Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 Cartela internet cu roaming - com...

Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...
 

Gaura dreapta in perete gros

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 10.01.2021
A reusit cineva sa dea gaura dreapta in perete gros? De 70 - 100 cm.
Am observat ca chiar si o deviere initiala mica de 1-2mm, ajunge sa mute gaura cu cativa centimetri pe partea cealalta

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,814
  • Înscris: 27.10.2007
Daca vrei o gaura perfecta, foloseste o carota.

#3
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 16.02.2013
La grosimi din cele enumerate se folosesc mason de găurit cu prindere in perete, eventual cu apa (nu ati specificat diametrul necesar). Nu veti scoate in veci o gaura perpendiculara cu o masina tinuta in mina.

#4
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,813
  • Înscris: 15.11.2003
ai nevoie de asa ceva
https://www.hilti.co...25653706782.jpg

poza luata de aici
https://www.hilti.co..._7125/r12321865

Edited by radu103, 20 June 2024 - 23:10.


#5
rammbo

rammbo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 10.01.2021
La diametru de vreo 20mm, nu cred ca functioneaza aia.

Cred ca ar merge sa fac o gaura dreapta de 8mm intr-o bucata de lemn de vreo 20cm, apoi sa lipesc perpendicular o scandura. Si folosesc lemnul acela ca sablon pe perete. Prin el fac o gaura in perete de 8mm pana pe partea cealalta si apoi masor diferenta si fac gaura finala de 20 din ambele parti cu mici adjustari daca e nevoie. Ar trebui sa iasa drept, voi ce ziceti?

Edited by rammbo, 20 June 2024 - 23:29.


#6
Demerzel

Demerzel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 25.02.2024
Iese o carpeala, relativ dreapta.

#7
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,813
  • Înscris: 15.11.2003

View Postrammbo, on 20 iunie 2024 - 23:28, said:

La diametru de vreo 20mm, nu cred ca functioneaza aia.

Cred ca ar merge sa fac o gaura dreapta de 8mm intr-o bucata de lemn de vreo 20cm, apoi sa lipesc perpendicular o scandura. Si folosesc lemnul acela ca sablon pe perete. Prin el fac o gaura in perete de 8mm pana pe partea cealalta si apoi masor diferenta si fac gaura finala de 20 din ambele parti cu mici adjustari daca e nevoie. Ar trebui sa iasa drept, voi ce ziceti?
Inchiriaza o masina din aia cu operator cu tot, ieftin si bun prin comparatie cu improvizatiile si problemele ce pot aparea

Edited by radu103, 21 June 2024 - 00:36.


#8
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,105
  • Înscris: 16.02.2013
Ati avut curiozitatea sa vedeti daca exista burghie pentru beton/caramida cu diametru de 8 mm si lungime de minim 1000 mm ?
Aveti idee ca cu tot ghidajul artizanal construit (placi din lemn, etc) acel burghiu subtire va devia datorita flexibilitatii ? ( plecind de la premisa ca gasiti asa ceva ).
Solutia propusa este total nepractica si cu sanse mai mici de a va atinge scopul decit a cistiga la loterie premiul cel mare,
Poate daca va revizuiti tema aveti mai multe sanse - alt traseu pt ce vreti sa treceti prin perete, alt diametru mult mai mare etc. La dimensiunile cerute initial va ajuta doar daca la turnare/zidire introduceati o teava de protectie din metal sau ppr ca sa fie rigida si sa nu se deformeze/abata sub presiunea betonului/zidariei.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,807
  • Înscris: 01.12.2001
Perete 70-100 cm? Masoara-l mai exact. Sau nu are nicio fereastra?
Ce material e peretele?
Diametru 20 mm? E pt trecere cablu? Deviație câțiva cm te afectează așa rău?
Am căutat și eu burghiu de 100 cm și nu am găsit.

Cu scule profesionale se poate da gaura perfect pe orizontala.
Cu bormașina din mana... mici șanse să reușești. Daca e gaura poziționată sus in vreun colț... îți amorțesc mâinile până o faci.


#10
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,814
  • Înscris: 27.10.2007

View Postrammbo, on 20 iunie 2024 - 22:15, said:

Tu de fapt ce vrei sa faci?
Sa dai o gaura de cati mm, intr-un perete gros de cati mm?
Din ce material e peretele?
De ce trebuie ca gaura sa fie perfect pependiculara pe perete?
Ce vrei sa treci prin gaura aceea, ce pui in ea, de este asa important sa fie perpendiculara?

Quote

Am observat ca chiar si o deviere initiala mica de 1-2mm, ajunge sa mute gaura cu cativa centimetri pe partea cealalta
Cum ai observat / masurat deviatia asta de 1-2 mm?
Deviatia inseamna diferenta, iar diferenta este intre doua puncte. Care sunt acele doua puncte, intre care ai masurat devierea de 1-2 mm?

Edited by strongsss, 21 June 2024 - 07:31.


#11
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013
O idee ar fi sa dai o gaura de diametru ceva mai mare, prin ea treci o teava cu diametrul interior cat ai nevoie si care sa fie aliniata cum vrei, apoi umpli imprejurul ei (spuma, ipsos, mortar, ce o fi in functie de disponibilitate si necesitati).

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,405
  • Înscris: 03.12.2005
Un perete asa de gros nu poate fi decat cel mult caramida. Pune echerul pe burghiu vertical si orizontal din 2 in 2 cm adancime si corecteaza traiectoria si vei obtine ceva cat de cat drept dar de diametru putin mai mare.
Dupa primii 10-15 cm incepe sa se autoghideze, dar mai ales la inceput trebuie sa fii foarte riguros.

#13
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013

Vizualizare mesajsebulbus, pe 21 iunie 2024 - 08:59, a scris:

Un perete asa de gros nu poate fi decat cel mult caramida. …
Sau din piatra… (bolovani din aceea pusi unul peste/langa altul si fixati cu mortar) Caz in care fuge burghiul in toate partile.

Edited by sags, 21 June 2024 - 09:06.


#14
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,729
  • Înscris: 14.10.2004
Merge cu un boloboc mic prins de rotopercutor sa pastrezi scula dreapta.
Dar e munca de chinez batran ca tot iti moare vana si trebuie pauza.

Edited by xymzar, 21 June 2024 - 11:04.


#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,716
  • Înscris: 08.03.2017

View Postrammbo, on 20 iunie 2024 - 23:28, said:

La diametru de vreo 20mm, nu cred ca functioneaza aia.

Cred ca ar merge sa fac o gaura dreapta de 8mm intr-o bucata de lemn de vreo 20cm, apoi sa lipesc perpendicular o scandura. Si folosesc lemnul acela ca sablon pe perete. Prin el fac o gaura in perete de 8mm pana pe partea cealalta si apoi masor diferenta si fac gaura finala de 20 din ambele parti cu mici adjustari daca e nevoie. Ar trebui sa iasa drept, voi ce ziceti?
1 m peretele, 20 cm lemn  cu fi 8 mm ? nici o nadejde numai daca nu iti confectionezi singur acel burghiu plus nu poti da drept perfect cu rotopercutor , cum s-a spus , trebuie carotiera .
Ai vazut ce masa si ghidaj are o carotiera adevarata ? crezi ca e degeaba plus motor cu un reductor foarte puternic , racire permanenta , exista frecari , apar forte taietoare ...crezi ca fi 8mm rezista la asemenea forte fara racire ? nici macar nu te apuca ca vei face una grande porcheria maxima Posted Image

Edited by ldpe, 21 June 2024 - 11:04.


#16
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdorin_2k, on 21 iunie 2024 - 06:12, said:

Perete 70-100 cm? Masoara-l mai exact. Sau nu are nicio fereastra?
Ce material e peretele?
Diametru 20 mm? E pt trecere cablu? Deviație câțiva cm te afectează așa rău?
Am căutat și eu burghiu de 100 cm și nu am găsit.

Cu scule profesionale se poate da gaura perfect pe orizontala.
Cu bormașina din mana... mici șanse să reușești. Daca e gaura poziționată sus in vreun colț... îți amorțesc mâinile până o faci.

exista ( cand le baga) la Lidl burghiu ( set de 3) cu lungime se 1,2 m

#17
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 08.09.2019
Am de la Lidl niste burghie SDS de piatra de 1000 mm, cel mai gros are parca 18, 20 sau 22 mm, am dat gauri in material de peste 50 mm (caramida si BCA), daca te impingi in rotopercutor sa mearga mai repede se vede cum flambeaza, trebuie o ghidare precisa ca sa mearga exact pe unde vrei tu.

Poate face un dispozitiv de ghidare cu o teava adecvata de 30-50 cm lungime, fixata perfect perpendicular pe perete.

Dar tot trebuie sa inceapa din ambele parti gaurirea, chiar daca presupunem ca fetele peretelui sunt perfect paralele.

#18
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 12.06.2010

View Postrammbo, on 20 iunie 2024 - 22:15, said:

A reusit cineva sa dea gaura dreapta in perete gros? De 70 - 100 cm.
Am observat ca chiar si o deviere initiala mica de 1-2mm, ajunge sa mute gaura cu cativa centimetri pe partea cealalta
Intreaba un forajist (petrolist) cum e la cativa km de foraj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate