Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

Boxe active pentru terasă

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vio_x_x_x

vio_x_x_x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2024
Bună seara și vă salut din nou.

De data asta aș avea nevoie de sfaturi competente, bazate pe experiență proprie, despre achiziția unei (unor) boxe ACTIVE de exterior de bună calitate, dar nu la prețuri exagerate. Nu vreau bubuială/lăutăreală sau sunet ''murdar'', nu mă interesează puteri stratosferice de 500 wați sau mai mult, vreau doar o combinație de sunet la exterior cât mai HI-FI cu putință, cu un SPL de peste 90-95 decibeli, un bas bun, medii și înalte bine definite și voci clare. Mă mulțumesc cu maxim 100-150 wați, dar să fie de calitate.

Boxa sau boxele va (vor) fi folosită (folosite) doar pe terasa casei, la exterior, eventual și în unele deplasări. Terasa este situață la vreo 10 metri în spatele casei, construită din lemn și acoperită cu tablă, înălțime 2 metri și are cam 20mp suprafață, cu două laturi închise și două deschise. NU MĂ INTERESEAZĂ BOXE PASIVE, NU AM INTENȚIA DE A SCOATE LA EXTERIOR AMPLIFICATOR ȘI CABLURI, am în casă sistem stereo cu amplificare!

Din ce am citit, ideală ar fi o pereche de boxe, dar există și boxe care fac treabă bună pe cont propriu. Contează enorm și conectivitatea, ele vor fi folosite mai ales conectate prin bluetooth sau wireless (bluetooth predominant), din telefon mobil, laptop sau tabletă, dar este un mare bonus dacă se pot conecta și alte device-uri prin USB, AUX, Jack sau alte conexiuni (stick USB de 32 GB, CD/DVD/MP3 player etc.). Calitatea melodiilor va fi aproape în totalitate MP3 la 320kbs, toate rip-uri din format FLAC.

Bugetul maxim în care mă pot încadra este de 5000 lei.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,390
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru MP3 320kbs si bluetooth pe codec sbc si ascultat muzica pe terasa, nu-ti trebuie ceva HiFi.
https://www.emag.ro/...i/pd/D6BY9WBBM/
[ https://s13emagst.akamaized.net/products/28125/28124653/images/res_3ff0cc86d318b2d0d15602b8108b3bf5.jpg?width=720&height=720&hash=7FC2FC1043959877253A028FBCDEF1C7 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LehHOcUqZeE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 20 June 2024 - 06:41.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
Panasonic sc ua30 se aude foarte clar si eu spun destul de puternic , are pret bun , merge numai la retea , are toate cerintele pe care le enumeri, fara cablaraie.
Afara si in constructie de lemn trebuie spl bun , peste 80 , lemnul si exteriorul absoarbe sunetul mai ales cabanele de lemn

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 29.12.2016
2529 lei:
https://www.avstore....udioengine-hd5/

- 150 de wați - Amplificatorul de înaltă fidelitate clasa AB reproduce sunetul exact așa cum a intenționat artistul
- Incinte din lemn natural cu vibrație scăzută ce ajută la claritatea audio
- Componente de calitate, precum wooferul de 5 inchi din fibră aramidă și tweeterul cu dom de mătase de 0.75 inchi oferă o adâncime remarcabila a scenei și o claritate uimitoare.
- Finisaje premium: negru satinat, furnir din lemn natural de nuc sau alb lucios
- Componente metalice finisate prin slefuire
- Grile magnetice detașabile: alege între un aspect elegant, modern sau o atmosferă nostalgică, vintage

- Conectivitate Bluetooth cu aptX-HD
- Intrare optică
- Intrări/ieșiri RCA
- Intrare mini-jack stereo
- Ieșire subwoofer

PS.
Daca in acea incapere se aduna in jur de 8 persoane, boxele sunt ok ca si putere.
Daca se doreste sonorizare pentru evenimente, cu peste 30 de persoane, puterea trebuie cel putin dublata.
De asemenea, boxele fiind din lemn, ar trebui protejate cu o husa cat timp nu sunt folosite, in special iarna.
Personal, mie imi place mai mult sunetul redat in boxe de lemn, vs. cele de plastic.

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 20 June 2024 - 07:09.


#5
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 31.03.2005
La 100 150w reali deja elimini tot ce se vinde in magazine universale. Deja e PA.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,713
  • Înscris: 08.03.2017
Au 50 rms /75 peak/canal ...undeva la 15 W real power/boxa dar se aud superb , eu nu as spune ca sunt pentru terasa, mai mult auditie cu pretenti, calitate de exceptie.
Pentru terasa, exterior, lemn as merge pe gama PA - umezeala, conditii meteo dure fata de in casa , acoperire buna , la 2000 lei deja poti cumpara un Bose S1 care le are pe toate .

Merg acolo superb 2 bucati Alto TS 408 , au totul incorporta , functie TWS , EQ pe telefon , sunet peste necesar, pret in jur de 1400 bucata .
https://www.thomann....alto_ts_408.htm

Edited by ldpe, 20 June 2024 - 08:23.


#7
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,481
  • Înscris: 03.12.2007
Am și eu Audioengine. Sunt boxe super dar niciun caz nu sunt pt terasa. Pt terasa PA, altceva nu merge în aer liber...

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,319
  • Înscris: 09.01.2007
Adevarat care este, pentru terasa si curte. Ca ascult la ea si in casa de placere.

Daca trebuie BT, sunt adaptoare ieftine.

Attached Files



#9
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,319
  • Înscris: 09.01.2007
Daca se vrea mai finut, cu buget, 1 sau 2 bucati, ca merg stereo prin app:

https://www.emag.ro/..._medium=android

#10
vio_x_x_x

vio_x_x_x

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.03.2024

View Postoverseas, on 22 iunie 2024 - 12:17, said:

Adevarat care este, pentru terasa si curte. Ca ascult la ea si in casa de placere.

Daca trebuie BT, sunt adaptoare ieftine.

Există redare de pe stick USB la această boxă? Ce codecuri audio recunoaște?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate