatele vacilor la muls. Asta se mosteneste din tata in fiu de sute de ani.

Mai nou, ce care au ferme/microferme au aparate de muls si ce sa vezi? Au inainte de mulgere un program de spalare a tatelor. Al darcu' soft, s-a bagat si in tata vacii

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate