Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 cum pot opri auto boost-ul pt i7 ...

Achiziție telefon nou.

Picurare in AC?

Huawei GT4 46mm afisare altitudin...
 Cine produce AC Tesla?

Toyota CHR -modelul 2024

Recomandare lanterna frontala

Meciuri euro cu comentariu in eng...
 Dop furtun evacuare condens combi...

Ce poze faceti?

Durere penis

Sticker ciudat pe cutia aerului c...
 

Sunt bune apometrele radio?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,040
  • Înscris: 02.02.2008
Asociația de Proprietari ne obligă să instalăm contoare de apă cu modul radio, cu citire prin unde radio de la distanță. Aceste ar aduce vreo îmbunătățire?

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,772
  • Înscris: 23.10.2006
Da. Nu mai intra nimeni in casa sa le citeasca.

#3
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,897
  • Înscris: 02.08.2021
Se pot citi la distanță fără să mai trebuiască să le dai tu mereu citirile.
Dar trebuie supus la vot și dacă majoriatea este de acord să le instalați.

Edited by Valy_User, 21 June 2024 - 14:03.


#4
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 30.06.2023
Asta este viitorul si anume, totul Online, totul Digitalizat. Este un lucru bun ca nu te mai deranjeaza nimeni.
Am vazut ca si cei de la termoficare au instalat apometru tot cu radio, la subsolul blocului.


Problematice am inteles ca ar fi acele Repartitoare montate pe Calorifer, din spusele multora,ca ar inregistra eronat ( adica in plus fata de ceea ce trebuie )

Edited by raducanu969, 21 June 2024 - 14:06.


#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,040
  • Înscris: 02.02.2008
la noi digitalizarea încă mai dă cu virgulă, ori nu "funcționează sistemul", ori e offline, ori e vreo eroare greu de specificat. motivul pentru care întreb este tocmai să știu dacă nu mă trezesc cumva cu o citire mai "umflată".

#6
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,385
  • Înscris: 24.11.2002
Ar trebui sa citeasca toate apometrele in acelasi timp, cateva minute distanta si daca vine si furnizorul de apa, atunci diferentele/pierderile inregistrate si platite ar trebui sa fie mai mici.
Dar o sa platiti citirea, sunt cativa lei. Ideal e ca asociatia/administratorul sa cumpere echipamentul si softul si in cativa ani se amortizeaza daca sunt multe scari/apometre.
Daca sunt vecini cu apometre "aranjate" se rezolva si problema aceasta.

Edited by vestale, 21 June 2024 - 14:14.


#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,463
  • Înscris: 11.08.2003
+ scapi de grija citirii lor
+ se vede mai repede cand sunt stricate (daca nu mai inregistreaza)

- cost initial
- cost lunar pentru fiecare bucata
- daca aveti pierderi, tot se vor imparti

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 30.06.2023

View Postvestale, on 21 iunie 2024 - 14:13, said:

Ar trebui sa citeasca toate apometrele in acelasi timp, cateva minute distanta si daca vine si furnizorul de apa, atunci diferentele/pierderile inregistrate si platite ar trebui sa fie mai mici.
Dar o sa platiti citirea, sunt cativa lei. Ideal e ca asociatia/administratorul sa cumpere echipamentul si softul si in cativa ani se amortizeaza daca sunt multe scari/apometre.
Daca sunt vecini cu apometre "aranjate" se rezolva si problema aceasta.

Nu mai vad rostul de a plati pentru a se citi!

#9
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 24.09.2017
Noi avem asa ceva de vreo 15 ani:))Nici nu mai avem asociatie, efectiv blocul nostru se gestioneaza singur, eu n-am mai platit ”intretinere” de foarte multi ani, fiindca oricum avem un spatiu mic care-l tinem in chirie si din ala platim curentul pe scara si cel care face curat. Tin minte ce trist era cand venea ”administratorul” sa citeasca apometrele.

E intr-un fel foarte usor, apa-canal direct la fiirma sau online, cu contoare jos la subsol.
gaz/curent- online la firmele cu care am contract, tot online. nu avem incalzire centralizata de 20 de ani.

Edited by bobitad, 21 June 2024 - 14:31.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,416
  • Înscris: 07.11.2006

Vizualizare mesajzyppster, pe 21 iunie 2024 - 13:57, a scris:

Asociația de Proprietari ne obligă să instalăm contoare de apă cu modul radio, cu citire prin unde radio de la distanță. Aceste ar aduce vreo îmbunătățire?

Sigur ca aduce imbunatatiri. Celui care comercializeaza aceste contoare, in primul rand. Si sa fiu carcotas, posibil si celui care recomanda un anumit model de contor.
In rest, depinde de starea sufleteasca.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,460
  • Înscris: 30.11.2017
Apometrele astea emit radio și pot fi recepționate cu un aparat de recepție radioreceptor portabil?

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,385
  • Înscris: 24.11.2002
@cipri2bau tipul de modulatie e digital poate FSK, poate  chiar LORA.
Ce aparat de radio ai?

Vizualizare mesajraducanu969, pe 21 iunie 2024 - 14:17, a scris:

Nu mai vad rostul de a plati pentru a se citi!
Am si eu 5 scari a 10 etaje cu apometre radio, cand vii sa le citesti? Iti dau pe PM adresa?
Nu toate merg din prima si cu plimbare pe casa scarii, la unele trebuie sa te apropii de usa apartamentului.

Edited by vestale, 21 June 2024 - 14:51.


#13
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.02.2014
Ca sa emita unde radio trebuie sa aibe o sursa de energie, am ajuns atat de comozi ca nu mai putem sa citim niste cifre, pe care sa le transmitem mai departe.Cel mai avantajat este cel care face aceasta recomandare,deoarece are parte de un comision de la firma de contoare.Iar toate pierderile se vor baga in pretul mtrului cub de apa rece.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,151
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajzyppster, pe 21 iunie 2024 - 14:11, a scris:

la noi digitalizarea încă mai dă cu virgulă, ori nu "funcționează sistemul", ori e offline, ori e vreo eroare greu de specificat. motivul pentru care întreb este tocmai să știu dacă nu mă trezesc cumva cu o citire mai "umflată".
1. contorul nu e digital, e tot un contor normal cu un modul radio care transmite citirea.
2. poți citi liniștit contorul cu ochii tăi și confrunta ulterior. E chiar indicat să ții statistica.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,422
  • Înscris: 03.12.2005
Ala care face contabilitatea ia aceiasi bani si daca nu iti platesti nimic. Si probabil nici nu ramane fara utilitati daca nu platesti nimic multa vreme. Apometrele radio sunt o chestie de civilizatie. Nu mai ai discutii, verificari samd, nu mai ai uituci care nu isi trimit consumul, nu mai ai inventivi care il optimizeaza.

Si da, diferente vor fi posibile, pentru ca nu costa aia cativa litri de apa pe care ii poti plati diferenta cat ar costa un apometru de bransament in aceeasi clasa de precizie cu ala din subsol.

#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,826
  • Înscris: 01.12.2001
Acum 2 ani mi-au montat gratis un apometru. Dar atunci nu aveau și modulul radio.
Acum 2 săptămâni cei de la firma de apa canal au montat și modulul radio pe 433 MHz.
L-au fixat cu un șurub și atât.
Nu știu cum transmite el indexul. Că nu era la zero când l-au montat.
O avea câte un senzor pt fiecare cifra din contor.
Și o transmite când vine in apropiere cu cititorul.
Are baterie cu litiu ce tine 8 ani. Așa mi-au zis.

Deocamdată eu nu pot citi contorul wireless. Tot trebuie sa dau capacul la canal deoparte.
Poate in viitor voi avea și eu acces la citirile radio.

#17
floryancc

floryancc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.12.2006
Am avut experiență cu contoare de apă cu citire prin unde radio în complexul meu de apartamente. În mod clar, fac viața mai ușoară pentru că citirile sunt automate și nu mai trebuie să te chinui cu verificări manuale.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,826
  • Înscris: 01.12.2001
Asta e
Attached File  IMG_20240621_160522.jpg   190.7K   52 downloads

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate