Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Tv ars din cauza la cctv?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.10.2023
Vă salut,ajutați-mă cu o problemă,am un sistem de supraveghere hikvision dvr plus camere hikvision 12buc,alimentate local cu transformator de 12v.problema este ca s-au ars 2tv-uri.problema ar fi cică din cauza la camere ca ar fi in scurt sau de la cablu hdmi,este posibil?sau unde ar fi problema?ce să verific?ultimul tv s-a ars după o furtună.multumesc

#2
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,113
  • Înscris: 18.09.2008

Vizualizare mesajMihaita89, pe 18 iunie 2024 - 09:02, a scris:

Vă salut,ajutați-mă cu o problemă,am un sistem de supraveghere hikvision dvr plus camere hikvision 12buc,alimentate local cu transformator de 12v.problema este ca s-au ars 2tv-uri.problema ar fi cică din cauza la camere ca ar fi in scurt sau de la cablu hdmi,este posibil?sau unde ar fi problema?ce să verific?ultimul tv s-a ars după o furtună.multumesc

Salutare! Împământare la priză ai?

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Majoritatea TV-urilor si a DVR-urilor nu au impamantare. Asa ca degeaba ai la priza daca pe stecher nu exista.

Insa ar fi necesara. Am intalnit si eu camere si DVR-uri arse la furtuna. Ideal ar fi conectarea unui fir de impamantare pe sasiul DVR-ului. In felul asta dispare posibilitatea de a se strica la incarcare electrostatica. Insa la fulger direct nu scapi.

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 22.02.2014
Trebuie sa ai toate prizele cu impamantare, dar conectarea si deconectarea cablului HDMI se face numai sursele oprite(scoase din priza),se pot arde intrarile si iesirile de HDMI.

#5
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.10.2023
Am înțeles,împământare nu este sigur.sa exclud varianta ca să fie vreun scurt de la cameră care să se întoarcă pe semnal video tensiune în DVr și să ardă tv-ul?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
Poti sa ai toate prizele din lume cu impamantare - daca aparatul nu are stecher  cu impamantare degeaba.
Iar legat de HDMI - e hot-plug / hot-swap - cel putin conform standardului...

La VGA era ceva problema cu arderea porturilor.

#7
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajMihaita89, pe 18 iunie 2024 - 09:02, a scris:

Vă salut,ajutați-mă cu o problemă,am un sistem de supraveghere hikvision dvr plus camere hikvision 12buc,alimentate local cu transformator de 12v.problema este ca s-au ars 2tv-uri.problema ar fi cică din cauza la camere ca ar fi in scurt sau de la cablu hdmi,este posibil?sau unde ar fi problema?ce să verific?ultimul tv s-a ars după o furtună.multumesc

Bine ar fi sa precizezi modelul exact, atat al camerelor cat si al dvr-ului. Nu ai transformator, e vorba de o sursa de alimentare in comutatie. Niste poze cu toate "agregatele" poti pune?

Daca ultimul TV s-a ars dupa o furtuna e posibil sa fi avut parte de ceva descarcari electrostatice. Ce tip de cablu folosesti pentru camerele de luat vederi? Poze sau macar tipul lui ar fi de mare folos.

#8
yo6ial

yo6ial

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 13.10.2006
Ca să nu-mi dau drumul aici cu igiena RFI/EMI/EMC: Pune şi foloseşte DVR-ul, alături  de camere şi monitor/televizor pe un UPS. Şi unul ieftin (NOU) e OK, în zona 600-1000VA.
UPS-ul protejează din fabrică la fluctuaţii de tensiune, oferă protecţie şi la vârfuri cauzate de descărcări atmosferice, îţi protejează proprietatea şi în cazul unor pene de curent sau când „hoţu” îţi scoate siguranţele înainte de tentativa de efracţie.

Şi aşa ajungi sigur să racordezi alimentările tuturor dispozitivelor în discuţie într-o singură priză şi eliminăm orice risc de cuplare în prize pe faze diferite sau curenţi ce vin aiurea pe nul sau pe varii lungimi de conductori.

Şi cu RFI/EMI/EMC: folosiţi numai cabluri de date şi alimentare cu filtraj comun. Măcar ferite ca astea (de exemplu, nu fac reclamă) https://tor-online.r...mm-flfx040.html la ambele capete, mai ales la cablurile de mai mulţi metri.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
1. Pai un UPS la un sistem de supraveghere se subintelege automat. Ca altfel iti taie hotul curentul si te lasa fara sistem :D
2. El zice de DVR - nu NVR - deci ar fi sistem analogic - cu cablu coaxial. In mod normal la coaxial camasa trebuei conectata la impamantare ptr protectie la descarcari electrostatice. Nu te protejeaza daca da direct in camera sau langa ea - asa am pierdut mai multe camere si un DVR. Dar nimic mai departe...

Ideal ar fi o impamantare la sasiul DVR-ului - in general la Hikvision partea de jos si din spate e din metal. Se poate pune un fir de impamantare pe el. Automat se "duce" impamantarea si la coaxiale.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 23.08.2014
Impamantare la sasiu, alea se ard si daca primesc 7 volti in loc de 5, poate fulgera la 1 km in cablul de curent si tio arde.Solutia e ups, de calitate si cu suficiente protectii.

#11
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.10.2023
Vă mulțumesc pentru timpul vostru acordat acestui subiect.Alimentarea Dvr si a TV-ului sunt prin UPS.iar semnalul video este prin cablu ftpCat5.Tipul unde am dus  Tv-ul mi-a zis ca este arsa placa exact de la hdmi Si ca problema este din DvR și arde Tv-ul.iar împământare dvr TV nu au.Nu înțeleg fenomenul cum să se ardă TV din cauza la DVR

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,908
  • Înscris: 15.06.2004
La incarcarea electrostatica UPS-ul nu ajuta - ala ajuta daca pica curentul sau sunt fluctuatii pe retea. Nu ajuta nici macar la un soc de tensiune - ptr aia trebuie sa pui inainte o siguranta ultra rapida.

Incarcarea electrostatica baga zeci de volti in cablul de la camere la DVR - cablul vine de-afara. Daca camasa (ecranul) cablului e legata la impamantare voltii aia se scurg in pamant. Dar am zis mai sus - nici asta nu e garantie totala.. Daca loveste fulgerul in camera sau in apropiera ei - mai ales daca e montata pe stalpi de metal...

Mai exiista si eclatoare ptr cei care doresc protectie la traznet. La camerele cu IP se pot monta switchuri cu protectie la traznet ( evident au si impamantarea inclusa )...

In fine nu-mi mai bat capul - am explicat. Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu...

Edited by eiffel, 18 June 2024 - 20:45.


#13
Mihaita89

Mihaita89

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.10.2023
Îți mulțumesc pentru răspuns și nu sunt contra la ce spui din contră mă ajuți.In altfel de caz decât cel cu fulgerul,ar mai fi vreo excepție sa primesc tensiune în hdmi?

Edited by Dany_Darke, 18 June 2024 - 22:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate