Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 Dispar punctele de restaurare la ...

cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?
 

Apa plata ieftina vs scumpa

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
ioni68939

ioni68939

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 06.05.2019
Exista pe piata apa plata la 2l de la izvorul motistea apa plata marca mega sau carefoure
Ambele lasa un gust metalic sa zic asa, e valabil si pt apa minerala carbogazoasa.

Am luat si apa plata din auchan marca propie, de la alt izvor.
La fel are un gust metalic.

Apa mai scumpa gen biborteni, tusnad, aqua,etc sunt bune nu au problema asta.


Gustul asta de apa metalica nici la robinet nu l-am intalnit.

Tot asa gust de apa metalica are apa din piata din tunari, in schimb un pic mai sus in moara vlasiei apa de la izvor la cismeaua facuta de primarie e rece, foarte buna la gust.


Am ajuns la concluzia ca daca si apa marca mega dar si apele plate marca proprie din alte magazine au acelasi gust metalic , nu cumva de fapt sunt imbuteliate din aceiasi sursa de undeva de la un robinet cine stie de pe ce teava?

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,685
  • Înscris: 24.02.2017
Exista o marca de apa plata care se imbuteliaza in Voluntari , langa Bucuresti. Imi scapa acum numele.

Daca e sa o luam dpdv legal, orice apa imbuteliata trebuie sa respecte niste standarde, si mai ales trebuie sa fie microbiologic pura. Scumpa sau ieftina... nu trebuie sa te imbolnaveasca. Acum... binenteles ca mai apar ''probleme''.  Daca ceva nu iti place, nu mai cumpara.

Eu beau apa de la robinet, filtrata intr-o cana, si m-am obisnuit perfect cu gustul ei.  De asemenea, mai beau apa din parc, de la cismelutele alea. Probabil ca multi dintre voi nu s-ar apropia de ele. Eu nu am nimic, chiar imi place apa.

#3
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 08.03.2004
Te asteptai la Evian ?

#4
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 01.09.2021
Toți mafioții își fac câte-o firma de îmbuteliere, controalele sunt de forma. Când moare cineva se vede câte instituții au închis ochii și ce legături politice au patronii. Se vede și atât, nimic nu se schimba.
Asa ca nu mai cumpărați apa îmbuteliată, doar finanțați mafia cu zero beneficii, mai și bagi o gramada de plastic în tine.
PRoblema e mult mai grava, În nord estul tarii majoritatea localităților, inclusiv orașe, au apa restricționată la robinet,  unele câte 2 ore pe zi. Apa a devenit o problema nationala și nu I vad pe ciuca și ciolacu capabili sa conceapă vre un plan pentru asta. Ma așteptăm ca prostimea afectata sa iasă în strada, dar la alegeri tot pe ei ii votează. Csf, ncsf.

#5
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,925
  • Înscris: 31.08.2006

View Poststefan0011, on 22 iunie 2024 - 18:03, said:

   Apa a devenit o problema nationala și nu I vad pe ciuca și ciolacu capabili sa conceapă vre un plan pentru asta. Ma așteptăm ca prostimea afectata sa iasă în strada, dar la alegeri tot pe ei ii votează. Csf, ncsf.

  Nu conteaza pe cine votezi. Mafiotii raman la locurile lor, cu firmele lor de ra**t, inclusiv, cele de imbuteliere a apelor, indiferent cine ar fi la putere. Mafia politica si cu cea economica sunt in stransa legatura. Nu mai visati salvatori ai patriei pe cai albi care vor tine cu poporul, fiindca asa ceva nu exista si nu va exista in veci. Societatea e stratificata si asa va ramane cat vor fi ca**turile numite partide, de fapt, grupari infractionale organizate, si javrele numite politicieni, impreuna cu mafiotii din economie. Restul sunt basme, iar aia cu iesitul in strada, sa fim seriosi, romanasii nu mai ies, fiindca sunt foarte multumiti de viata pe care o au, alta explicatie nu e si bineinteles, sunt multumiti de mafiotii ordinari, multi puscariabili, care conduc si cu siguranta vor conduce tarisoara.

#6
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,549
  • Înscris: 24.07.2022
microbiologic pura nu este suficient. sa o caute si de elemente cancerigene sau pfas.

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 01.09.2021

View Postfansat, on 22 iunie 2024 - 18:21, said:



                                                                              Nu conteaza pe cine votezi. Mafiotii raman la locurile lor, cu firmele lor de ra**t, inclusiv, cele de imbuteliere a apelor, indiferent cine ar fi la putere. Mafia politica si cu cea economica sunt in stransa legatura. Nu mai visati salvatori ai patriei pe cai albi care vor tine cu poporul, fiindca asa ceva nu exista si nu va exista in veci. Societatea e stratificata si asa va ramane cat vor fi ca**turile numite partide, de fapt, grupari infractionale organizate, si javrele numite politicieni, impreuna cu mafiotii din economie. Restul sunt basme, iar aia cu iesitul in strada, sa fim seriosi, romanasii nu mai ies, fiindca sunt foarte multumiti de viata pe care o au, alta explicatie nu e si bineinteles, sunt multumiti de mafiotii ordinari, multi puscariabili, care conduc si cu siguranta vor conduce tarisoara.
Pai aici e problema, când ai apa curenta 2 ore pe zi nu prea mai ești mulțumit de Viata pe care o ai. Credeam ca măcar asta o sa I motiveze.

Edited by stefan0011, 22 June 2024 - 18:48.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,386
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajioni68939, pe 22 iunie 2024 - 17:45, a scris:

Exista pe piata apa plata la 2l de la izvorul motistea apa plata marca mega sau carefoure
Ambele lasa un gust metalic sa zic asa, e valabil si pt apa minerala carbogazoasa.
Am luat si apa plata din auchan marca propie, de la alt izvor.
La fel are un gust metalic.
Si nu e normal ? E apa de acvifer, Mostistea, imbuteliere la Afumati/Voluntari.
Vrei apa cu adevarat gustoasa, ia Bucovina din sursa Dorna Candrenilor, adica doar sticlele de 2l sau de 0.5l Celalalte au o sursa combinata mai nasoala.
Eu nu pot garanta dar iti zic ca are un gust foarte bun, cu adevarat "sete de echilibru" si rivalizeaza cu apele germane sau franceze, alea bune gen Evian fara sa fie exagerat de scumpa.

Edited by andreic, 22 June 2024 - 19:38.


#9
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,834
  • Înscris: 15.11.2003
Evian si Vittel se imbuteliaza la Miercurea Ciuc, versiunea lor autohtona.
Eu beau Aquatic, nu mi se pare scumpa, in schimb cola 0.5 la 5 lei mi se pare foarte scumpa

Edited by radu103, 22 June 2024 - 19:50.


#10
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,283
  • Înscris: 10.07.2013
In prezent in Romania sunt mai multe companii ce extrag apa din foraje de mare adancime din complexul acvifer Fratesti si sunt imbuteliate pentru consum.

Attached File  profil-sud-nord-bucuresti-ilfov-acvifer-Fratesti.jpg   73.62K   34 downloads

Din sursa omologata F1 Fratesti ce se afla in comuna Afumati – jud.Ilfov, mai multe companii extrag si imbuteliaza apa dintre care:

- Aqua Queen – imbuteliata de compania Aqua Queen, furnizor al Casei Regale a Romaniei
- Apa Calipso – imbuteliata de compania Calipso SRL pentru Lidl Romania.
- Apa naturala "La Fantana" este extrasa din complexul acvifer Fratesti de la o adancime de 224m.

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,834
  • Înscris: 15.11.2003
mi se falfaie de toti furnizorii care dau gratis produse si bani catre casa regala.
Ii evit chiar ptr ca-i clar un cost in plus adaugat in pret artificial nu legat de calitate

Edited by radu103, 22 June 2024 - 19:51.


#12
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,908
  • Înscris: 02.08.2021
Poate că nu-ți place un anumit ion pe care îl au apele respective.
Uită-te pe spatele lor și vezi ce au în comun cele cu gust "metalic" și ce nu au cele care crezi că au gust mai bun.

Problema la apele alea marcă proprie e că sunt ”de izvor” și nu ape minerale naturale și ar cam trebui evitate. Dacă vreți apă îmbuteliată cel mai bine e să căutați să fie apă minerală naturală.

Edited by Valy_User, 22 June 2024 - 20:09.


#13
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,776
  • Înscris: 08.01.2021
România cică are 30% din apele minerale din Europa și unele sunt excepționale, peste Evian & perrier & shit.
Ar trebui sa bem doar ce-i mai bun.

#14
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,686
  • Înscris: 06.08.2015
apa e apa cum s-a spus mai sus. eu nu percep un gust la apa, dar am prieteni care afirma ca unele marci au un gust dubios.

#15
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,908
  • Înscris: 02.08.2021

View Postgogosaru100, on 22 iunie 2024 - 20:10, said:

eu nu percep un gust la apa,
Încearcă Aquavia sau Perla Moldovei

#16
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,419
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKiloW, on 22 iunie 2024 - 20:07, said:

România cică are 30% din apele minerale din Europa și unele sunt excepționale, peste Evian & perrier & shit.
De cate ori iau Evian si Perrier prin vest, imi amintesc ca apele bune ale noastre chiar sunt bune :D

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,933
  • Înscris: 16.03.2007
invata in primul rand care-i diferenta dintre apa de masa, apa de izvor si apa minerala. altfel compari mere cu pere.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,386
  • Înscris: 07.02.2003

Vizualizare mesajgogosaru100, pe 22 iunie 2024 - 20:10, a scris:

apa e apa cum s-a spus mai sus. eu nu percep un gust la apa
Ai o sensibilitate scazuta la gust... fiecare apa are gustul ei iar acesta este dat in mare de mixul de minerale si saruri dizolvate. Doar apa de laborator poti sa spui ca e cu adevarat fara gust (plata 100%).

Edited by andreic, 22 June 2024 - 21:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate