Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Credit pe cartele

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 11.05.2016
Buna ziua, detin 3 cartele cu ceva credit pe ele, nu mult, cam in total 25 euro, le-am incarcat de cateva ori dar compania practic ma forteaza la 4 luni sa activez oferta ca altfel pierd numerele. Am decis sa renunt la ele ca nu pot activa ofertele doar sa pierd creditul de pe toate trei. Intrebare, se poate oare muta tot creditul pe o singura cartela sau schimba in bani sau bunuri, ori sa se faca ceva cumparaturi online cu acest credit ca sa nu il pierd? Sau ce mai pot face cu el, cum si la ce sa il folosesc? Multumesc mult!

#2
scorpyo

scorpyo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 14.01.2008
Poti dona. Sunt destule cazuri mai ales copii bolnavi,care au nevoie.

#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,427
  • Înscris: 18.12.2007
Nu se poate muta credit de la o companie la alta dar in cadrul aceleiasi companii ar trebui sa existe posibilitatea de transfer de credit.
Ce poti face cu creditul depinde de compania la care ai cartela, ce optiuni iti ofera. Ai arie dedicata pentru fiecare operator.

Edited by AlexEn, 20 June 2024 - 17:55.


#4
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.01.2020
Poti sa-l transferi la altii care au nevoie de credit pe cartele, poti dona la diferite ONG-uri, plati parcare, rovinieta, si cam atat.



#5
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 14.09.2021
La Telekom merge să cumperi valabilitate și prelungești perioada când se dezactivează numărul. La alții nu știu dacă merge.

Tot la Telekom merge să transferi credit între cartele și să prelungești valabilitatea cum am spus.

Am și eu 8 numere numai pentru primit și așa fac cu creditul care rămâne după ce prelungesc 1 an perioada de grație ca să nu pierd creditul.

Edited by anonimuI, 20 June 2024 - 17:59.


#6
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013
Poti folosi creditul la microplati: parcare, taxa pod, rovinieta, promovare anunturi, inchiriere filme (la Orange prin Orange TV Go optiunea Movies Go, desi 25EUR inseamna o tona de filme), donatii, etc.
Poti transfera de pe o cartela prepay pe alta la celasi operator, eventual catre altcineva care are nevoie, dar transferurile sunt de regula limitate ca numar si foarte limitate ca suma.
Poti cumpara valabilitate, daca mai vrei sa pastrezi cartelele o vreme.
La Orange, se pare ca in caz de portare catre alta retea poti cere inapoi creditul ramas, prin transfer bancar intr-un cont de-al tau. Sursa: aici <https://www.orange.ro/prepay/> intrebarea ‘Ce trebuie să știu despre returnarea creditului PrePay?’ De ceilalti operatori nu stiu.

Orange a scris:

Ce trebuie să știu despre returnarea creditului PrePay?

Dacă ești client PrePay, te-ai portat în alte rețele în urmă cu maximum 30 zile și ai în cont credit plătit, poți solicita returnarea acestuia în contul tău bancar, urmând acești pași:
  • te prezinți în orice Orange Shop cu cartea de identitate și SIM-ul Orange PrePay (în format fizic, cu seria lizibilă)
  • completezi formularul de retur credit
  • achiți taxa de retur credit în valoare de 5 lei
  • ai un cont IBAN în lei (pe același nume ca cel din cartea de indentitate)
Returnarea creditului plătit se va efectua în contul IBAN în termen de 30 de zile de la depunerea cererii completate corect.

Edited by sags, 20 June 2024 - 18:09.


#7
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,315
  • Înscris: 23.08.2014
Depinde despre ce credit e vorba.Daca este vorba despre creditul initial care il cumperi prin diverse oferte odata cu cartele, ai putine optiuni.Daca e credit reincarcat, poti sa il transferi.

#8
ForsakenTotal

ForsakenTotal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 27.08.2021
@op
Ar trebui sa specifici si la ce companie esti pt raspunsuri mai precise. De ex la Vodafone nu pierzi numarul daca nu activezi oferta, doar trebuie sa extinzi valabilitatea fie prin cumparare de credit, fie prin cheltuirea de credit pentru valabilitate - cel mai avantajos 10 Euro/1 an. Si ai si o perioada de gratie dupa expirarea valabilitatii cand nu poti apela dar poti fi apelat, doar dupa expirarea ei pierzand numarul.
Edit: si poti si transfera credit catre alta cartela dar cu unele limitari.

Edited by ForsakenTotal, 20 June 2024 - 20:09.


#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 908
  • Înscris: 11.05.2016

View Postscorpyo, on 20 iunie 2024 - 17:49, said:

Poti dona. Sunt destule cazuri mai ales copii bolnavi,care au nevoie.
Da, suna bine asta, decat sa las la companie.

View PostAlexEn, on 20 iunie 2024 - 17:52, said:

Nu se poate muta credit de la o companie la alta dar in cadrul aceleiasi companii ar trebui sa existe posibilitatea de transfer de credit.
Ce poti face cu creditul depinde de compania la care ai cartela, ce optiuni iti ofera. Ai arie dedicata pentru fiecare operator.
Salut, toate sunt la Vodafone, reincarcari, dar deja sunt nesimtiti, te pune sa incarci la 4 luni ...

View PostJulian9000, on 20 iunie 2024 - 17:53, said:

Poti sa-l transferi la altii care au nevoie de credit pe cartele, poti dona la diferite ONG-uri, plati parcare, rovinieta, si cam atat.
Salut, nu merge transfer, jegurile cer inainte reincarcare si apoi transfer, niste mizerabili.

View PostanonimuI, on 20 iunie 2024 - 17:56, said:

La Telekom merge să cumperi valabilitate și prelungești perioada când se dezactivează numărul. La alții nu știu dacă merge.

Tot la Telekom merge să transferi credit între cartele și să prelungești valabilitatea cum am spus.

Am și eu 8 numere numai pentru primit și așa fac cu creditul care rămâne după ce prelungesc 1 an perioada de grație ca să nu pierd creditul.
Buna, cum se prelungeste perioada de garantie? Sa nu pierzi numarul sau creditul?

View Postsags, on 20 iunie 2024 - 18:08, said:

Poti folosi creditul la microplati: parcare, taxa pod, rovinieta, promovare anunturi, inchiriere filme (la Orange prin Orange TV Go optiunea Movies Go, desi 25EUR inseamna o tona de filme), donatii, etc.
Poti transfera de pe o cartela prepay pe alta la celasi operator, eventual catre altcineva care are nevoie, dar transferurile sunt de regula limitate ca numar si foarte limitate ca suma.
Poti cumpara valabilitate, daca mai vrei sa pastrezi cartelele o vreme.
La Orange, se pare ca in caz de portare catre alta retea poti cere inapoi creditul ramas, prin transfer bancar intr-un cont de-al tau. Sursa: aici <https://www.orange.ro/prepay/> intrebarea ‘Ce trebuie să știu despre returnarea creditului PrePay?’ De ceilalti operatori nu stiu.
Buna, multumesc mult de informatii. Cred ca daca nu reusesc sa il recuperez in bani, il voi dona, mai bine. Nu ma lasa sa transfer fara sa reincarc iara. Cum se cumpara valabilitate la Vodafone? Oare merge si la Vodafone faza cu portarea si returnarea creditului ramas?

View Postfqx, on 20 iunie 2024 - 19:54, said:

Depinde despre ce credit e vorba.Daca este vorba despre creditul initial care il cumperi prin diverse oferte odata cu cartele, ai putine optiuni.Daca e credit reincarcat, poti sa il transferi.
Buna, credit prin reincarcare din abonament ori cod reincarcare.

View PostForsakenTotal, on 20 iunie 2024 - 20:09, said:

@op
Ar trebui sa specifici si la ce companie esti pt raspunsuri mai precise. De ex la Vodafone nu pierzi numarul daca nu activezi oferta, doar trebuie sa extinzi valabilitatea fie prin cumparare de credit, fie prin cheltuirea de credit pentru valabilitate - cel mai avantajos 10 Euro/1 an. Si ai si o perioada de gratie dupa expirarea valabilitatii cand nu poti apela dar poti fi apelat, doar dupa expirarea ei pierzand numarul.
Edit: si poti si transfera credit catre alta cartela dar cu unele limitari.
Buna, multumesc de raspuns. Sunt la Vodafone.

#10
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013
La Vodafone ai ‘Cumpara valabiliate’ in meniul de la *100#, ramura cu ‘Servicii SOS’. Ca sa transferi credit nu e musai sa reincarci inante, dar SIM-ul trebuie sa fie in perioada activa ceea ce poate insemna si cheltuirea a 1EUR din credit pentru 7 zile de perioada activa, timp in care transferi ce se poate. Sunt insa destule limitari la transfer de credit - cred ca e max 3EUR/transfer si altele. Si la ‘Cumpara valabiliate’ sunt limitari: max doua intre doua reincarcari.

#11
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 01.10.2004
Tin 3 cartele Voda pe pre-pay si le incarc cam la 6 luni sa nu pierd numerele (toate cu 0722...). Le pun cate 7 euro, adica 520 lei, tine valabilitatea credit 60 zile, valabilitate numar 180 zile, standard pentru reincarcare peste 7 euro. Citeam undeva ca daca incarci 10 euro poti tine numarul un an... Nu am incercat.
De pe doua cartele transfer prin *100# pe cea de a treia cate 1, 3 sau 6 euro. De pe asta platesc parcarea in Bucuresti sau podul de la Fetesti.

Un timp aveau obiceiul ca dupa alimentare sa iti ia bani pe nu stiu ce oferta, daca nu erai de acord in 24 ore sa trimiti ceva SMS pentru anulare. De 2 ori m-am certat cu ei ca trimiteam SMS, dar ramaneam cu banii luati si nu mai puteam transfera nimic intre cartelele mele. Saptamana trecuta vad ca nu mi-au mai blocat banii cu oferte nesolicitate.

Nu cred ca le voi mai tine mult, una este pe o tableta, celelalte 2 pe telefoane de rezerva. Pa aia principala in decembrie nu stiu cum au facut ca mi-au luat peste 35 euro...

Edited by claudiu1, 20 June 2024 - 22:16.


#12
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 20 iunie 2024 - 22:15, a scris:

… 3 cartele Voda … le incarc cam la 6 luni … Le pun cate 7 euro, adica 520 lei, …
WTF? Nici aritmetica nu mai e ce a fost Posted image.

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 20 iunie 2024 - 22:15, a scris:

… Le pun cate 7 euro, … tine valabilitatea credit 60 zile, valabilitate numar 180 zile, standard pentru reincarcare peste 7 euro. …
De ceva vreme perioada de gratie s-a redus la 90 de zile.

Vizualizare mesajclaudiu1, pe 20 iunie 2024 - 22:15, a scris:

… Citeam undeva ca daca incarci 10 euro poti tine numarul un an…
Nu e vorba de reincarcare, ci de a cheltui 10EUR din credit pe ‘Cumpara valabilitate’ 1 an.

#13
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 30.06.2023

View Postremus43, on 20 iunie 2024 - 21:13, said:

Da, suna bine asta, decat sa las la companie.


Salut, toate sunt la Vodafone, reincarcari, dar deja sunt nesimtiti, te pune sa incarci la 4 luni ...


Salut, nu merge transfer, jegurile cer inainte reincarcare si apoi transfer, niste mizerabili.


Buna, cum se prelungeste perioada de garantie? Sa nu pierzi numarul sau creditul?


Buna, multumesc mult de informatii. Cred ca daca nu reusesc sa il recuperez in bani, il voi dona, mai bine. Nu ma lasa sa transfer fara sa reincarc iara. Cum se cumpara valabilitate la Vodafone? Oare merge si la Vodafone faza cu portarea si returnarea creditului ramas?


Buna, credit prin reincarcare din abonament ori cod reincarcare.


Buna, multumesc de raspuns. Sunt la Vodafone.

Sau poti sa vinzi Creditul, de ex 5 euro = 20 lei ( ca sa scapi de el dar si sa iti mai recuperezi din pierderi )

#14
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.01.2020
Nu ai cum sa-l vinzi

#15
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 30.06.2023
Merge prin transfer credit

#16
Julian9000

Julian9000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 15.01.2020
A spus ca nu poate sa-l transfere intrucat trebuie sa reincarce intai.

#17
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,209
  • Înscris: 24.04.2013
Si dupa cum am scris deja, NU e nevoie sa reincarce ci foloseste 1EUR din acel credit pentru ‘Cumpara valabilitate’ 7 zile. Si in cele 7 zile transfera cum si cat poate. Sigur ca e o pierdere suplimentara, dar macar nu trebuie sa scoata nimic din buzunar (minim 3EUR+TVA, ca la Vodafone nu poti reincarca mai putin).

Edited by sags, 21 June 2024 - 09:02.


#18
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 30.06.2023
Cum a spus si colegu sags poate sa cumpere valabilitate si sa isi mai recupereze din investitie, decat sa-i piarda!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate